YEREL
Giriş Tarihi : 26-02-2021 10:06   Güncelleme : 26-02-2021 10:06

SARAÇ: DERDİMİZ ESNAFIMIZIN SORUNLARINI ÇÖZMEK

SARAÇ: DERDİMİZ ESNAFIMIZIN SORUNLARINI ÇÖZMEK

İRFAN ARSLAN

2022 yılında yapılacak olan Elazığ Şoförler ve otomobilciler Oda Başkanlığı için adaylığını açıklayan ve çalışmalarına başlayan Halil Saraç; “Bizim derdiğimiz başkan olmak değil, esnaflarımızın sıkıntılarına sorunlarına çözüm getirmek. Bunu nasıl yapacağımızı da çok iyi biliyoruz.” dedi

Elazığ Şoförler ve Otomobilciler Oda Başkanlığı için adaylığını açıklayan ve çalışmalarına başlayan Halil Saraç, ”Biz geçtiğimiz dönemde de amacımızı açıklamıştık. Amacımız şoför esnafının sıkıntılarını her türlü zeminde çözüme kavuşturmak ve onların sorunlarına çözüm getirmek. Bunu nasıl yapacağımızı da biliyoruz ve bunların çalışmalarını da yapıyoruz. Örneğin akaryakıt indirimi, lastik indirimi yapıyoruz. Yaptığımız bu çalışmalarda da netice alıyoruz.“dedi.

“SORUNLARI İSTİŞARE EDEREK ÇÖZÜYORUZ”

Elazığ’daki taksici esnafının barınma problemine çözüm getirmek için Elazığ Belediyesi Ulaşım Müdürlüğü ile diyalog içinde olduklarını ve çalışmalarını Ticari Taksi Derneği ile birlikte yürüttüklerini belirten Saraç; ”Bu çalışmalarımız sonucunda birçok taksi durağında şoför esnafının barınmasını sağlayacakları mekânları oluşturduk. Oluşturamadıklarımız da var. Bunları da oluşturma yönündeki çalışmalarımız devam ediyor. Kamyon ve tır garajlarımızın bulunduğu bölgelerde yolların durumu içler acısı. Bu garajın yolunu yenilemek için asfaltlama yapılması için ilgili Belediye ile görüşmelerimizi devam ettiriyoruz” diye ifade etti.

“EVDEN EVE TAŞIMALAR PARA KAZANDIRMIYOR”

İlimizde yaşanan depremin ardından yaşanan taşınma olayında korsan taşımalar nedeniyle bir işi kanuni olarak yapanların sıkıntı yaşamasına yol açtığını belirten Saraç; ”Bu konuda yeterli denetim yapılmıyor. Bir araç alan taşıma işine başlıyor. Bunun önünün kesilmesi gerekiyor. Taşıma işleminde mutlaka bu işi yasal olarak yapan firmalara ulaşması gerekiyor. Korsan olarak taşıma işlemini yapanlar eşyalara zarar verilmesi durumunda vatandaş bir hak iddia edemiyor. Bunun önüne geçilmesi denetim yapılarak veya kanuni yetkisi olmamasına rağmen taşıma yapanlara ceza yazılması durumunda olumsuzlukların önüne geçilmesi sağlanır. Biz bunu da yapacağız” dedi.

“HAKKIMIZ OLANI ALACAĞIZ”

Elazığlı şoför esnafının hakkını almak adına gerekli tüm zeminlerde ve şartlarda bu hakkını almak adına gerekli çalışmaları yapacaklarını belirten Saraç, ”Biz teşekkür etmeyeceğiz. Hakkımız olanı alacağız. Örneğin her yıl minibüsçü esnafı zam alması gerekiyor. TEFE - TÜFE oranlarına göre minibüsçü esnafının her yıl zam alması gerekiyor. Biz bunu yapacağız. Bunu yaptığımız zaman da esnafımızın hakkını aldığımız için teşekkür etmeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

“KORSANLA MÜCADELE EDECEĞİZ”

İlimizde korsan taksi olayının bulunduğunu belirten Halil Saraç; ”Taksici esnafımızın taksimetre problemi var, barınma problemi var, korsan taksi problemi var. Örneğin taksi plakasını iptal etmiş ancak korsan taksi olarak çalışıyor. Bunları biliyoruz. Bununla ilgili çalışmalarım var. Bunları gerekirse açıklarız. Bunların da önüne geçeceğim. Esnafımızın bu konuda sıkıntısına da çözüm getireceğim. Esnafımızın ekmeğini bölenlere bu konuda gerekeni yaparak müsaade etmeyeceğiz. Şoför esnaflarımız mağdur edilmiş, beklentilerinin karşılığını alamıyor. İlimizde yatırım yapmış ancak ilimizdeki problemlerden dolayı burada ticaret yapamayanlar dışarıda çalışıyorlar. İlimizde yaklaşık 2500-3000 esnafımız mağdurdur, gerçekten ilgi ve alakayı beklediği düzeyde görmemiştir.

Bu arada Oda Başkanımıza sesleniyorum. Bu yıl oda aidat parasını almayın. Durum ortada. Çalışamıyorlar ve kazanamıyorlar. Bu yıl esnaftan oda aidat parasını almayın. Bunun yanında muhasebeden ücret almayın” diyerek çağrıda bulundu.

“MAAŞ ALMAYACAĞIM”

Başkan seçilmesi durumunda maaş almayacağını belirten Halil Saraç; ”Başkan seçilmem durumunda almam gereken maaşı bir fon oluşturacak ve bu fonda biriktireceğim. Burada biriken parayı, bir şoför arkadaşımız kaza yaptığında durumu iyi değilse kendisine katkı olarak vereceğim. Bunun yanında şoförlerimizin öğrenci olan çocuklarına burs olarak vereceğim. Makam aracı kullanmayacağım. Ceza almışsa durumu iyi değilse bu cezayı ben ödeyeceğim ancak kendisini de uyarıp eksiğini gidermesini isteyeceğiz. Dayanışma içinde şoför esnaflarımızın hak, hukuk ve menfaatlerini koruyacağız.” dedi