YEREL
Giriş Tarihi : 03-03-2021 09:43   Güncelleme : 03-03-2021 09:43

YATIRIMLARIN ÖNÜ NEDEN KESİLİYOR?

YATIRIMLARIN ÖNÜ NEDEN KESİLİYOR?

HABERKENT

Elazığ Belediyesi Meclis Üyeleri’nin ilimizde yatırım yapmak isteyen bazı işadamlarının yatırım teklifi ile özellikle 24 Ocak 2020 tarihinde ilimizde meydana gelen 6,8 şiddetindeki depremin ardından ilimizde depremzedeler için yaptırılan konut alanlarında açılmak istenen işyerleri tekliflerini kabul etmediği iddia ediliyor.

Belediye ve belediye meclis üyelerinin görev alanlarına baktığımız da, kentin altyapısı ile ilgili çalışmalar yapmak, temizlik çalışmalarını yapmak, imar ile ilgili çalışmalar yapmak ilk sıradaki görevlerini oluşturuyor. Ancak yine belediyelerin görevleri arasında şehrin ekonomik işlerinin kontrolü de bu görevleri arasında yer alıyor. Bu görevi kapsamında fiyat ve ücret tespit etme, haller açma, pazar yerleri ve sanayi bölgeleri kurma gibi sorumlulukları bulunuyor.

GRUP KARARI OLUMSUZ OLARAK ALINIYOR

Elazığ Belediyesi Meclisinde grup kararlarının olumsuz olarak alınması, yatırım yapmak isteyenleri de olumsuz etkiliyor. Oysa Meclis Üyeleri bu alanda ilin gelişmesine katkı verecek olan yatırımları desteklemek adına karar alması gerekmiyor mu? Depremzedeler için yapılan konut alanlarına yapılmak istenen Fırın teklifinde de Belediye Meclisinde grupları bulunan partilerin sert tartışmalar yapmasının ardından olumsuz karar alınmıştı. Yasalar ve ilgili mevzuatları göz önüne alarak bu tekliflerin değerlendirilmesi gerekmiyor mu?

İşte tam bu noktada ilimizde Beton Santrali kurmak için çalışmalarına başlayan bir firmaya meclis üyeleri tarafından bu izin verilmiyor.

BETON SANTRALİ VE FIRINLARA NEDEN İZİN VERİLMİYOR ?

Burada ilin özellikle de depremin ardından ilimizin farklı bölgelerinde yapılan TOKİ konutları ile Kentsel Dönüşüm kapsamındaki binaların daha hızlı bir şekilde yapılmasına katkı sağlamak adına bu tür santrallerin önemi ortada iken Elazığ Belediyesi meclis üyelerinin, grup kararı alarak  bu alandaki yatırım tekliflerini neden kabul etmediği de merak konusu oldu.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından TOKİ’ye ilimizde depremzedelerin konut ihtiyacını karşılamak üzere yaptırdığı bugüne kadar yaklaşık 8 bin konutun tamamlanarak hak sahiplerine dağıtıldığı alanlarda yaşayacak olan vatandaşların ihtiyaçlarını karşılayacak çeşitli yatırımlara ihtiyaç duyulduğu da bir gerçek. Bu konut alanlarında özellikle ekmek ihtiyacını karşılamak üzere açılmak istenen fırınlara neden izin verimliyor?

Belediye ve Belediye Meclis Üyelerinin ilk ve en önemli görevi, vatandaşlarının rahat etmesini sağlayacak çalışmalar yapmak. Bunun içinde kendilerinin yaptığı çalışmaların yanında ilin ve ilde yaşanan problemlere gerekli çözümleri getirmek adına yapılmak istenilen yatırımlara da gerekli izni vermek değil mi?

SİYASİLER NE DİYECEK

İlimizin gelişmesi ve problemlerinin çözümü için seçilen ilimiz AK Parti Milletvekillerinin bu konuda bilgileri var mı? Varsa bu konuda yapılan başvurulara olumsuz cevap verildiği iddiaları karşısında nasıl bir tepki verecekleri de merak konusu. Sürekli olarak ilimizin problemlerine gerekli çözümleri getirmek için çalışma yaptıklarını belirten milletvekillerimizin bu konuda Elazığ Belediyesi Meclis Üyeleri’nin yatırım tekliflerine olumsuz cevap vermesi karşısında nasıl bir tepki verecekler.

Belediyelerin, gerçek ve tüzel kişilerin faaliyetleri ile ilgili olarak kanunlarda belirtilen izin veya ruhsatı vermesi görevleri kapsamında olduğunu belirtmek istiyoruz.

Özellikle problemlerin çözümü noktasında yapılmak istenilen yatırımlara karşı olumsuz bir tavır içinde bulunulması Elazığ Belediyesi Meclisinin neden bu konuda gerekli izinleri vermediği iddiası ile ilgili olarak kamuoyunu aydınlatacak açıklama yapılmasını kamuoyu adına bekliyoruz.