YEREL
Giriş Tarihi : 03-03-2021 12:16   Güncelleme : 03-03-2021 12:16

MECLİS TOPLANTILARI TARTIŞMALARLA SONLANDI

MECLİS TOPLANTILARI TARTIŞMALARLA SONLANDI

Müslüm DEMİRTAŞ

Elazığ Belediyesi Mart ayı Meclis toplantılarının son oturumu yapıldı. Toplantıda gündem maddeleri görüşülürken AK Parti ile MHP Grubu meclis üyeleri arasında tartışmalara neden oldu.

Elazığ Belediye Mart ayı Meclis toplantılarının ikinci ve son oturumu yapıldı. Meclis Başkan Vekili Aydın Kara başkanlığında gerçekleştirilen oturumda gündem maddeleri görüşülerek karara bağlandı.

SUSMAZ: EBUAŞ’A TAHSİSİ YASALARA AYKIRIDIR

Meclis gündeminde, Harput’ta bulunan mülkiyeti belediyeye ait El Emeği Göz Nuru Çarşısı hizmet binasının Belediye Şirketi EBUAŞ’a tahsis edilmesi ile ilgili gündem maddesi görüşüldü. Gündem maddesiyle ilgili söz alan MHP Meclis Üyesi Behçet Susmaz, hizmet binasının belediye şirketi olan EBUAŞ’a tahsis edilmesinin yasalara aykırı olduğunu belirtti. Susmaz, ”Belediye ancak herhangi bir kamu kuruluşuna tahsis edebilir. Kendi şirketi de olsa EBUAŞ’ta olsa hiçbir şekilde, özel şirkete ve şahısa tahsis yapamaz. Belediyenin yönetmelik ve yasalarına göre bu tahsisin yapılması yanlıştır. Yasalara uymayan bir tekliftir. Bunun iyice araştırılması gerekiyor” dedi.

SUSMAZ’IN İTİRAZI SONUÇ BULDU

Meclis Üyesi Susmaz’ın itirazı üzerine Meclis Başkan Vekili Aydın Kara, gündem maddesinin Hukuk Komisyonu’nda araştırılmasını meclis üyelerinin oylarına sundu, oy birliğiyle kabul edildi.

SUSMAZ, İSTİMLAK PROGRAMINA İTİRAZ ETTİ

Bir diğer gündem maddesi olan Nailbey Mahallesi’nde 387 m2 Aşağı Holpenk Mahallesi’nde ise 901 m2 alanın şehir imar planında yol ve yeşil alan gibi kamu hizmetlerine ayrıldığından dolayı 5 yıllık İmar-İstimlâk Programına alınması görüşüldü. Aşağı Holpenk Mahallesi’nde 901 m2 alanın İmar İstimlak Programına alınmasına itiraz eden MHP Meclis Üyesi Behçet Susmaz,  ”Bununla ilgili yüzlerce dava var. Hepsi de mahkemeden olumlu olarak çıkıyor. Siz vatandaştan yeşil alan, ağaçlandırma alanı olarak istimlak ettiğiniz yeri, eğer yeşil alan, ağaçlandırma alanı, çocuk parkı, yol olarak kullanırsanız vatandaşın herhangi hak kaybı söz konusu olmadığı için kamu yararı da ortadan kalkmayacağı için herhangi bir dava açamaz. Ama siz konut alanına çevirdiğiniz anda vatandaş dava açar ve alır. Bu halde orada yapılacak tesiste, belediye de sıkıntıya girer. Onun için bu istimlaktan vazgeçilmesi lazım” ifadelerini kullandı.

Ak Parti Meclis Üyesi Veysi Toptaş, söz konusu parselin kamulaştırılmayacağını sadece kamulaştırma programına alınacağını belirtti. Gündem maddesi oy çokluğuyla kabul edildi.

MÜSTECİRLERE DESTEK TALEBİ REDDEDİLDİ

Meclisin bir diğer gündem maddesi olan mülkiyeti Elazığ Belediyesi’ne ait olan Üniversite Mahallesi’nde lokanta, çay bahçesi ve düğün salonu işleten müstecirin Korona virüs salgını kısıtlamaları nedeniyle yüzde 90 iş kaybı yaşadığından dolayı belediyenin kira bedeli alınmamasıyla ilgili talebi görüşüldü.  Gündem maddesiyle ilgili söz alan MHP Grubu Meclis Üyeleri, kira sözleşmesinin değerlendirilerek Korona virüsü salgını nedeniyle zor günler geçiren esnafa kolaylık sağlanmasını ve bu konunun komisyonda görüşülmesi talebinde bulundu.

 “KİRALARDA İNDİRİME GİTME ŞANSIMIZ YOK”

Ak Parti Meclis Üyesi ve Hukuk Komisyonu Başkanı Ömer Faruk Budak söz alarak hukuki açıdan mümkün olmadığını söyledi. Meclis Üyesi Budak, kiralarda indirime gidildiği takdirde ileriki süreçte meclis üyelerine zimmet olarak geri döneceğini ifade etti.

Uzun süre tartışılan gündem maddesi meclisin oylarına sunuldu. Gündem maddesi, oy çokluyla ret edildi.

YENİ ARAÇ ALIMI TARTIŞMALARA NEDEN OLDU

Bir diğer gündem maddesi de tartışmaları beraberinde getirdi. Belediyenin, Temizlik İşleri Müdürlüğü bünyesinde Kentsel Temizlik hizmetlerinde kullanılmak üzere 75 aracın T cetveline eklenmesi, satın alınması ve ilgili araçların satın alınmak üzere 40 milyon kredi kullanılması hususundaki teklif maddesi görüşüldü.

Gündem maddesiyle ilgili söz alan MHP Meclis Üyeleri tarafından araç alımlarında bakanlık düzeyinde hibe destekleriyle alımların yapılması noktasında herhangi bir çalışma yapılıp yapılmadığı soruldu.  Ak Parti Meclis Üyesi ve Temizlik İşleri Birim Müdürü Fatih Güngör, hibe desteğiyle kazandırılması konusunda çalışma yapılmadığını ancak  Temizlik İşleri Müdürlüğü ile Destek Hizmetleri Müdürlüğü’nün öngörü çalışmalarıyla araç alımı çalışmasının yapıldığını belirtti.

Meclis Başkan Vekili Aydın Kara ise, Belediyenin araç temini konusunda kiralama işleminden vazgeçtiğini belirterek satın alma yoluyla çalışmalarını sürdüreceklerini aktardı.  Gündem madddesi oy çokluğuyla kabul edildi.

İmar Komisyonu raporlarının görüşülmesinin ardından Mart ayı toplantıları tamamlandı.