YEREL
Giriş Tarihi : 04-03-2021 14:23   Güncelleme : 04-03-2021 15:36

“AYIPTIR, YAZIKTIR, GÜNAHTIR!”

“AYIPTIR, YAZIKTIR, GÜNAHTIR!”

Müslüm Demirtaş

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, CHP’li İstanbul ve İzmir Belediyeleri tarafından Elazığ’da yapılacak iki okul için il yöneticilerin bugüne kadar yer tahsis etmemelerine sert tepki gösterdi.  Özel, “Büyükşehir belediyelerimizin dayanışma anlamında Elazığ’a yapacakları okul için paraları pulları hazır. Ancak bugüne kadar yer tahsisi yapılmadı. Sırf CHP’li belediyeler Elazığ’a bir hizmet yapmasınlar diye bir engelleme yapıyorlarsa ayıptır, yazıktır, günahtır” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel, CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ve Tunceli Milletvekili Polat Şaroğlu ile birlikte bir dizi ziyaretlerde bulunmak üzere Elazığ’a geldi. CHP Elazığ İl Başkanlığı’nda düzenlenen basın toplantısında açıklamalarda bulunan Grup Başkanvekili Özgür Özel, CHP’li İstanbul ve İzmir Büyükşehir Belediyeleri tarafından Elazığ’da yapılması planlanan iki okul için bütçenin hazır olduğunu açıkladı.

OKUL İÇİN PARA PUL HAZIR, YER TAHSİSİ BEKLENİYOR

Grup Başkanvekili Özel, CHP’li belediyeler tarafından Elazığ’da yapılacak okullara ilişkin olarak yaptığı açıklamada, ”İstanbul ve İzmir Büyükşehir Belediyelerimizin, Elazığ ile dayanışma için iki okul yaptırma kararlılıkları var.  Okul yaptırmak için paraları hazır pulları hazır her şeyleri hazır. Sadece yer tahsisi yapacaklar biz okul yapacağız. Ancak bugüne kadar bu yer tahsisini yapmamışlar.  Hazır okul gelecek buraya, ne bekliyorlar? Bakın örneğin Uzuntarla Köyü’nde okul yıkılmış 14 köyden öğrencinin geldiği ve toplamda 488 öğrenci var. Köyün muhtarı okul olmadığı için yakınıyor. Elazığ’da buna benzer çok sayıda okul var. Buna karşın hazır iki tane okul yapılacak ama yer tahsisi yapmıyorlar. Bir an önce yerleri göstersinler, belediyelerimiz okulları yapmak istiyor. Sırf Elazığ’da CHP’li belediyeler Elazığ’a bir hizmet yapmasınlar diye bir engelleme yapıyorlarsa ayıptır, yazıktır, günahtır” diyerek il yöneticilerine çağrıda bulundu.

Elazığ ziyaretleri kapsamında Palu’da maden kazasında hayatını kaybeden Salih Yıldırım ile Adem Yıldırım’ın ailelerine başsağlığında bulunacaklarını aktaran Milletvekili Özel, yaptığı açıklamada şunları kaydetti;

“ELAZIĞ’IN SORUNLARI TÜRKİYE’NİN SORUNLARINDAN BAĞIMSIZ DEĞİLDİR”

“Elazığ’ın sorunları Türkiye’nin sorunlarından bağımsız değildir ama Elazığ’ın kendine özgü de şikayetleri var. Bunu burada dile getirmek boynumuzun borcudur. 30 milletvekilimiz buraya geldiler, etkili bir rapor yazdılar. İl Başkanlığımızdan aldığımız raporlar sahada temas ettiğimiz Elazığlılar şunu söylüyor; deprem sonrası hak sahipliği belirsizliği vardır. Şehir merkezinde evi yıkılmış olanlara şehir dışında ev teklifi ediliyor. Şehir dışında oturtulmayı zorluyorlar, bunu kabul etmiyoruz diyorlar. Evlerde eskiye göre yüzde 50’ye varan metrekare kayıpları var bu hak değildir . Kimse açıkta kalmayacak derken, evin yarısını açıkta bırakan, metrekarenin yarısını alan bir anlayışı doğru bulmuyor diyor Elazığlılar. DASK konusundaki sıkıntıların hala devam ettiğini ifade ediyorlar. Köylerde yapılan evlerin köy şartlarından bihaber yapıldığını, kümesin, ahırın köyün ihtiyaçlarını, kırsal yaşamın gerekliliğini karşılamadığını ifade ediyorlar. Hasarlı evlerin yıkımı sırasında  komşulara, kamunun ortak kullanım alanlarına, yıkımları yapanların bu konuda alınması gereken tedbirbirlerin alınmadığı için zarar verebildiğini, tehditler oluşturduğunu söylüyorlar. Bu konuda daha özenli, gayretlerin yapılması gerektiğini  söylüyorlar”

“ELAZIĞ ESNAFINI, İŞ İNSANINI, İŞSİZİNİ DİKKATE ALMADILAR”

“Elazığ düştüğü yerden kalkacak, yiğit düştüğü yerden kalkar” diyen Grupbaşkanvekili Özel, ”Ama Elazığ düştüğü yerden kalkarken, Elazığ’da Cumhurbaşkanı depremden hemen sonra inşaat müjdelerken bunun yüzde 95’ini Elazığ dışı iş insanlarına bu inşaatı müjdeliyorlar. Bu yıkımdan Elazığ inşaat sektörüyle ayağa kalkacaksa, çivisini Elazığ’ın nalburundan almayan, boyasını Elazığ’In dışından getiren ve mühendisini işçisini çoğunlukla Elazığ’ın dışından getiren, araç parkına koyduğu mazotu bile Elazığın dışından getiren şantiyelerin, müteahhitlerin olduğu bir gerçeklikte. Elazığ insanlarının dışlandığı bir süreç yaşanıyor burada, bunu da doğru bulmuyoruz. İlk günlerde demiştik; Elazığ ayağa kalkarken Elazığ’ın esnafını, iş insanını, işsizini dikkate alın. Bunların hiçbir tanesini dikkate almadılar” ifadelerini kullandı.

Grup Başkanvekili Özel, ilimiz Milletvekili Gürsel Erol’un daha önce İzmir’de bir planın olması nedeniyle bugün kendilerini katılmadığını aktardı.