YEREL
Giriş Tarihi : 11-03-2021 11:49   Güncelleme : 11-03-2021 17:15

Başkan Uncuoğlu: Çalışmaları sahada görmek istiyoruz

Başkan Uncuoğlu: Çalışmaları sahada görmek istiyoruz

İrfan ARSLAN

 Türkiye Büyük Millet Meclisi Deprem Araştırma Komisyonu ilimizdeki çalışmalarına başladılar. TBMM Komisyonu Elazığ Valisi Erkaya Yırık’ı ziyaret ederek başlattıkları çalışmalarında, özellikle sahada yapılan çalışmalar ve bunların sonuçlarını görmek için Elazığ’a geldiklerini belirttiler.

Elazığ Valisi Erkaya Yırık, Recep Uncuoğlu Başkanlığındaki TBMM Deprem Araştırma Komisyonunu Valilikte kabulünde yaptığı açıklamada” İlimizde 24 Ocak 2020 tarihinde Merkez Sivrice olmak üzere 6,8 şiddetinde meydana gelen depremin ardından yapılan çalışmalarda 37500 konutun ağır hasarlı olduğu tesbit edilerek yıkımına başlandı. Depremin ardından 3 Bakanımız ilimize gelerek yapılan çalışmalara katıldılar.2 ay ilimizde kalarak çalışmaları sevk ve idare ettiler, vatandaşlarımıza moral vermenin çabasında oldular. Bunun için kendilerine teşekkür ediyorum.

Depremin ardından ilimizde başlayan çalışmalar kapsamında bugüne kadar 13 bin konut tamamlanarak bir bölümü de Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı tören ile depremzade hak sahiplerine dağıtıldı. Kalan bölümü ise 2021 Haziran ayına kadar tamamlanacak ve hak sahiplerine dağıtılacak.Komisyonumuzun burada yapacağı çalışmalar ilimiz adına büyük önem taşıyor.”dedi

GEREKLİ RAPORLAR OLUŞTURULDU

TBMM Deprem Araştırma Komisyonu Başkanı Recep Uncuoğlu’da yaptığa açıklamada” İlimizde meydana gelen depremde hayatlarını kaybeden 41 vatandaşımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Biz 2010 yılında kurulan TBMM Deprem Araştırma Komisyonu olarak TBMM çatısı altında 10 Kasım’dan bu yana yaptığımız çalışmalarda ilgili Bakanlıklarını yetkilileri, STK’ların temsilcileri ve ilgili kurumlar ile yaptığımız 17 toplantıda 117 saatlik çalışmaların sonucunda biri 70 sayfalık diğeri 51 sayfalık raporlar hazırladık. Bunları hayata geçirmek üzere de çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Biliyorsunuz ülkemiz bir deprem ülkesi ve bizde bu önlemlerin ülke genelinde hayata geçirilmesini istiyoruz.

MUHTARLARLA DA GÖRÜLÜŞECEK

Deprem yaşanan illerimize giderek yapılan çalışmaları araştırıyoruz. Bugünde bunun için buradayız. AFAD Müdürlüğü, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler il Müdürlüğümüzü, Belediyemizi, Muhtarlarımızı ile görüşmeler yapacağız. Mahallelerimizi ziyaret edeceğiz. Yapımı tamamlanan konutları ve konutlarını teslim almış olan ailelerimiz ile görüşmelerde bulunacağız. Vatandaşlarımızın görüşlerini alacağız. İnşaallah Elazığ’da verimli bir çalışma yapacağız.” dedi

BELEDİYEDE TOPLANTILARA KATILDILAR

TBMM Deprem Araştırma Komisyonu Başkanı Recep Uncuoğlu ve beraberinde ki heyet Valilikteki çalışmalarının ardından Elazığ Belediyesine geçerek burada ki çalışmalara katıldılar. Elazığ Belediyesinde Basına kapalı olarak gerçekleşen toplantıda, depremin ardından Elazığ Belediyesi tarafından yapılan çalışmalar hakkında Komisyon üyelerine bilgi verildiği öğrenildi.

Elazığ Belediyesinde ki toplantılarının ikinci bölümünde ise Komisyon Üyeleri Muhtarlar ile bir toplantı gerçekleştirdiler. Muhtarlar depremin ardından ilimizde yapılan çalışmaların mahallelerini  kapsayan bölümündeki çalışmalar hakkında  bilgi verdiler. Bu çalışmalar kapsamında yaşanan olumsuzluklarda Komisyon üyelerine aktarıldı.

SAHADA İNCELEME YAPTILAR

TBMM Deprem Araştırma Komisyonu, Elazığ Valiliği ile Elazığ Belediyesinde yapılan toplantılarda aldıkları bilgilerin ardından Abdullahpaşa ve Sürsürü Mahallelerinde Kentsel dönüşüm ayanlarında incelemelerde bulundular. Heyette ki Milletvekilleri depremzede ailelerin evlerini de ziyaret ederek görüşmelerde bulundular.

TBMM Deprem Araştırma Komisyonu çalışmalarını bugün de Elazığ Merkezde Kentsel Dönüşüm alanlarında incelemelerde bulunacaklar. Öğlen Harput’ta olacak Heyet daha sonra Aşağı Demirtaş Geçici Konaklama alanına ziyarette bulunacaklar. Aksaray Mahallesinde ki rezerv alan konutlarının incelemesi yapacak olan Heyet Değirmenönü Köyünde yapacakları incelemenin ardından ilimizden ayrılarak Diyarbakır’a gidecekler.