YAŞAM
Giriş Tarihi : 11-03-2021 21:15   Güncelleme : 11-03-2021 21:34

Deprem Komisyonu’ndan Depremzedelere Taziye Ziyareti

Deprem Komisyonu’ndan Depremzedelere Taziye Ziyareti

Müslüm DEMİRTAŞ

Elazığ’da yaşanan deprem sonrası yapılan tüm çalışmaları ve sorunları incelemek üzere ilimize gelen TBMM Deprem Araştırma Komisyonu depremde hayatını kaybedenlerin ailelerine taziye ziyaretinde bulundu. Ziyarette açıklamalarda bulunan Komisyon Başkanı Recep Uncuoğlu, hayatını kaybeden vatandaşların yakınlarına başsağlığı dileyerek, “İnşallah vatandaşlarımızın hiçbir mağduriyeti kalmayacak şekilde bütün düzenlemeleri bizde teklif ederek hem bakanlığımızın uygulamalarına hem de TBMM çatısı altında yapılacak yasal düzenlemelere bir temel olacak şekilde raporumuzu düzenleyip meclis başkanlığımıza teslim edeceğiz” dedi.

Elazığ ve İzmir depremleri sonrası Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) temsil edilen beş siyasi partinin ortak önergesiyle kurulan Deprem Araştırma Komisyonu üyelerinden oluşan heyet, kentte yapılan çalışmaları ve sorunları incelemek üzere Elazığ'a geldi.  13 milletvekilinin yer aldığı komisyon Elazığ'da ilk olarak valiliğe geçerek toplantı gerçekleştirdi. Toplantıda deprem ve sonrasında yapılan çalışmalarla ilgili bilgilendirme sunumları yapılarak heyete bilgi verildi. Daha sonra Elazığ Belediyesi’nde de yapılan toplantıda bilgi alan heyet, muhtarlarla da bir araya gelerek sorun ve talepleri dinledi.  Deprem Araştırma Komisyonu üyeleri muhtarlar ile uzun süre yapılan toplantının ardından heyet halinde Cumhuriyet Mahallesi'nde 24 Ocak'ta yaşanan deprem nedeniyle hayatını kaybeden vatandaşların aile ve yakınlarına taziye ziyaretinde bulundu.

24 Ocak’ta meydana gelen 6.8 şiddetindeki deprem felaketinde eşi Fatma Yıldız ile oğlu Doruk Abbas Yıldız'ı kaybeden Murat Yıldız'ı ziyaret ederek başsağlığı dileklerinde bulunan TBMM Deprem Araştırma Komisyonu Başkanı ve Ak Parti Sakarya Milletvekili Recep Uncuoğlu, ziyaret sonrası açıklamalarda bulundu.

Deprem Araştırma Komisyonu olarak Elazığ’da incelemelerde bulunmak üzere kente geldiklerini ifade eden Komisyon Başkanı Uncuoğlu, Elazığ Valiliği’nde AFAD İl Müdürlüğü, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafından yapılan sunumlarla bilgi aldıklarını belirtti.

“KAPSAMLI ÇALIŞMALARIN SÜRDÜRÜLDÜĞÜNÜ GÖRDÜK”

Başkan Uncuoğlu yaptığı açıklamada şunları kaydetti; “Psikososyal desteklerden tutun da deprem anından ve sonrasına, geçici barınma alanlarına kadar çok kapsamlı çalışmaların sürdürüldüğünü gördük. Bütün ayni ve nakdi yardımlar noktasında da hiçbir imkanın esirgenmediği, çok olumlu bir tabloyla karşılaştık. Tabi vatandaşlarımızın da çeşitli soruları oldu.  Valilik çıkışında ve belediye başkanlığımızda da Elazığ Belediyesi’nin sürdürdüğü Kentsel Dönüşüm Projesi, rezerv alan projeleri ve diğer planlama çalışmalarına dair kapsamlı bilgiler aldık. Yine merkez mahalle muhtarlarımızla belediye meclis salonunda bir araya geldik. Devam eden kura çekimleri, hak sahipliği noktasındaki talepler ve birtakım hususlar ile ilgili sorular ve değerli bölge milletvekillerimizin de cevaplandırılmasıyla, muhtarlarımızın görüşlerini ve taleplerini rapora yansıyacak şekilde elde etmiş olduk.

“ELAZIĞ’DA BÜTÜN İMKANLAR SEFERBER EDİLMİŞ”

Bu noktada görüyoruz ki Elazığ’da bütün imkanlar seferber edilmiş. Her bölgede çok kapsamlı dönüşüm projeleri, birbirinden farklı hak sahipliği noktasında olan vatandaşlarımızın her birine hitap edecek projeler geliştirilerek uygulamalar son derece hızlı bir şekilde hayata geçirilmiş.  Ben 1999 depremini Sakarya’da yaşamış bir İnşaat Mühendisi olarak bugün gördüğüm bu tablo karşısında ‘çok şükür’ diyorum. Bugün milletine hizmetkar olan bir anlayışla vatandaşımıza her türlü afette, özellikle deprem afeti sonrası her türlü imkanı sunmaya gayret eden bir hizmet yarışı içerisindeyiz”

“HİÇBİR MAĞDURİYET KALMAYACAK ŞEKİLDE BİR RAPOR HAZIRLAYACAĞIZ”

 Vatandaşların çeşitli beklentileri ve kafa karışıklığı yaşadığı hususların olduğunu belirten Başkan Uncuoğlu,”Bunları da izah etme imkanı bulduk. Bir takım uygulamalara dönük gelen taleplerden de edindiğimiz tecrübeler, bunlara ilişkin mevzuatta yapılacak bazı değişiklikler özellikle orta hasarlı konutların dönüşümüne mevzuata ilişkin öneriler de bir hayli şekillendi. İnşallah buradan vatandaşlarımızın hiçbir mağduriyeti kalmayacak şekilde bütün düzenlemeleri bizde teklif ederek hem bakanlığımızın uygulamalarına hem de TBMM çatısı altında yapılacak yasal düzenlemelere bir temel olacak şekilde raporumuzu düzenleyip meclis başkanlığımıza teslim edeceğiz. Tüm Elazığlı hemşerilerime tekrardan geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Hayatını kaybeden vatandaşlarımıza gani gani rahmet diliyorum. Depremin acıları unutulmuyor ama bu acılar tekrar yaşanmasın diye Komisyon olarak bütün gayretimiz ve uğraşımız bu yönde” ifadelerini kullandı.