YEREL
Giriş Tarihi : 15-03-2021 12:20   Güncelleme : 15-03-2021 12:53

FKA’dan ’Harput Musiki Müzesi’ Atağı

FKA’dan ’Harput Musiki Müzesi’ Atağı

MÜSLÜM DEMİRTAŞ

İlimize yatırım desteklerini sürdüren Fırat Kalkınma Ajansı tüm Elazığlıların dört gözle beklediği Harput Musiki için önemli bir adım attı. FKA’nın destekleyeceği “Harput Musiki Müzesi” projesi için  Elazığ Valiliği, Elazığ Belediyesi ve Fırat Kalkınma Ajansı arasında imzalar atıldı.

Daha önce ilimize turizm alanında katkı sağlayacak olan ‘Elazığ Kent Müzesi’ için destek sunan Fırat Kalkınma Ajansı şimdi de Elazığlıların dört gözle beklediği ve Haberkent Gazetesi olarak zaman zaman eksikliğini gündeme getirdiğimiz Harput Musikisi için atağa geçti. Elazığ Valisi Erkaya Yırık, Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları ve Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Abdulvahap Yoğunlu “Turizmi Destekleme Programı” kapsamında kabul edilen, “Harput Musiki Müzesi” projesinin imza törenini gerçekleştirdi.

Ülkemizin önemli değer ve musikilerinden biri olan Harput Musikisi için Müzenin nasıl yapılacağına dair  gazetemize açıklamalarda bulunan Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Abdulvahap Yoğunlu, Harput’ta bulunan Hünkar Konağı’nın Harput Musiki Müzesi’ne dönüştürüleceğini ifade etti.

“HÜNKAR KONAĞI’NI HARPUT MUSİKİ MÜZESİ’NE DÖNÜŞTÜRECEĞİZ”

Konuyla ilgili olarak Yoğunlu, kendine has makamı olan ve ülke genelinde bilinen Harput Musikisi’nin kendine özgü çalgı aletlerinin mevcut olduğunu belirterek, “Harput’ta bulunan Hünkar Konağı’nı Harput Musiki Müzesi’ne dönüştürerek, Harput Musikisi’nin tanıtılacağı bir müze yapılacak. Elazığ olarak çok önemli musiki geleneğimiz var ve bunu bir değer haline getireceğiz. Fırat Kalkınma Ajansı olarak destekleyeceğimiz ve Elazığ Belediyesi tarafından yapılacak olan Harput Musiki Müzesi’nde sürekli kürsü başı etkinlikler, konserler gerçekleştirilecek.  Aynı zamanda Kürsü başı ekiplerinin de yetiştirileceği bir müze olacak. İnşallah Harput Musiki Müzesi 2022 yılında faaliyete geçecektir” ifadelerini kullandı.