YEREL
Giriş Tarihi : 16-03-2021 09:25   Güncelleme : 16-03-2021 09:25

TKDK, YATIRIMCILARA GÖZ KIRPIYOR

TKDK, YATIRIMCILARA GÖZ KIRPIYOR

Müslüm DEMİRTAŞ

Elazığ’da yatırım denildiğinde akla gelen kurumların başında gelen TKDK; Ticaret ve Sanayi Odası, il ve ilçe müdürlükleri ve STK’lar ile birlikte koordineli çalışarak ilimize yatırımlar kazandırmaya devam ediyor. İl Koordinatörü Sertaç Yılmaz öncülüğünde kurum personellerinin yoğun çalışmaları sonucu geçtiğimiz yıl ülke genelinde en çok hibe desteği sağlayan üçüncü şehir olan Elazığ’da 10. Çağrı’ya çıkan TKDK, avans ödemesi uygulamasıyla da yatırımcılara göz kırpıyor.

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu(TKDK) yatırımcıların ayağına giderek ilimize yatırım kazandırmaya devam ediyor. Kurum personelinin mesai saati gözetmeksizin koordineli çalışmaları sonucu 2020 yılında en çok hibe desteği sağlamayı başaran TKDK Elazığ İl Koordinatörlüğü, 10. Çağrı’ya çıkarak ilimize yatırım kazandırma hedefine doğru emin adımlarla ilerlemeye devam ediyor.

ELAZIĞ EN ÇOK HİBE DESTEĞİ SAĞLAYAN ÜÇÜNCÜ ŞEHİR

Felaketler yılı olarak tabir edilen 2020 yılında şehrimiz olarak yaşadığımız deprem ve pandemiye rağmen kırsal alanda yatırımcı arayışlarına giren TKDK Elazığ İl Koordinatörü Sertaç Yılmaz, geçtiğimiz yıl ilimize kazandırdığı ve 2021 yılı içerisinde kazandırılacak yatırımlara ilişkin gazetemize açıklamalarda bulundu. İl Koordinatörü Sertaç Yılmaz, yaptığı açıklamada 2020 yılı içerisinde 42 adet projeye ödeme yaptıklarını belirterek, ”Bu 42 projenin altısı süt üreten tarımsal işletmeler, altısı kırmızı et üreten besi projeleri, yedisi kanatlı hayvan projesi, yedisi güneş enerjisi üretim tesisi, altısı alabalık yetiştiriciliği tesisi, ikisi et işleme ve parçala tesisi, ikisi süt işleme ve toplama merkezi, ikisi bitkisel üretim projesi, bir tane yöresel ürün üreten tesis ve  üç tanede kırsal turizm tesisinden oluştu. Bu projelere toplamda 21 milyon 700 bin TL hibe ödemesi yaptık” dedi.

AVANS UYGULAMASINA HALKIN TEVECCÜHÜ VAR

İlimize daha fazla yatırım kazandırmak için avans ödemesi uygulamasına başladıklarını aktaran Yılmaz, “Avans ödemesi şimdiye kadar kurumumuz tarafından sağlanan bir ödeme şekli değildi ancak 2020 yılının son çeyreğinde bu ödemelere de başladık. Yatırımcıyı olası fiyat farklılıklarından korumak amacıyla avans uygulaması yapılıyor. Şu anda avans uygulamasından dolayı da halkımızın ciddi anlamda bir teveccühü var. Bundan sonraki süreçte de avans uygulaması sürecektir. Avans uygulaması şeklinde de 2021 yılı içerisinde hayata geçirilecek 45 adet proje için de 21 milyon 500 bin TL ödeme yaptık. Böylece 2020 yılında toplamda 43 milyon TL hibe desteği sağladık. 2020 yılında en fazla hibe desteği ödeyen iller sıralamasında Mersin ve Manisa illerinden sonra Elazığ olarak üçüncü sırada yer aldık. Bizim için bu sıralamanın önemi, 24 Ocak’ta yaşadığımız deprem sonrası şehrin şantiye alanına dönmesine ve pandemiye rağmen kırsal alanda yatırımcıyı bulmakta zorlandığımız süreçte personellerimizin gece gündüz çalışmaları sonucu bu yatırımların ilimize kazandırılmasıdır” ifadelerini kullandı.

600 MİLYON TL TUTARINDA YATIRIM

2013 yılında 9. IPARD Çağrı ile proje kabulüne başladıklarını belirten TKDK Elazığ İl Koordinatörü Sertaç Yılmaz, “TKDK olarak 2013 yılında kurulduğundan bu zamana kadar ödenen rakamlarda da Ankara ve Konya illerinden sonra üçüncü sıradayız. Şimdiye kadar 419 adet projeye destek verdik, bu projelere ödediğimiz hibe tutarı toplamda 280 milyon TL’yi buldu. Bunun karşılığında ise ilimizde yaklaşık 600 milyon TL’lik yatırım yapıldı. İlimize kazandırılan yatırımlar kapsamında işletmelerde aktif olarak direkt istihdam ettiğimiz kişi sayısı da 3 binin üzerinde. Bunun bir de dolaylı olarak istihdamı var.

HERKESİ TKDK’DAN FAYDALANDIRMA GAYESİ

Bizim aslında kurum olarak hedefimiz şöyle; TKDK, doğrudan veya dolaylı olarak herkese dokunacak. Kişiye göre ayrım gözetmeksizin mümkün olduğu kadar herkesi TKDK’dan faydalandırma gayemiz var. Bu yolda emin adımlarla ilerliyoruz ve yatırım yapmak isteyen herkese destek sunmaya devam ediyoruz.  7 Ocak tarihinde 10 çağrıya çıktık bunun çalışmalarını yapıyoruz. Burada da yine yüzde 50 ile 70 arasında hibe desteği sağlıyoruz. Hayvancılık yatırımları kapsamında küçükbaş büyükbaş, süt ve besi projelerine yüzde 70’e kadar desteğimiz var. Tarımsal ürünlerin işlenmesi ve paketlenmesi adına  et ve süt ürünlerine,  soğuk hava depoları meyve, sebze paketleme,su ürünleri işleme sektörüne de yüzde 40 ile 50 arasında desteğimiz var. Bunun yanında kurumumuzda her zaman kadın yatırımcılarına pozitif bir ayrımcılık uygulanıyor” ifadelerini kullandı.