YEREL
Giriş Tarihi : 17-03-2021 15:29   Güncelleme : 17-03-2021 15:29

Memnuniyet görmüşler

Memnuniyet görmüşler

TBMM Deprem Araştırma Komisyonu, geçtiğimiz günlerde deprem bölgesi Elazığ ziyareti sonrası TBMM’de Bakan Murat Kurum’unda katılım sağladığı bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantıda konuşan Deprem Araştırma Komisyonu Başkanı Recep Uncuoğlu, Elazığ ziyaretine ilişkin olarak ”Vatandaşlarımızla da konteyner kentte bir araya geldik, proje alanlarında bir araya geldik ve gördük ki zaman zaman talepleri, zaman zaman istekleri her şeyin daha iyisi noktasında gündeme gelebiliyor ama büyük bir memnuniyetin olduğunu gördük” dedi.

TBMM’de beş siyasi partinin ortak kararıyla kurulan Deprem Araştırma Komisyonu geçtiğimiz hafta Elazığ’a gelerek yaşanan deprem sonrası yapılan çalışmalara ilişkin incelemelerde bulunmuştu. İki günlük inceleme sonunda Ankara’ya dönen Deprem Komisyonu heyeti, TBMM’de toplantı gerçekleştirdi. Toplantıya Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’da katıldı.

UNCUOĞLU: ÇALIŞMALARIN SON DERECE HIZLI BİR ŞEKİLDE BAŞLATILDIĞINA ŞAHİT OLDUK

Toplantıda Elazığ depremi sonrası yapılan çalışmalarına ilişkin izlenimlerini aktaran Deprem Araştırma Komisyonu Başkanı ve Ak Parti Sakarya Milletvekili Recep Uncuoğlu, ”Son derece verimli geçtiğine inandığımız İzmir ve Elâzığ yerinde incelemeleriyle, özellikle deprem sonrası gerek arama kurtarma gerek iaşe, barınma gerekse de bu noktada ihtiyaç duyulan tüm ayni ve nakdî yardımlara aynı zamanda da çok kısa sürede bütün lojistik imkânların seferber edilerek kapsamlı, donanımlı barınma alanlarının inşa edildiğin en çok hızlı bir şekilde hasar tespitleri, hak sahipliği tespitleri ve onunla birlikte de rezerv alan ve yerinde dönüşüm tespitleri yapılarak çalışmaların son derece hızlı bir şekilde başlatıldığına şahit olduk” dedi.

UNCUOĞLU: ZAMAN ZAMAN TALEPLER GÜNDEME GELİYOR AMA BÜYÜK BİR MEMNUNİYETİN OLDUĞUNU GÖRDÜK

Başkan Uncuoğlu konuşmasının devamında,” Tabii, bu noktada, Elâzığ incelememizde de üzerinden yaklaşık on dört ay geçmiş olan Elâzığ, Sivrice merkezli deprem sonrasında da 14 bölgede konut inşaatının devam ettiğini, rezerv alanlarda ve yerinde dönüşüm uygulanan alanlarda hem 6306 sayılı Kanun kapsamına alınarak hem de 7269 sayılı Kanun kapsamında peyzajıyla, çevre düzenlemesiyle kentsel dönüşüm örnekleri olabilecek son derece donanımlı ve yine, zemin iyileştirme ve birden fazla alternatif kat planlarıyla vatandaşımıza ticari alanları da için de olan, son derece güvenli, sosyal donatılarıyla birer cazibe alanı olabilecek şekilde konut inşaatlarının devam ettiğini gördük. Tabii, vatandaşlarımızla da konteyner kentte bir araya geldik, proje alanlarında bir araya geldik ve gördük ki zaman zaman talepleri, zaman zaman istekleri her şeyin daha iyisi noktasında gündeme gelebiliyor ama büyük bir memnuniyetin olduğunu, bu manada da Bakanlığımızın bugüne kadar yaptığı tüm çalışmalarla da çok kapsamlı, kucaklayıcı, vatandaşımızın her türlü farklılıklarını, ihtiyaçlarını dikkate alan bir yaklaşımı ortaya koyduğunu da memnuniyetle müşahede ettik” dedi.

Uncuoğlu, “Tabii, özellikle Elâzığ’da doğal afet sigortalarının DASK kapsamındaki bazı hasar tespitleri ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığımıza bağlı hasar tespitlerinin zaman zaman farklılık arz ettiğini, bu farklılıklardan dolayı da vatandaşımızın bazen kafa karışıklığına sahip olduğunu ve bu yönde de taleplerinin olduğunu gördük. On dört ay sonrasında, İzmir depremi sonrasında burada DASK’tan aldığımız sunumlarda hem DASK metodolojisinin hem hasar tespit metodolojisinin hem Bakanlığımızın uygulamalarıy la bu sorunların da aşıldığını, İzmir’de buna benzer sorunların yaşanmadığını da müşahede etmiş olduk” dedi.