YEREL
Giriş Tarihi : 18-03-2021 08:53   Güncelleme : 18-03-2021 08:57

Şiş: 29 Adet GES Tesisi Kuruldu

Şiş: 29 Adet GES Tesisi Kuruldu

Müslüm Demirtaş

Elazığ İl Özel İdaresi’nin çalışmalarına ve 2021 yılında ilimize yapılacak yatırımlara ilişkin açıklamalarda bulunan İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ali Şiş,“İçme suyu anlamında da başlattığımız en önemli çalışma Güneş Enerjisi Sistemler (GES) oldu. İl genelinde 29 adet Güneş Enerjisi Sistemi Tesisi kurduk. Köylerde elektrik ücretinin ödenmemesi adına da önemli bir çalışma olacak” dedi.

Elazığ İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ali Şiş, İl Özel İdaresi tarafından 2020 yılında ilimizde hayata geçirilen, 2021 yılında ise hayata geçirilerek olan yatırımlara ilişkin Haberkent Gazetesi’ne açıklamalarda bulundu. 2020 yılında yapılan en önemli çalışmanın Güneş Enerjisi Sistemi projelerin olduğunu söyleyen Genel Sekreter Şiş, 2020 yılında yapılan çalışmalara ilişkin şunları kaydetti;

“28 ADET İŞ MAKİNESİ SATIN ALDIK”

“2020 Yılında yaşanan deprem nedeniyle özellikle ilk 6 ay kendi çalışmalarımızın dışına geçtiğimiz ve çok fazla gayret gösterdiğimiz bir süreç oldu. İl Özel İdare’nin özellikle depremde gösterdiği performans ciddi bir anlamda eksiklikleri giderdi. Gerçekten çalışma arkadaşlarımız kurumlara destek anlamında yoğun çaba sarfettiler ki; şu anda da hem AFAD’ta hem de Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nde görevli yaklaşık 30 teknik personelimiz var. Köy Hizmetleri Birliği’nin İl Özel İdaresi ile birleşmesinin ardından 24 Ocak’ta yaşanan deprem hariç 2020 yılında yapılan önemli  çalışmalar kapsamında ciddi bir araç alımı gerçekleştirdi. 20 Milyon 500 Bin TL değerinde 28 adet iş makinesi satın aldık. Bu araçların uzun yıllar boyunca hizmet verecek olması ilimiz açısında önemli bir adımdır.  Bu noktada Vali Erkaya Yırık beyin katkısı ve meclisimizin önemli kararları oldu”

144 BİN METREKARE KİLİTLİ PARKE DÖŞEMESİ

Asfalt yolu döşemesine önem verdiklerini aktaran Şiş,”2020 yılında yine il genelinde 50 km asfalt yolu yapıldı, 2021 yılında da 50-100 km arasında yapılacak. Özellikli olarak Arıcak’ta yaptığımız beton güvenlik yolu, önemli çalışmalarımız arasında yer alıyor. Bu beton güvenlik yolunun bedeli ise yaklaşık 10 Milyon TL tutarında. Yine geçtiğimiz yılın en önemli çalışmaları arasında, mevcut asfalt yolları kurtarma anlamında 770 bin Km bakım onarımı yer alıyor. Yine köy işleri hizmetleri ile 144 bin metrekare kilitli parke taşı yapıldı. Köy düzenlemesi adına 144 bin metrekare kilitli parkenin döşenmesi ciddi ve önemli bir çalışmaydı” dedi.

“GES TESİSLERİ BİTME AŞAMASINDA”

Köy sakinlerinin birçok alanda problemlerle karşılaştığını ifade eden Genel Sekreter Ali Şiş,”Köylerde elektriğin ödenmemesi adına çalışmalarımız devam ediyor. İçme suyu anlamında da başlattığımız en önemli çalışma Güneş Enerjisi Sistemler (GES) oldu. İl genelinde 29 adet Güneş Enerjisi Sistemi Tesisi kurduk, bu projeler bitme aşamasında. 29 köyde 6 Milyon 200 bin TL değerinde 830 bin Watt güce sahip  Güneş Enerjisi Sistemi şu anda faaliyette. İçme suyu anlamında Karakoçan Çanakçı’da bir ilk başlattık. Aslında kaynak olduğu halde içme suyu olarak kullanılamayan suları arıtıp vatandaşlarımızın hizmetine sunmuş olacağız.  Köylerde tarıma, tarımsal tohum desteklemeye, arıcılığın desteklenmesine çok önem veriyoruz. Geçen yılda arıcılık faaliyeti adına kovan alımı yapıldı tüm ilçelerde dağıtımı yapılacak. Balıkçılık anlamında balıkçıların ciddi bir eksikliği olan buz makinesi vardı. Bu eksikliği gidererek balıkçılığın önünü açtık. Bunlarla birlikte Tarım İl Müdürlüğü ile birlikte ilçelerde fiğ tohumu dağıtımını gerçekleştirdik. Aynı zamanda hayvan sulama göletleri yapılıyor. Özellikle Karakoçan’da hayvan sulama, Baskil’de de tarımsal sulama anlamında ciddi projeler mevcut”  dedi.

İPEK YOLU MERKEZİ İÇİN 6 MİLYON TL

İl Özel İdaresi tarafından inşası devam eden yapıların da olduğunu belirten Şiş,”En son Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla açılan İpek Yolu Uluslar Arası Gençlik ve Çocuk Çalışmaları Merkezi, İl Özel İdaremiz tarafından yapıldı. Yapımı için biz sadece 6 Milyon TL kaynak sağladık geriye kalan bütçe Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından karşılandı. Onun haricinde tarihi Harput’ta bulunan Diyanet Külliyesi bu yıl inşallah ödenek olursa yapımı tamamlanır. Eğer ödenek olmasa 2022 yılının bahar dönemine de sarkabilir. Burada yapılan külliye Harput’a çok diğer katacaktır. Ayrıca, Karakoçan, Kovancılar ve Palu ilçelerimizde eski olan İlçe Emniyet Müdürlükleri inşa edildi. Bir taraftan da Arıcak’ta Jandarma Karakolu yapıldı. Bu çalışmalarımız 2020 yılında yapımı tamamlanan ve devam eden çalışmalarımızdır” dedi.

2021 YILINDA YAPILACAK ÇALIŞMALAR

İl Özel İdaresi’nde 614 personel ile çalıştıklarını aktaran Genel Sekreter Ali Şiş, “Geçtiğimiz yıl, yıllık bütçemiz 146 Milyon TL iken bu yılki  yıllık bütçemiz 164 Milyon TL’dir Bu 164 Milyon TL dışında, biz kurumların ihale ve yatırımlarını da takip ettiğimiz için bir de dış kurumlardan gelen paylarımız var. Örneğin 2020 yılında mali hacmimiz 318 Milyon oldu. Bu dış kurumlardan gelen paylarla birlikte oluşan rakam. 2021 yılının bütçesi olan 164 milyon TL alt yapı ve cari harcamalarda kullanılacak. Bu bütçe geçtiğimiz yıl gibi, alt yapı, asfalt, içme suyu, tarımsal sulama, tarımsal destek gibi konularda harcanacak.

Kurumun içinden geldiğimiz için aslında 3 hedefim vardı.  Makine ikmalin yenilenmesi hedefimiz, meclisimizin kararlarıyla gerçekleşti. Bir diğeri kurum bünyesine kalifiyeli eleman kazandırmak. Bu hedefimiz de 2019 yılında 35 tane operatör alınarak gerçekleşti. Birde 2020’nin sonlarında buna 8 usta personel daha dahil ettik. Hem araç alıp hem de aracın tamiratı için iyi bir çekirdek ekip kurulunca, kurumun kendini idame etmesi anlamında çok olumlu bir çalışma oldu.Üçüncü olan, performansa dayalı sistemin hayata geçmesi hedefimiz de gerçekleşmesi ile birlikte kurumumuz sorun yaşamayacak noktaya gelecektir. Performansa dayalı sistem ile 614 personelin ve her aracın kurumuza yıllık sağlanan katkı analizi olacaktır” dedi.

KANYONLAR SEKTEYE UĞRADI

İlimizin önemli turizm şehri olduğunu ve Elazığ Valisi Erkaya Yırık’ın turizme önem verdiğini belirten Gelen sekreter Ali Şiş, geçtiğimiz yıl keşfedilen Karaleylek ve Saklıkapı Kanyonların hizmete sunulmasına ilişkin de bilgi verdi. Şiş konuyla ilgili olarak, ”Kanyonların halkın hizmetine açılması süreci deprem ve pandemi nedeniyle sekteye uğradı. Valimiz gerçekten turizme çok önem veriyor ancak ana gündem deprem olunca bu tür çalışmalar arka planda kalıyor. Ancak Elazığ Valiliği ve İl Kültür Müdürlüğü koordinesinde kanyonların organizasyonuna yavaş yavaş başladık. Sayın valimizin Kalkınma Ajansı’nın dönem başkanı olması ilimiz için önem arz ediyor. Son zamanlarda turizm adına protokol imzaları altında, Sivrice, Palu ile ilgili turizm planlamaları yapıldı.  Aynı zamanda ajansın desteğiyle Elazığ Kent Müzesi ve Harput Musiki Müzesi projelerinin imzaları atıldı. İlimizde turizm adına ortak akılla hareket ediliyor” dedi.

“MECLİSİMİZ, İDARE İLE UYUMLU ÇALIŞIYOR”

Genel Sekreter Ali Şiş son olarak açıklamasın devam da kurum olarak iyi bir seviyede olduklarını belirterek şunları kaydetti; “Zor bir süreçten geçiyoruz. Virüs ve deprem nedeniyle köylere ciddi bir göç var.  İl Özel İdare hakikaten kırsal alanda vatandaşlarımıza nefes aldılar. Köy sakinlerinin il merkezine gelmesine gerek duymadan köy merkezinin yolunu, suyunu götürmek çok önemlidir. Geçen yıl il genelinde döşediğimiz içme suyu hattı 222 Kilometredir. Bu ciddi bir rakamdır. Meclisimiz, idare ile uyumlu çalışıyor buda çok önemli bir konudur.”