YEREL
Giriş Tarihi : 19-03-2021 09:37   Güncelleme : 19-03-2021 09:44

Gençlere Vizyon Projeler

Gençlere Vizyon Projeler

Müslüm DEMİRTAŞ

Elazığ’da gençlerin; mesleki, sanatsal, sportif, sosyal ve kültürel anlamda gelişimlerine katkı sağlamak adına çalışmalarını yürüten Elazığ Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, gençlerin geleceğe umutla bakmaları adına ilimize vizyon projeler kazandırmaya devam ediyor. İl Müdürlüğü görevine getirilmesinin ardından ilk olarak Elazığspor’un iç saha maçlarını oynayacağı stadyum problemini çözüme kavuşturan İl Müdürü Abdulsamet Eren, yapımı tamamlanarak hizmete açılan Çok Amaçlı Spor Merkezi ile ilgili olarak “Göğsümüzü gere gere söylüyoruz; şu anda Elazığ; içerisinde 5 tane antrenman salonu, fizyoterapist, psikolog, kütüphane, sporcu ve ailelerin oturabileceği sosyal alanlar içeren bölgenin en iyi antrenman salonuna sahip” dedi.

Elazığ’da sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlerle gençlerin hem sosyal ve bilişsel gelişimine katkıda bulunan hem de gençleri sporla buluşturmak adına çalışmalarını sürdüren Gençlik ve Spor İl Müdürü Abdulsamet Eren, gençlere yönelik yapılan ve yapılması planlanan projelere ilişkin Haberkent Gazetesi’ne açıklamalarda bulundu. Zor bir süreçte İl Müdürlüğü görevine getirilen Eren, ilk olarak Elazığspor’un stad problemini, öğrenci yurtlarını eğitim-öğretime hazır hale getirilmesi, öğrenci yurtlarını eğitim-öğretime hazır hale getirilmesi gibi şehrin önem arz eden problemleri çözüme kavuşturdu.  Şehrin spor konusunda sorunlarına vakıf olan İl Müdürü Abdulsamet Eren’in açıklamalarının detayları şöyle;

ELAZIĞ’DA SPOR YAYGINLAŞIYOR

“Elazığ Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, Gençlik, spor ve yurt olmak üzere üç müdürlükten oluşmaktadır. İlimizde milli takımlarda oynayan en elit sporcu olarak Aliye Demirbağ aslında bizden önce hiçbir kampa gitmemişti. Aliye Demirbağ’ın ilk yurt dışı kampına biz gönderdik daha sonrası sponsor vasıtsıyla kendisine maaş başladık. Aliye kızımız yetişenlere örnek olsun ve daha üst düzeyde mücadele etsin diye Elazığ Belediyespor’a transferini sağladık. Bu tür transfer işlemlerini devam ettireceğiz. Gençlik ve Spor Müdürlüğü yetiştirecek, üst düzey sporcu haline getirildikten sonra Elazığ Belediyespor gibi kurumsallaşmış takımlara transfer edilerek sporu da yaygınlanştıracağız.

İLİMİZE KAZANDIRILAN STADYUM VE SPOR TESİSLERİ

Elazığspor ve Elazığ Belediyespor’un iç saha maçlarını oynayacağı bir stadyumun olmayışı ilimizde üzüntüyle karşılanıyordu. Çünkü profesiyonel takımımız 280 gün boyunca birçok birçok iç saha maçını Şanlıurfa, Malatya ve Ankara’da oynamıştı. Göreve geldikten sonra Elazığspor’un stadyum sorununa çözüm amacıyla hızlı kararlar alarak çalışmalara başladık ve Elazığspor’u önce Elazığ Gençlik Merkezi’nin sahasında oynattık  ve deplasmandan kurtardık. Aynı sorunları yaşamamak adına aynı tarhilerde Doğukent’te çim sahanın temelini attık. Doğukent’teki sahayı inşa etmek zor bir süreçti. Orada drenaj ve tesfiye giderlerini Elazığ Belediyesi’ne yükledik.  İl Özel İdaresi ve Karayolları Müdürlüğü’nden iş makineleri talep ederek drenaj ve tesfiyeleri işin içine katmadan tamamladık. Yaklaşık 10 ay süre gibi kısa süre içerisinde Elazığ’a doğal bir çim saha da Doğukent’te kazandırdık ve profesiyonel takımlarımız şuan da Doğukent Stadyumu’nda müsabakalarını oynuyorlar. Yine şehrin amatör takımlarının antrenman ve maçlarını oynayacak sahaların eksikliği yaşanıyordu. Göreve geldiğimiz süreçte Bahçelievler Sentetik Sahası’nın inşaatı yüzde 25 oranında tamamlanmıştı. Buradaki Sahanın yapımını da göreve geldiğimizden sonra çok kısa süre içerisinde tamamladık ve tribünlü, aydınlatmalı, dörtlü giyinme odalı bir şekilde amatör takımlarımızın emrine sunduk”

BÖLGENİN EN İYİ SPOR MERKEZİ ELAZIĞ’DA

Göreve gelmesinin ardından kent genelinde eksikliği hissedilen spor salonlarına da odaklandıklarını aktaran İl Müdürü Eren, “Elazığ hem boksta yıllarca sporcu yetiştirmiş, hem de milli takımlara antrenör kazandırmış bir ilimizdir. Özellikle Cemil Döndü hocamız, merdiven altı diye hitap edeceğimiz yerlerde sporculara antrenman yaptırmak zorunda kalıyordu. Güreşçilerimiz Karayolları’nda antrenman yapıyordu, jimnastik sporcularımızın antrenman yapacağı yerler yoktu. Aynı zamanda tekvando sporcularımızın antrenman alanları çok dardı. Biz Çok Amaçlı Spor Merkezi için yüklenici firma ile görüşüp çok kısa sürede içerisindeki inşaat işlerini tamamladık. Bunu göğsümüzü gere gere söylüyoruz; Bölgenin en iyi antrenman salonuna biz sahibiz. Sadece antrenman salonu olarakta düşünülmesin. İçerisinde 5 tane antrenman salonu, fizyoterapist, psikolog, kütüphane, sporcu ve ailelerin oturabileceği sosyal alanlar oluşturarak bu alanı hizmete sunduk. Kolonsuz, 330 metrekareden dört salon 600 metrekareden oluşan bir salon açtık ve sporcularımızın hizmetindedir” dedi.

ARICAK’A 53 GÜNDE SENTETİK SAHA

Yakup Kılıç Spor Salonu zeminin eski olması nedeniyle onardıklarını ifade eden İl Müdürü Eren, ”Zeminini, Avrupa’da basketbol takımlarının oynadığı zemine uygun Fiba zemini yaptık. Yakup Kılıç Spor Salonu’nda yaklaşık 8-10 tane 30-40 metrekareden oluşan odalar mevcuttu, bunların tamamını yıkıp yerine 5 tane büyük cep salon oluşturduk. Judo, kiks boks, satranç masa tenisi gibi sporlara verip  sporcularımızın daha rahat antrenman yapmalarını sağladık.  İlçelerimizde de Baskil’e tribün soyunma odası, Karakoçan Spor Salonu’nun yenilenmesi, Kovancılar’da hem spor salonunun yenilenmesi hem de stadyumun yenilenmesi gibi çalışmalar yaptık. Özellikle Arıcak’ta ise 53 günlük rekor bir sürede sentetik sahanın giyinme odası ve tribününü tamamlayıp hizmete açtık. Yine göreve geldikten sonra gençlik merkezinin iç ve dış onarımlarını tamamladık, Has odası, müzik odası, mavi ve eğitim odalarının tamamını yeniledik. Aynı zamanda burada geleceğin mucitleri yetiştirileceği dene yap atölyesine sahip bir merkezimiz var. Gençlik merkezimize de hibe yoluyla bir mobil gençlik aracı kazandırdık. Yine gençlik hizmetleri kapsamında Arıcak ve Palu’da gençlik ofisleri açtık. Santranç ile alakalı hem gençlik merkezinde hem de Yakup Kılıç Spor salonunda, pandeminin btmesiyle birlikte en az 4-5 kurs açmayı ve santranç turnuvaları da yapmayı planlıyoruz” dedi.

9 BİN 120 KAPASİTEYE SAHİP YURTLAR

Öğrenci yurtları hizmetlerine illişkin de açıklama yapan İl Müdürü Eren, Elazığ merkezde  dört kız öğrenci, 3 erkek öğrenci yudu olmak üzere 7 yurt merkezinin olduğunu belirterek, “Yurtlarımız gayet konforlu ve 9 bin 120 kapasiye sahiptir. Bu yurtlarımızın deprem ve pandemi de önemli rol üstlendiğini gördük. Hem çevre illerden gelen AFAD, Kızılay, Umke, İtfaiye gibi kurumlardan gelenleri bu yurtlarda ağırladık.  Yine depremde çadırlar kurulmadan önce depremzedelere ilk sıcak ortam yurtlarda sağlanmıştı” dedi.

SİVRİCE’YE SU SPORLARI ADRENALİN MERKEZİ

Yapılan tüm çalışmalara rağmen Elazığ’ın spor tesisleri ve merkezleri açısından diğer illere göre zayıf kaldığını belirten İl Müdürü Eren,” İhalesini Nisan ayında yapıp, Mayıs ayında yer teslimi ve inşaatına başlayacağımız yedi tane şantiyemiz olacak. Karakoçan Tribün ve Soyunma odası, Palu Tribün ve Soyunma odası, Alacakaya’ya  açık saha, Ağın’a yeni saha ve eski sahaların onarım, bakımı, Gençlik merkezi sentetik zeminin tamamen yenilenmesi, kent merkezindeki 3 kortun yenilenmesi ve bir de kapalı kort eklenmesini bu yıl içerisinde yapacağız. Su sporları konusunda ise Elazığ üç tarafı sularla çevrili olmasına rağmen maalesef ne su sporları kulübümüz var, ne de sporcumuz var. Özellikle Fırat Kalkınma Ajansı’na su sporları adrenalin merkezi projemizde su sporlarını geliştirme çabamız olacak. Yaz aylarında en azından bölgede kano ve kürek su sporlarında çekirdekten sporcu yetiştirip ileriki yıllarda milli takımlara sporcu kazandırmayı hedefliyoruz. Protokolünü bir önceki hafta sayın Valimiz Erkaya Yırık bey ile imzaladık.  Müdürlüğümüze aktarılacak maddi destek sonrası alınacak malzemelerin ardından projeyi yaz aylarında hayata geçirmeyi planlıyoruz. Bir diğer önemli konu ise  biz bu merkezi yaparsak belki de burada birkaç tane Türkiye finali ile hem Elazığ’ın tanıtımına hem de Hazar Gölü’nün tanıtımına katkı sunacağız. Burada düzenlenmek üzere su sporları kapsamında kano veya kürekte bir Türkiye  finali  yapılmasını hedefliyoruz. 20 Mart Cumartesi günü ilimize 9 ilden gelecek yüzlerce sporcu ile burada kros müsabakaları yapılacak. Ev sahipliğini Elazığ Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’nü yapacak. Bu tarz bölgesel veya ulusal müsabakalar ilimizin tanıtımına ciddi katkılar sunuyor. Dağcılık faaliyetleri ile alakalı olarak da çalışmalarımız sürüyor” ifadelerini kullandı.