SAĞLIK
Giriş Tarihi : 19-03-2021 17:44   Güncelleme : 19-03-2021 17:44

Robotik Yürüme Ünitesi yeniden hizmete başladı

Robotik Yürüme Ünitesi yeniden hizmete başladı

Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesi bünyesinde hizmet veren “Yürüme Robotu” ünitesi yeniden hasta kabul etmeye başladı.

Robotik Yürüme terapilerine salgın şartları kapsamında gerekli önlemler alınarak yeniden başlandı. Fethi Sekin Şehir Hastanesi Fizik Tedavi Ünitesi, yürüme yetisini tamamen veya kısmen kaybetmiş hastaların yeniden yürüyebilmeleri için umut oluyor.

Fizik tedavi uygulamasında kullanılan “Yürüme Robotu” ünitesinde başta felç olmak üzere birçok hastalık nedeniyle yürüme güçlüğü çeken hastalarımız tedavi görüyor. Pandemi dolayısıyla tedavi programları yeniden düzenlenen ünitemizde günlük ortalama 8 hasta tedaviye kabul ediliyor.

Başhekim Yardımcısı Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Nevsun Pihtili Taş, “Travmatik beyin hasarı, inme gibi bazı nörolojik hastalıklar ve ortopedik hastalıklardan dolayı yürüme yeteneği kaybolan hastalarımıza, tedavi ve rehabilitasyon amaçlı robotik yürüme ünitesinde hizmet sunmaktayız. Robotik yürüme cihazı, özellikle kas gruplarının güçlendirilmesi, yük aktarımı, denge, biofeedback, motor öğrenme, fonksiyonelliğin yeniden oluşturulması ve koordinasyonun sağlanmasında etkin olup hastaya manuel olarak uygulanan standart yürüme paternini otomatik sunan bir elektromekanik yürüyüş sistemidir. Bu sistemde normal yürüyüş şekline bire bir benzer tarzda yürüme hareketi yaptırılmaktadır. Vücut ağırlığı, yürümenin temposu ve şekli, bilgisayar programıyla kontrol edilebilmekte, hasta, karşısındaki sanal gerçeklik ekranından durumunu izleyebilmektedir. Sistemin en önemli avantajı, normal yürümeye çok benzeyen şekilde hareketler yaptırması ve beyindeki merkezleri sürekli uyarmasıdır” dedi.