HABER
Giriş Tarihi : 22-03-2021 08:27   Güncelleme : 22-03-2021 08:27

KORKULAN OLDU

KORKULAN OLDU

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıkladığı Koronavirüs sayılarına göre, bir haftada Elazığ’da 100 bin kişide 80,11 oranında Korona virüs tespit edildi. İllere göre vaka sayılarının açıklandığı tarihten bu yana vaka sayılarında düşüş seyreden Elazığ’da, tedbir çağrılarının kulak ardı edilmesi vaka sayılarının patlamasına neden oldu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, illere göre 7 günlük her 100 bin kişide görülen yeni tip koronavirüs vaka sayılarını açıkladı. Açıklanan verilere göre Elazığ'da vaka sayısında büyük artış yaşandı. 13-19 Mart tarihleri arasında Elazığ'da 100 bin kişide 80,11 oranında vaka tespit edildi. Haftalık verilere göre Samsun, Giresun, Sinop, Balıkesir ve Yalova en çok vaka görülen iller olurken; Şırnak, Siirt, Hakkari, Mardin ve Şanlıurfa en az vaka görülen iller oldu.

HAFTADA 470 VAKA!

Elazığ’da 100 bin kişide 80.11 oranında vaka tespit edilirken, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın il il vaka sayısını açıkladığı 8 Şubat tarihinden bu yana bu hafta Elazığ’da en çok vaka oranının yaşandığı hafta oldu. Açıklanan verilere göre Elazığ’da haftalık yaklaşık 470 vaka bulunurken günlük vaka sayısı ise yaklaşık 70 kişi olarak görünüyor. Sağlık Bakanlığı tarafından geçtiğimiz haftalarda açıklanan rakamlara göre ise Elazığ’da, 8-14 Şubat tarihleri arasında; 100 bin kişide 50,42, 15-21 Şubat tarihleri arasında; 44,22, 20-26 Şubat tarihleri arasında; 39,68, 27 Şubat–5 Mart tarihleri arasında; 35,72, ve 6–12 Mart tarihleri arasında ise 100 bin kişide 29,59 oranında vaka tespit edilmişti.

KIRMIZIYA KOŞUYORUZ

Bakan Koca tarafından il il vaka sayısı açıklanmasının ardından vaka sayılarında sürekli düşüş yaşayan Elazığ, Korona virüs risk kategorisinde de ‘orta riskli’ olarak sarı renkte yer alıyordu. Orta risk grubunda yer alan Elazığ’da tedbir ve çağrıların dikkate alınmaması sonucu artan vakalarla birlikte renk kategorisinde turuncuyu da geride bırakıp kırmızıya dönüşeceği ifade ediliyor.

TEDBİRLER UNUTULDU

Elazığ’ın orta risk grubunda yer almasının ardından ülke genelinde olduğu gibi tedbirler esnetilmiş, faaliyeti kısıtlanan işletmeler de birtakım şartlara göre yeniden hizmete açılmıştı. Tedbirlerin esnetilmesi ve Koronavirüs renk haritasında Elazığ’ın sarı renkte olması vatandaşların tedbirleri unutmasına yol açmış, kent merkezinde insan yoğunluğunun fazla olduğu alanlarda da sosyal mesafenin dikkate alınmadığı görülüyordu. Özellikle tedbirlerin esnetilmesi sonucu hafta sonu uygulanan sokağa çıkma yasağının kaldırılması vaka sayılarında patlama yaşanmasına neden olduğu ifade ediliyor.

UYARILAR DİKKATE ALINMADI

Elazığ Valisi Erkaya Yırık, sarı renk kategorisinde yer alan ilimizde, riskin ortadan kalkmadığını söylemiş, sık sık vatandaşların rehavete kapılmaması gerektiğini belirterek uyarılarda bulunmuştu. Son olarak 17 Mart tarihinde ülke genelinde olduğu gibi Elazığ’da da devam eden denetimlere katılan Vali Erkaya Yırık, ilimizde vaka sayılarının arttığını söylemiş ve vatandaşlara tedbir konusunda çağrısını yinelemişti. Vali Yırık, “Son 3-4 gündür vaka sayılarımızda tedrici olarak yükselme mevcut. Buradan tüm vatandaşlarımıza istirham ediyorum, eğer ihtiyaçları yoksa hafta sonu dahi olsa evlerinden çok fazla çıkmamalarını, yoğun alanlarda bulunmamalarını hassaten istirham ediyorum. Çünkü önceden çok olumsuz tablolar yaşadık. Vatandaşlarımız, esnaflarımız iş yerlerini açamadı ve gidecek yerlerine gidemediler. Taziye ve cenazeler, belirli bir kısıtlama ve birinci derecedeki yakınlarla gerçekleştirildi. Bunları da göz önünde tutarak yaşadığımız acı tecrübeyi bundan sonra da devam etmemesi düşüncesiyle vatandaşlarımızın bu normalleşme sürecine kontrollü bir şekilde devam ettirmeleri gerekiyor. Bunlara dikkat etmediğimiz sürece rakamlar artabilecek. Ümit ediyoruz ki, ilimiz sarı renkte kalmakla birlikte daha da alacağımız diğer tedbirlerle, dikkatlerle inşallah mavi ve beyaz renge bürünür. Ama gelinen noktada rakamın yükselmekte olduğunu söylemek isterim. Böyle olursa eski acı günleri tekrar görme riskimiz de devam eder ve oluşur. Onun için vatandaşlarımızdan istirham ediyorum, herkesin diğer insanları da düşünerek herhangi bir vebal altında kalmadan bu musibeti el birliğiyle dikkat ederek bir yıldır devam eden bu komple mücadelenin olumlu ve mutlu bir şekilde sonuçlanmasını arzu ediyorum” diye ifade etmişti.

BAKAN KOCA: VİRÜSÜ YOK SAYAMAYIZ

Korona virüsü vaka sayılarında ülke genelinde artış göstermesinin ardından açıklama yaparak vatandaşlara çağrıda bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise, "İllerimizde haftalık 100.000 nüfusa karşılık gelen toplam vaka sayısını gösteren insidans haritamızı ekte görebilirsiniz. Normale dönmek elimizde. Bu ancak tedbirle mümkün.Virüsü yok sayamayız. Onun normal hayatımızı elimizden almasına da izin vermemeliyiz. Bunu tedbirlere uyarak başarabiliriz" dedi.