YEREL
Giriş Tarihi : 23-03-2021 09:53   Güncelleme : 23-03-2021 09:53

Vali Yırık: İhlaller Kısıtlamaları Getirecektir

Vali Yırık: İhlaller Kısıtlamaları Getirecektir

İrfan ARSLAN

Sağlık Bakanlığının verileri ile Elazığ’daki vaka sayısında yaşanan artışın, Kontrollü Sosyal Hayat başlığında devam ettirilmemesi durumunda ilimizin şu anda Turuncu olan renginin Kırmızıya dönmesine yol açacağı belirtildi.

 Elazığ Valisi Erkaya Yırık, Covid 19 ile mücadele kapsamında alınan önlemlerin çok önemli olduğunu ve bu önlemlerin kesinlikle ihlal edilmemesi konusunda duyarlı davranılması gerektiğini belirterek şunları söyledi;

“Ülkemizde Covid-19 ile mücadelede her ilde olduğu gibi ilimizde de alınan önlemler kapsamında yaşamı Kontrollü Sosyal Hayat olarak sürdürüyoruz. Bunun yanında Elazığlılar gerçekten alınan önlemlere uyma konusunda duyarlı ve dikkatli olmaya devam ettiler. Bu davranış sonucunda ilimiz Sağlık Bakanlığımızın yayınladığı harikada sarı senk ile vaka sayısındaki düşüşü ortaya koymuştu. Ancak burada şunu belirtmeden geçemeyeceğim. Elazığlı vatandaşlarımız bu işi bitirdiklerini sanıp kuralları ihlal etmeye başladılar.

Bakanlığımızın talepleri doğrultusunda bizzat benim katıldığım denetimlerde denetim yapmanın yanında vatandaşlarımıza aynı zamanda uymaları gerektiği önlemleri de hatırlatıp ihlal etmemeleri konusunda ikaz ediyorum.”

“DİKKAT ETMEDİĞİMİZ SÜRECE RAKAMLAR ARTABİLECEK”

Vali Erkaya Yırık, “Buradan tüm vatandaşlarımıza istirham ediyorum, eğer ihtiyaçları yoksa hafta sonu dahi olsa evlerinden çok fazla çıkmamalarını, yoğun alanlarda bulunmamalarını hassaten istirham ediyorum. Çünkü önceden çok olumsuz tablolar yaşadık. Vatandaşlarımız, esnaflarımız iş yerlerini açamadı ve gidecek yerlerine gidemediler. Taziye ve cenazeler, belirli bir kısıtlama ve birinci derecedeki yakınlarla gerçekleştirildi. Bunları da göz önünde tutarak yaşadığımız acı tecrübeyi bundan sonra da devam etmemesi düşüncesiyle vatandaşlarımızın bu normalleşme sürecine kontrollü bir şekilde devam ettirmeleri gerekiyor. Bunlara dikkat etmediğimiz sürece rakamlar artabilecek. Böyle olursa eski acı günleri tekrar görme riskimiz de devam eder ve oluşur. Onun için vatandaşlarımızdan istirham ediyorum, herkesin diğer insanları da düşünerek herhangi bir vebal altında kalmadan bu musibeti el birliğiyle dikkat ederek bir yıldır devam eden bu komple mücadelenin olumlu ve mutlu bir şekilde sonuçlanmasını arzu ediyorum” dedi.

YASAKLAR GERİ Mİ GELİYOR ?

TURUNCU KATEGORİDE YASAKLAR

İlerleyen günlerde açıklanması beklenen resmi risk haritasında Elazığ turuncu iller kategorisinde yer alacak olursa hafta sonu yasağından muaf olan Elazığ’da pazar günü sokağa çıkma yasağı uygulanacak. 21.00-05.00 saatleri arasındaki yasak ise hem hafta içi hem hafta sonu devam edecek.

Okul öncesi, ilkokul, 8 ve 12. sınıflar eğitime devam edecekken, Ortaokul ve liseler kapanacak liselerde yüz yüze sınavlar yapılacak.

Yeme-içme yerleri, kafe ve çay bahçesi gibi işyerleri 07.00-19.00 saatleri arasında yüzde 50 kapasite ile açık olmaya devam edecek. Halı saha, yüzme havuzu tesisleri tekrar kapanacak.

65 yaş ve üzeri ile 20 yaş altı için sokağa çıkma yasağı devam edecekken Sokağa çıkma süreleri 4 saat ile sınırlı kalacak.

Nikah ve düğünler, kişi başına minimum 8 metrekare alan ayırmak, katılımcı sayısı 50’yi geçmemek ve 1 saatle sınırlı olmak üzere yapılabilecek.