YEREL
Giriş Tarihi : 23-03-2021 19:42   Güncelleme : 23-03-2021 19:42

ABD’nin Kumaşlarını Elazığ Renklendirecek

ABD’nin Kumaşlarını Elazığ Renklendirecek

ABD’nin kumaşlarını renklendirecek kök boyaların yetiştirilmesi için ilk adım nisan ayında atılıyor. Tarım ve Orman İl Müdürü Turan Karahan, boya bitkilerini yetiştirecek çiftçiler ve bitkileri alacak firmaları buluşturdu.

Amerika’nın kumaşlarına renk verecek olan kök boyaların yetiştirilmesi amacıyla Elazığ’da “Sözleşmeli Tarım Modeli İle Boya Bitkileri Yetiştirme” projesi hayata geçirildi. Proje kapsamında 8 Şubat tarihinde gerçekleştirilen ilk toplantıda, ilde yetiştirilebilecek boya bitkilerinin belirlenmesi amacıyla yol haritası belirlendi.

KARAHAN: CİDDİ BİR MESAFE KAT ETTİK

Tarım ve Orman İl Müdürü Turan Karahan, “8 Şubat tarihinde hem Amerika Birleşik Devletleri’nden bu boya bitkileri ile ilgili sözleşmeli üretim modeli üzerinden ekimini yapacağımız bitkilerin alım garantili bir şekilde alımını yapacak olan firma yetkilimiz ve yine üniversiteden hocamız ile birlikte burada bir değerlendirme yapmıştık. Bu değerlendirme neticesinde ilimizde yetiştiriciliğini yapabilecek oya bitkilerinin tespit edilmesi, aynı şekilde bu bitkilerin yetiştiriciliğine uygun arazi yapısına sahip çiftçilerin belirlenmesi ve firmanın da bunların tohumlukları, ekipmanlarıyla ilgili vereceği desteklerin oluşturulması adına çalışmamızı yürüttük ve 8 Şubat’ta bugüne Allah’a çok şükür ciddi bir mesafe kat ettik” ifadelerini kullandı.

KARAHAN: EKİM DÖNEMİNE YETİŞTİRECEĞİZ

O toplantının ardından üç bitkinin Elazığ’da yetiştirilebileceğinin tespit edildiğini ifade eden Tarım ve Orman İl Müdürü Turan Karahan, “Kül boya, maden çiçeği ve çivit bitkisi yetiştiricilerinin ilimizde kolaylıkla yapılabileceğinin tespitini yaptık. Bu bitkilerin yetiştiriciliğini yapabilecek 22 tane çiftçi tespiti ortalama 320-250 dekar alanda üretimini yapabilecek şekilde çiftçi belirlemesini de yaptık. Siz değerli çiftçilerimiz buna zaten öncülük ettiniz. Nisan ayı içerisinde bu bitkilerin toprakla buluşturulması gerekiyor. Dolayısıyla yine mesai arkadaşlarımız, ekipteki arkadaşlarımız Diyarbakır Uluslararası GAP Tarımsal Araştırma Enstitüsü ile iş birliği içerisinde bu tohumlukların temini ile ilgili çalışmaları yaptılar. İnşallah ekim dönemine yetişecek şekilde bu tohumluklarda tedarik edilmiş olacak. Aynı şekilde bu boya bitkilerinin tohumlukları farklı bir özelliğe sahip olduğu için bunların ekim makinaları ve diğer bazı yetiştirme teknikleriyle alakalı uygulanması gereken veya sahada elimizde olması gereken makine ve ekipmanlar var. Buna yönelik de biz bir proje hazırlayıp bakanlığımıza sunduk. Takibini de yapıyoruz ve inşallah ekim dönemi gelmeden bakanlığımızın desteğiyle bu makine ve ekipmanları da tedarik etmiş olacağız” şeklinde konuştu.