YEREL
Giriş Tarihi : 24-03-2021 09:27   Güncelleme : 24-03-2021 09:27

KAYGISIZ BİR GELECEK İÇİN BES ÖNERİSİ

KAYGISIZ BİR GELECEK İÇİN BES ÖNERİSİ

Müslüm Demirtaş

Sigortacılık uzmanı Mahir Türkgüzeli, Bireysel Emeklilik Sistemi’nin geleceği güvence altına almak için uygun bir yatırım aracı olduğunu ancak Elazığ’da yatırım bilincinin düşük seviyelerde olduğunu ifade etti. Türkgüzeli, devletin açıkladığı teşvik paketi ile gençlerimize bireysel emeklilik sisteminin yolunu açtığını belirterek, “Çok kısa bir süre sonra 23 milyon gencimiz de bireysel emeklilik yapacak duruma gelecektir” dedi.

26 yıldır sigortacılık sektörü içerisinde olan Türkgüzeli Sigorta Aracılık Hizmetleri Ltd.Şti. Yönetim Kurulu Başkanı Mahir Türkgüzeli, Türkiye’de 2001 yılında tasarruf ve yatırım sistemi olarak ortaya çıkan Bireysel Emeklilik Sistemi yatırımları ve avantajlarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Düzenli birikimler yapılarak emeklilik döneminde hayat standartlarını daha iyi şekilde devam etmesini sağlayan tasarruf sistemi olan Bireysel Emeklilik Sigortası’nın kısa vadede tercih edilmeyen, uzun vadeli yatırım fonu olarak değerlendirildiğini aktaran Türkgüzeli, Bireysel Emeklilik Sistemi’nin geleceğini güvence altına almak isteyen herkes için uygun olduğunu belirtti. Türkgüzeli’nin kısa adı BES olan Bireysel Emeklilik Sistemi hakkında yaptığı açıklamada şunları kaydetti;

“EMEKLİ MAAŞIYLA GEÇİNMEK OLDUKÇA ZOR”

“Bizim coğrafyada yaşayan insanlarımızın çoğu SSK ve Bağkur sahibidir. BES ise ikinci bir emeklilik hakkı elde etmemelerini planlıyor. Çünkü bu ortamda tek emekli maaşıyla geçinmek oldukça zor.  Ama ikinci bir emeklilik yatırımını yaparak, uzun vadede prim ödeyerek geleceğe yönelik tasarruf yapılabilir. Burada BES’in en cazip özelliklerinden biri de yapılacak yatırımlarda yüzde 25 devlet tarafından katkı sağlanmasıdır. Kişi aylık 100 TL yatırdığı zaman devlet tarafından da yüzde 25 olarak katkı almaktadır ve ay sonunda bu miktar 125 TL oluyor.

18 yaşını doldurmuş herkes Bireysel Emeklilik Sistemi’nden faydalanabilir yalnız kişi sistemde 10 kayıtlı olup 56 yaşını doldurması şartı da aranıyor. Bunun öncesinde 56 yaşını doldurmadan kişi sistemden çıkarsa poliçe özel şartlarında belirtilen kesintiler oranında içerideki yatırımlarını geri çekebilir. Bireysel Emeklilik Sistemi’de emeklilik sigortası olarak kanunlaştırıldı. Ülkemizde yaklaşık 20-25 emeklilik şirketi mevcut. Emeklilik şirketleri devlete tabii olduğu için tüm mevzuatları aynıdır.  Ancak her şirketin kendine göre bir portföy yöneticisi var. Anadolu Hayat Emeklilik iş yatırım pörtföy yönetimi tarafından yönetilir. Burada önemli olan fonu doğru bir şekilde yönetip müşteriye para kazandırmaktır.”

“TASARRUF OLARAK ORTAYA ÇIKTI”

Emeklilik yatırımlarında Türkiye’nin dünya ülkelerine göre çok geride olduğunu belirten Türkgüzeli,  “Türkiye’de yatırım bilinci vatandaşlarımızın üzerinde tam yerleşmiş değil. Ancak dünya ve Avrupa ülkelerinde tasarruf ve birikim daha ön planda duruyor. Hatta Amerika Birleşik Devleti’nde, tüm gelir düzeylerinde ailelere, çocuklarının ve akrabalarının yüksek üretime devamı için bir kenarda para biriktirmek için yardımcı olmalarını sağlayan şartlı okul ödeme planları hayata geçirilmiş. Tasarrufu özendirmek amacıyla da başka önlemlerde alındı. Örneğin çalışmayan eş için oluşturulan, çocukların eğitimi için kurulan fonların kazancından vergi alınmaması gibi. Yine para yönetimini öğrenmek için orta öğrenim sınıflarında yatırım ve tasarruf kulüpleri kurulmuştur. Bunlar yatırım için önemli durumlar tabiî ki de ülkemizde de yatırıma teşvik için yüzde 25 katkı var. Bu anlamda Türkiye’de bireysel emeklilik gelişmeye çok açıktır. Çünkü 83 milyon nüfusumuz var ve sigorta oranları ise diğer ülkelere göre çok düşük seviyelerdedir” dedi.

ÇOCUKLAR ARTIK KENDİ SİGORTALARINI YAPTIRABİLECEK

Kısa süre önce devletin çocukların Bireysel Emeklilikte yeni bir düzenleme yaptığını belirten Türkgüzeli, ”Devletimiz yeni çıkartılan teşvik paketiyle 23 milyon gencimize bireysel emeklilik yapmasının yolunu açtı.  Önceden kişi kendilerine bireysel emeklilik yapıp çocuklarını varis göstererek yapılıyordu. Ancak devlet bunu değiştirdi çok kısa sürede de yasalaşmasını bekliyoruz. Dediğim gibi çok kısa bir süre sonra 23 milyon gencimiz de bireysel emeklilik yapacak duruma gelecektir. Çocuklarımız artık kendi başına sigortalarını yaptırabilecek ebeveynler ise sigorta ettiren sponsor olacaklar.  İlerleyen günlerde bunların detayları açıklanacak ama ben 25 yıllık tecrübeme dayanarak söylüyorum. Ben bunu çok önemsiyorum ve olması gereken bir durum olduğunu düşünüyorum. Buradaki temel amaç ise çocuklara tasarruf bilincini şimdiden aşılamaktır.  Avrupa ülkelerinde olduğu gibi birikim yapma kabiliyeti oluşturmaktır” dedi.

“SİGORTA VE YATIRIMIN ÖNEMİNİ DEPREM VE PANDEMİ DE ÖĞRENDİK”

Elazığ, Malatya ve Tunceli bölgelerinde sigortacılık işlerini yürüttüğünü belirten Türkgüzeli, bölgemizde Bireysel Emeklilik Sistemi yapma oranlarında Tunceli’nin Elazığ ve Malatya’ya göre daha çok tercih edildiğini belirtti. Türkgüzeli,  “Maalesef Elazığ’da bireysel emeklilik kavramı gelişmiş değil. Tunceli’de bireysel emekliliğe çok daha fazla ilgi var. Malatya nüfusu her iki şehrimizden daha fazla olmasına rağmen bireysel emeklilik yine de çok daha düşük seviyelerde. Yaşadığımız deprem sonrası ve pandemide sigorta ve yatırımın önemini bir kez daha öğrendik. Bizim de birinci görevimiz bu sistemi insanlara anlatmak, o bilinci aşılamaktır. Bireysel emeklilik çok büyük paraların yatırılacağı bir sistem de değildir. Yatırımlar,  minimun 300 Tl’den başlayıp maksimum yıllık asgari ücretin brüt tutarı kadardır buda yaklaşık 42 bin TL’dir.  Yani bir kişi yıllık yaklaşık 42 bin TL’ye kadar Bireysel Emeklilik yatırımını yaptırabilir ve devletin yüzde 25 katkısından da faydalanabilir. Kişi tabiî ki bu rakamın üstünde bir tutarda da yatırım yapabilir ancak devletin yüzde 25 katkısından faydalanamaz. Bireysel Emeklilik Sistemi tamamen devlet güvencesi altında olan ve uzun vadede yatırıma uygun olan bir sistemdir. Tüm vatandaşların geleceğini güvence altına almak için bu yatırımdan faydalanmalarını umuyoruz” ifadelerini kullandı.