YEREL
Giriş Tarihi : 24-03-2021 11:37   Güncelleme : 24-03-2021 12:38

3 caddeye HES’siz girilemiyor

3 caddeye HES’siz girilemiyor

İrfan ARSLAN

Elazığ İl Hıfzıssıhha Kurulunun, ilde vi vaka artışlarını azaltmak ve insan hareketlerini kontrol etmek amacıyla aldığı karar ile Gazi, Vali Fahri Bey ve Hürriyet Caddelerinde HES kodu uygulamasına başlanıldı.

Elazığ’da illere göre vaka sayılarındaki arış nedeniyle il valisi Erkaya Yırık Başkanlığında toplanan, İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi kararıyla bazı caddelere kısıtlama ve kontroller getirildi. Uygulamada amaç yapılan sorgulamada riskli olan veya temas riski şüphesi bulunanların sağlık birimlerine bilgi verilerek tedavilerine başlanılmasını ve vaka sayısını düşürecek önlemlerin yoğun bir şekilde uygulamak.

Uygulama ile ilgili olarak yapılan açıklamada “ Gazi, Hürriyet ve Vali Fahri Bey Caddelerine girişlerin 24.03.2021 tarihinden itibaren hafta içi ve hafta sonu 10:00 ile 18:00 saatleri arasında, insan yoğunluğunun önüne geçilmesi ve hızlı bulaş riskini önlemek amacıyla kolluk kuvvetleri tarafından ve Zabıta ekiplerince HES (Hayat Eve Sığar) kodu sorgulamasının yapılmasına,Denetimler esnasında HES kodu olmayanlara ilgili kolluk kuvveti tarafından HES kodu alma konusunda yardımcı olunmasına ve HES kodu olmayanların kontrollerinin TC Kimlik numarası üzerinden yapılmasına, HES kodu riskli olanların bildiriminin ilgili kolluk kuvvetleri ve sağlık kuruluşlarına yapılmasına karar verilmiştir.

Kararlara uymayanlar hakkında 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282. maddesi uyarınca her ihlal için 3.150 TL idari para cezası uygulanmasına, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 195. maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına Oy birliği ile karar verilmiştir.”