YEREL
Giriş Tarihi : 24-03-2021 12:59   Güncelleme : 24-03-2021 15:42

Bulut, Ak Parti'nin A Takımında

 Bulut, Ak Parti'nin A Takımında

AK Parti 7. Olağan Büyük Kongresi, Ankara Spor Salonu'nda gerçekleştiriliyor.

Kongrede partinin en üst karar organı Merkez Karar ve Yönetim Kurulu’nun (MKYK) üye sayısı 50’den 75’e çıkartıldı. Yedeklerle birlikte sayısı 100’e ulaşacak MKYK’da eski bakan ve milletvekillerinin yanı sıra yeni isimler de yer aldı. 15’i kadın, 15’i gençlerden oluşan MKYK’da genç ve kadın sayısında artış oldu.

AK Parti Elazığ Milletvekili Metin Bulut Ak Parti MKYK listesinde yer aldı. Ak Parti Genel Merkez Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı ve önceki dönem Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz ise AK Parti MKYK yedek listesinde yer aldı.

METİN BULUT KİMDİR?

3 Ocak 1971'de Elazığ'da doğdu. Baba adı Bedri, anne adı Bedriye'dir.

İşletmeci, Fırat Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesini bitirdi. Aynı Üniversitenin Tıp Fakültesi Tıbbi Biyoloji ve Genetik Anabilim Dalında yüksek lisans eğitimini tamamladı. İkinci üniversite olarak Anadolu Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümünü bitirdi. Boston'da kısa süre dil eğitimi aldı.

İnşaat, turizm ve danışmanlık alanındaki şirketlerin kurucu ve yöneticiliğini yaptı. Elazığ MÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanlığı ve Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Üyeliği görevlerinde bulundu. Harput Tarih Turizm Sosyal Hizmetler ve Çevre Vakfı Mütevelli Heyet Üyeliği ve Elazığ Musiki Konservatuvarı Derneği Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerini üstlendi. Aynı zamanda profesyonel dalgıç olup, hobi olarak Botanik Bilimi ile ilgilenmektedir.

25.-26. ve 27.Dönemde Elazığ Milletvekili seçildi. TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Üyesi, TBMM NATO Parlamenter Asamblesi Türk Grubu Üyesi ve AK PARTİ Teşkilat Başkan Yardımcılığı görevlerini aldı.

İyi düzeyde İngilizce, orta düzeyde Arapça bilen Bulut, evli ve 3 çocuk babasıdır.