YEREL
Giriş Tarihi : 25-03-2021 09:44   Güncelleme : 25-03-2021 09:46

OVAYA SULAMA SUYU NE ZAMAN VERİLECEK ?

OVAYA SULAMA SUYU NE ZAMAN VERİLECEK ?

İrfan ARSLAN

• Siyasiler, üzerinde çalıştıkları Uluova Sulama Projesinde  bir türlü nihayi adımı atamadılar. Sürekli olarak gündemde olan proje ile ilgili olarak sürekli yeni gelişmeler yaşandığı belirtiliyor ancak somut bir netice yok.

• Sulama Projesi ile ilgili olarak olaya müdahil olan Altınova Kültür ve Yardımlaşma Derneği, 13-14 yıldır çözülmeyen bu problemin mutlaka çözülmesi gerektiğini, aksi tekdirde bölgede Önemli kayıplar yaşanacağını belirtiyorlar.

• AK Parti Milletvekili Zülfü Demirbağ; ”Bölgedeki sulama kooperatifi kapandı. Bir proje hazırlandı. Büyük bütçeli bu proje rantbal olmadığı için iptal edildi. Yeni bir proje hazırlandı. İnşallah bu problemi çözeceğiz” dedi.

• AK Parti Milletvekili Metin Bulut’da; “Uluova Sulama Projesi ile ilgili yapılan çalışmalar çok maliyetli projelerdi. Bunlarla olmayacağını belirledik ve yeni bir çalışma yapılıyor. Biz bu işi mutlaka çözeceğiz. Bu işi yapmak zorundayız. Çünkü hakikatten Uluova’nın kurtuluşunun Elazığ’ın kurtuluşu olduğuna inanmışız. Bunu sadece siyaseten yapmıyoruz. Sadece görevimiz ve sorumluluğumuz olduğu için de yapmıyoruz. Biz gerçekten bu işe inanıyoruz. Çünkü bu bölgenin ayağa kalkması Elazığ’ın tarımının ayağa kalkması” dedi.

• Bölge için planlanan Uluova Projesinin uygulanmasının imkânsız olduğu, bu projenin yerine Hatunköy Sulama Projesinin uygulanması çalışmalarına başlandığı, bu işin de Baraj Gövde ihalesi ile Boru İhalesinin aynı anda yapılması durumunda 4 yıla kadar,  yapılmaması durumunda 10 yıla kadar ovaya sulama suyunun verilmeyeceği belirtiliyor.

Elazığ’da uzun yıllar gündemde bulunmasına karşılık halen bir netice alınmayan ve uygulamaya konulmayan Uluova Sulama Projesi gizemini korumaya devam ediyor. 2018 yılında özel üretim borular ile bölgede boru döşenmesi işlemine başlanılmasına ve bu çalışmanın tamamlanmaıs durumunda 14 bin hektar alanın sulanmaya başlanacağının açıklanmasına karşılık halen bölgeye su verilemedi.

2017 yılında yapılan Uluova Sulama Suyu Projesinin maliyetinin yaklaşık olarak 1.5 Milyar TL’ye mal olacağının anlaşılması üzerine bu projenin uygulanamayacağı, bunun yerine  daha önce İçmesuyu ve Sulama suyu projesi olarak uygulanması planlanan  Hatunköy Projesinin 2018 yılında DSİ Genel Müdürlüğüne teklif edildiğinin ve bu projenin gerekli iyileştirmeler yapılarak uygulamaya konulması üzerinde anlaşmaya varıldığı açıklanmıştı. Bu kapsamda Uluovaya Sulama  projesinde kullanılmak üzere getirilen boruların döşenmesine çalışmalarına başlanılmıştı. Bu çalışmalarda şu anda durmuş durumda.

TARIMIN AYAĞA KALKMASI İÇİN PROJEYE SAHİP ÇIKILMALI

Bölgenin özellikle elektrik gideri olmadan üreticiye sulama suyu verilmesi noktasında Hatunköy Sulama Suyu Projesinin çok büyük önem taşıdığı, bölgenin probleminin çözümü için, bu projede bulunan inşaat çalışmalarının ayrı ayrı değil aynı anda, Baraj gövdesi ihalesi ile Sulama suyu boru  hattı ihalesinin aynı anda yapılmasının projenin tamamlanması için hayati önem taşıdığı belirtiliyor. İhalelerin aynı anda yapılması durumunda 4-5 yıl içinde bölgenin sulama probleminin çözüme kavuşacağı, ayrı ayrı yapılması durumunda ise bu sürecin 10 yılı bulacağı idda ediliyor. Hatunköy Sulama Barajından Uluovaya boru hattının 17.5 Km. olduğu, bunun 3.5 Km’sinin tünel ile geçileceği belirtiliyor. İki nokta arasındaki kat farkından dolayı bu projenin uygulanması ile suyun düşüşünden dolayı elektrik üretiminin de söz konusu olacağı belirtiliyor.

GECİKMELER ÜRETİCİYE KAYIPLAR YAŞATIYOR

Elazığ’ın tarımsal alanda sıkıntılarını aşması adına, tarımın ayağa kalmasının sağlanması adına bu projeye siyasilerin ve ilimizin yöneticilerinin sahip çıkması, gerekli girişim ve görüşmelerin yapılarak bu yıl içinde Proje ihalesinin yaptırılması gerektiği belirtiliyor.

Yaşanacak gecikmelerin, projedeki inşaat işlerinin ihalesinin ayrı ayrı yapılmasının bölgedeki beklentileri daha da geciktireceği bunun da ilimize ve bölgedeki üreticilere önemli kayıplar yaşatacağı ifade ediliyor.  

Hatunköy Sulama Projesinin hayata geçirilmesi ile birlikte Behermaz Ovasında 800-900 hektar, Uluova bölgesinde ise 8 bin hektar arazinin sulu tarıma açılacağı belirtiliyor.