YEREL
Giriş Tarihi : 26-03-2021 09:20   Güncelleme : 26-03-2021 09:20

Tarıma Güç Katmaya Devam

Tarıma Güç Katmaya Devam

Müslüm DEMiRTAŞ

İl Tarım ve Orman Müdürü Turan Karahan kent genelinde yapılan çalışmalarıyla her zaman çiftçilerin yanında yer aldıklarını belirterek, “Gerek projelerimizle gerek verilen desteklerle Elazığ tarımına güç katmaya devam ediyoruz” dedi.

İl Tarım ve Orman Müdürü Karahan, coğrafi konumu bakımından tarım ve hayvancılık kenti olan ilimizde tarıma yönelik yapılan çalışmalara ilişkin Haberkent Gazetesi’ne açıklamalarda bulundu. Türkiye’nin coğrafi konumu gibi üç tarafı sularla çevrili olan ve son derece verimli topraklara sahip olan Elazığ’da gerek tarımsal ürün çeşitliliği gerekse de hayvancılık yönünden yüksek potansiyele sahip olduğunu söyleyen İl Müdürü Karahan, yaptığı açıklamada şunları kaydetti;

ELAZIĞ’IN TARIM VE HAYVANCILIK POTANSİYELİ

“Elazığ ilimiz yaklaşık 286 bin hektar alan tarım arazisine sahip ve üzerinde yaklaşık 210 bin büyükbaş, 855 bin küçük baş ve 4.5 milyon adet canlı kümes hayvan varlığına sahiptir. Bunlarla beraber yılda yaklaşık 60 bin ton üretimini yaptığımız taze Baskil kayısımız var yine içinde bize ait çeşitlerin olduğu Öküzgözü-Boğazkere üzümünün olduğu ve 100 bin ton civarında Türkiye’nin sayılı illeri arasında yer alacak şekilde üretimini gerçekleştirdiğimiz üzüm üretimimiz var. Sahip olduğumuz Bermaz Ovasında ürettiğimiz Gezin çileği, Gezin fasulyemiz var. Yılda yaklaşık 132 bin ton verim aldığımız arpa ve 134 bin ton verim aldığımız buğday üretimimiz var. Şavak ve Beritan aşiretlerimizin kadim tarihten beri geçim kaynağı olarak temin ettiği küçükbaş hayvancılıkta şavak koyunu ve şavak tulumu peyniri  gibi üretimlerimiz var. Ağın İlçemizde ürettiğimiz Ağın leblebisi ve yine son zamanlarda Bakanlığımızın vermiş olduğu hibe destekleriyle gerçekleştirmiş olduğumuz 3.650 ton verim aldığımız badem üretimimiz var. 584.5 ton verim aldığımız bal üretimimiz ve bildiğiniz üzere içinde dünyanın en kaliteli alabalığının ve somonunun üretildiği iç sularda Türkiye’de 1. Sırada yer aldığımız alabalığın başkenti olan Keban ilçemiz gibi bir tarımsal potansiyellere sahibiz”

“ÇİFTÇİLERİ CEVİZ YETİŞTİRİCİLİĞİNE YÖNELTİYORUZ”

DAP Erzurum Bölge Kalkınması idaresi başkanlığı ile birlikte meyvecilik alanında uygulamış oldukları projeler hakkında bilgi veren İl Müdürü Karahan, “Badem Yetiştiriciliğinin Geliştirilmesi projesi ve Ceviz Yetiştiriciliğini Yaygınlaştırma ve Geliştirme Projelerimiz bulunmaktadır. Bunlardan kısaca bahsedecek olursak; Badem Yetiştiriciliğinin Geliştirilmesi Projesinin amacı; Elazığ’da üretim yapmak isteyen 192 üretici için 2021 üretim yılında 1945 dekar kısıtlı hazine ve tarım alanlarında Kapama Badem Bahçesi tesis ederek karlı bir yatırım olan Badem üretimini artırarak Bitkisel Üretim gelirini artırmak amaçlanmıştır. Proje kapsamında fidan verilecek olup bunların işçilikleri ile KKYDP kapsamında Damla Sulama Sistemlerinden yaralanarak Sulama sisteminin kurulması Üretici tarafından gerçekleştirilmiştir. Projemiz %100 hibeli olup 300.000,00 TL maliyetle gerçekleşmiştir.

Ceviz Yetiştiriciliğini Yaygınlaştırma ve Geliştirme Projesini amacı ise 2021 yılında uygulanması planlanan bu proje ile Elazığ yöre topraklarının ceviz üretimine elverişli olması nedeniyle 8.000 adet ceviz fidanı dağıtılarak 40 Çiftçimizi ceviz yetiştiriciliğine yönelterek ekonomik yönden kalkınmalarını sağlamak ve il genelinde modern anlamda ceviz bahçeleri tesis etmektir. Ekonomik açıdan düşük ürünlere yönelmiş çiftçiler ceviz yetiştiriciliği ile farklı bir tarımsal alana yönelerek, geleneksel tarım faaliyetlerinden uzaklaşarak, yenilikçi anlayışa kavuşacak, aile ve ülke ekonomisine katkı sağlayacak, köyden kente nüfus hareketinin bir nebze de olsa azalmasına katkıda bulunacak ve işsizlik azalacaktır. Bu projelerle DAP kalkınma idaresinden yaklaşık 2 milyon kaynağı ilimiz meyveciliğini geliştirmeye kazandırdık” dedi.

ÇATAK PROGRAMINDAN ÇİFTÇİLERE DESTEK

İlimizde tarımsal alanların arttırılması ve organik tarım çalışmaları kapsamında İl Müdürlüğü tarafından ÇATAK(Çevre Amaçlı Tarım arazilerini Koruma) Programı uyguladıklarını aktaran İl Müdürü Karahan, ”ÇATAK sorunlu olan tarım arazilerini tarımsal faaliyet için uygun hale getirmektir. İl Müdürlüğümüz tarafından 2020 yılında ÇATAK programı kapsamında 248 çiftçimize 11.818,89 dekar alanda 1.179.976,64 TL destek ödemesi yapılmıştır. İyi Tarım Uygulamaları ve Organik Tarım alanında çalışmalar yürütmekteyiz. İyi tarım uygulamaları dediğimiz şey “Üreticilerimizin üretici kayıt defterlerini İl Müdürlüğümüzden temin ederek yetiştirdikleri ürünlerle ilgili yıl içerisinde ürünlerin vejetasyon durumlarını göz önünde alınarak kullanacakları bitki koruma ürünlerinin İl Müdürlüğümüz bünyesinde görev yapan teknik personellere danışılarak bu ürünlerin kullanılmasının sağlanmasıdır. İyi Tarım Uygulamaları kapsamında 189 çiftçimize 9.192,01 dekar alanda 190.508,18 TL destek ödemesi yapılmıştır. Organik Tarım dediğimiz şey ise üretimde insan ve çevre sağlığına zararlı kimyasal girdi kullanılmadan yönetmeliklerde izin verilen ürünlerin kullanımıyla üretimden tüketime kadar her aşamada kontrollü ve sertifikalı tarımsal üretim biçimidir. Organik Tarım Kapsamında 319 çiftçimize 24.819,88 dekar alanda 450.464,64 TL destek ödemesi yapılmıştır.

Ayrıca Organik Arıcılık faaliyetlerimiz mevcuttur. 2020 İl ve  ilçeler toplam arıcılık kayıt sistemine bağlı 863 işletme sayısı bulunmaktadır.  Desteklenen arılı kovan sayısı 77.688’dir. Kovan başına 15tl destek verilmiş olup toplamda 1.165.320.000 tl destek verilmiştir” dedi.

HİBE DESTEK ÖDEMELERİ

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından ilimizde hayvancılık yatırımlarının desteklenmesi amacıyla yürütülen projeler kapsamında İl Müdürlüğü tarafından yapılan destek miktarlarından bahseden İl Müdürü Karahan, “2015 yılında 5 adet ahır için ödenen hibe miktarı: 258.000 TL, 2016 yılında 94 adet ahır/ağıl için ödenen hibe miktarı: 7.652.504 TL, 2017 yılında 53 adet ahır/ağıl için ödenen hibe miktarı: 6.750.000 TL, 2018 yılında 37 adet ahır/ağıl için ödenen hibe miktarı:5.849.865 TL, 2019 yılında başvurusu alınarak yatırımı devam eden 35 adet ahır/ağıl inşaatının 26 tanesi tamamlanmış olup; ödenen hibe miktarı: 4.667.862 TL ödeme yapıldı.  

Düve Alım Desteği (%40 hibe); 16 Aralık 2019- 14 Ocak 2020 tarihleri arasında alınan müracaatlarda toplamda 50 müracaat alınmış olup 23 adet üretici desteklemeye hak kazanmıştır. Şimdiye kadar 5 üretici toplamda 28 gebe düve alımı yapmış olup 140.000,00 tl ödeme yapılarak desteklenmiştir. 2020 yılı içerisinde gebe-düve alım desteği kapsamında 62 adet müracaat alınmıştır. Gebe- düve sayısı ve boş düve sayısı ile birlikte toplamda 177 hayvana 2.358.000 TL maliyetle desteklenecektir.

Damızlık Koç–Teke Yetiştiriciliği Yatırımlarının Desteklenmesi;

2017 yılında başlayan proje 2020 yılında tamamlanarak 338.733 TL hibe ödemesinden faydalanmıştır. Proje Kapsamında kurulan Damızlık Koç-Teke İstasyonu 5 yıl süresince Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri birliği üyelerine damızlık koç-teke satışı için %50 Hibe desteği verilecektir. Bununla ilgili birlik üyelerimize toplamda 500 baş damızlık koç dağıtımı tamamlanmıştır” diye konuştu.

AŞİRETLERİN HAYVANCILIĞA KATKISI

İl Müdürü Turan Karahan hayvancılığı geliştirme projesi kapsamında yapılan Koç Teke Geliştirme Merkezi’ne ilişkin olarak da şunları kaydetti; “Malumunuz olduğu üzere İlimiz küçükbaş hayvancılıkta özellikle Şavak ve Beritan aşiretlerinin de katkılarıyla hayvancılıkta önemli bir yerdedir. Bugünkü rakamlara baktığımızda İlimizin yaklaşık 855 bin civarında küçükbaş hayvan varlığına sahip olduğunu görüyoruz. Bakanlığımızın %50 hibe desteği ile başlattığı Koç Teke Geliştirme Merkezimiz faaliyete geçmiş bulunmaktadır. 

Ayrıca Bakanlığımızla birlikte yürüttüğümüz 4’ü merkez 1’i de Karakoçan ilçesinde olmak üzere, 5 adet Halk Elinde Islah Projesi çerçevesinde 32 bin adet hayvanı genetiği yüksek, verimi ve kalitesi yüksek olan hayvan ırklarını elde ediyoruz. Halk Elinde Islah Projesi çerçevesinde elde edeceğimiz koç ve tekelerle yeni merkezimizde kaliteli ve verimi yüksek ırkları, Bakanlığımızın vereceği %50 hibe ile üreticilerimizle buluşturuyoruz.”