YEREL
Giriş Tarihi : 26-03-2021 13:22   Güncelleme : 26-03-2021 15:21

PIRLS 2021 Uygulamasına Elazığlı Öğrenciler Katılacak

PIRLS 2021 Uygulamasına Elazığlı Öğrenciler Katılacak

PIRLS 2021 (Uluslararası Okuma Becerileri Gelişimi Araştırması) nihai uygulamasında ülkemizi temsil edecek olan Altınçevre ve Şehit Fethi Murat İlkokullarını İl Milli Eğitim Müdürü Feyzi Gürtürk Ölçme Değerlendirme Şube Müdürü Ömer Abdülaziz Döger ve merkez öğretmenler ile birlikte ziyaret etti.

ZİYARETTE ÖĞRENCİLERE OKUMA KİTAPLARI VE ŞAPKA DAĞITAN MÜDÜR GÜRTÜRK

Uluslararası Okuma Becerilerinde Gelişim Projesi olarak adlandırılan PIRLS (Progress in International Reading Literacy Study) beş yılda bir 10 yaşındaki öğrencilere uygulanmaktadır. İlköğretimin dördüncü sınıflarında uygulanan okuma testi öğrencilerin farklı metin türlerine göre okuma becerilerini saptamaktadır.

PIRLS uygulamasında kullanılan iki farklı türdeki metin ve soruları Türkçeye çevrilmiş ve iki okulumuzun dördüncü sınıf öğrencilerine Mayıs ve Haziran aylarında uygulanacaktır.

Bu sorularla öğrencilerin farklı üst düzey düşünme süreçlerine ilişkin becerileri tespit edilecek, Öğrencilerin metinde açıkça verilmiş olan bilgiyi bulmaları, doğrudan çıkarımda bulunmaları, metinde sunulan bilgileri ve düşünceleri birleştirerek yorumda bulunmaları ve metinleri dil kullanımı ve içerik açısından değerlendirmeleri ölçülerek, alınan sonuçlar Türkçe programındaki okuma kazanımları doğrultusunda tartışılacaktır” dedi.

PIRLS 2021 uygulamasına katılacak okul ve öğrencileri ziyaret eden Milli Eğitim Müdürü Gürtürk, Ölçme ve Değerlendirme Merkezinin öğrencilere her türlü kaynak konusunda destek olacağını açıkladı.