HABER
Giriş Tarihi : 28-03-2021 13:11   Güncelleme : 28-03-2021 13:11

SGK Prim Yapılandırmasının İlk Ödemesi İçin Son Tarih 31 Mart

SGK Prim Yapılandırmasının İlk Ödemesi İçin Son Tarih 31 Mart

30 Aralık 2020'deki Cumhurbaşkanı Kararı ile SGK yapılandırma başvurusunun daha fazla vatandaşın faydalanması 1 Şubat 2021'e, ödeme süresinin ise 31 Mart 2021'e kadar uzatıldığını anımsatan Bakan Selçuk, şunları kaydetti: "Söz konusu düzenleme ile sigorta primleri, Genel Sağlık Sigortası primi (GSS), işsizlik sigortası primi, idari para cezaları, iş kazası, meslek hastalığı, malullük ve vazife malullüğü sonucunda doğan rücu alacaklar, yersiz ödenen gelir ve aylıklardan doğan alacaklar ve Bağ-Kur sigortalılarının daha önce durdurulan hizmet sürelerinin ihyası halinde doğacak alacaklar yeniden yapılandırıldı.”dedi.

BAĞ-KUR PRİM BORÇLARI SİLİNEBİLECEK

Bağ-Kur sigortalılarının daha önceki kanunlarla durdurulan hizmet sürelerine ilişkin prim borcu asılları, Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) ile güncellendi. 31 Mart 2021'e kadar ödemeleri halinde, durdurulan hizmet süreleri ihya edilecek.

GSS BORÇLARINA ÖDEME KOLAYLIĞI

GSS prim borçları ise 30 Nisan 2021'e kadar peşin veya taksitler halinde ödenmesi durumunda gecikme cezasının ve zammının tamamı silinecek.

GSS sigortalısı olanlardan daha önce hiç gelir testine başvurmayanların ise 31 Mart 2021'e kadar gelir testine başvurmaları halinde GSS primleri, gelir testi sonucuna göre başlangıç tarihinden itibaren güncellenebilecek. Gelir testi sonucunda aynı hanede yaşayan ve aile içindeki geliri asgari ücretin üçte birinden az olduğu tespit edilenlerin prim borçları silinecek ve primleri devlet tarafından ödenecek.

ALACAKLAR Yİ-ÜFE İLE GÜNCELLENDİ

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk yaptığı açıklamada SGK yapılandırması kapsamında alacakların gecikme cezası ve zammı yerine Yİ-ÜFE ile güncellendiği, peşin ödemelerde hesaplanan Yİ-ÜFE'nin yüzde 90'ının, iki taksitle ödemede yüzde 50'sinin silindiği bilgisi de paylaşıldı.

Ayrıca taksitle ödemeyi tercih edenler için ikişer aylık dönemlerde 6, 9, 12 ve 18 eşit taksitle ödeme imkanının getirildiği, daha önce uygulanan hacizlerin, bu kanuna göre yapılacak ödemeler nispetinde

Elazığlı vatandaşlara hatırlatma yapan Elazığ SGK İl Müdür Vekili Mehmet Sıtkı Erman; ‘‘7256 Sayılı Yapılandırma Yasası ile SGK Prim Borçları Yapılandırma 1. Taksitlerini 31 Mart 2021 tarihine kadar ödemeleri gerekmektedir. Ayrıca şimdiye kadar hiç gelir testi yaptırmayanlar 31.03.2021 tarihine kadar Gelir Testi yaptırmaları halinde Genel Sağlık Sigortalarının borçlarının tamamı siliniyor ve sağlığa erişim ücretsiz sağlanıyor’’ ifadelerini kullandı.