YEREL
Giriş Tarihi : 29-03-2021 09:56   Güncelleme : 29-03-2021 09:56

DOĞAN; 56 YILLIK KURUM BÜYÜMEK YERİNE KÜÇÜLMÜŞ

DOĞAN; 56 YILLIK KURUM BÜYÜMEK YERİNE KÜÇÜLMÜŞ

İrfan ARSLAN

Elazığ’da 56 yıldır esnaf ve sanatkârlara hizmet veren ve ilde ilk kurulan Elazığ Esnaf ve Sanaktarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanlığına aday olduğunu açıklayan ve çalışmalarını sürdüren Ahmet Doğan; “Bu kooperatifimiz aradan geçen 56 yıl boyunca, ilimizde sonradan kurulan ve önemli gelişimler gösteren kooperatifler karşısında gerilemiş ve esnafların beklentilerine beklenilen karşılığı verememiştir. İşte biz esnaf ve sanatkârlarımızın beklentilerine karşılık vermek ve yarım asrı geçen bu kooperatifimizin işlevselliğini artırmak ve Kooperatifi hak ettiği yere taşımak üzere bu göreve talipli olduk” dedi.

İlimizde ilk 1965 yılında faaliyete başlayan Elazığ Esnaf ve Sanatkârlar Kredi Kooperatifinin bu gün bin iki yüz elli kredili üyesi olduğu ortaya çıktı. Son yıllara mazisi yeni olan iki kredi kefalet kooperatifinin 56 yıllık bir kooperatiften fazla kredili üye sayısında olması Elazığ Esnaf ve Sanatkârlar Kredi Kefalet Kooperatifinin nasıl yönetildiğini gözler önüne serdi.

Önümüzdeki aylarda yapılması planlanan Elazığ Esnaf ve Sanatkârlar Kredi Kooperatifi seçimlerinde Başkan Adayı olan Ahmet Doğan, aday olduğu kooperatifin kendinden sonra kurulan kooperatiflerden geri kalmasının acı bir hadise olduğunu söyledi. Aday olmasının nedenlerini açıklarken 1997 yılında göreve gelmiş olan Fikret Çelik başkanlığındaki kooperatifin esnafa kredilere ulaşmada sıkıntılar yaşattığını, kredi teminat dengesini imkânsız hale getirdiğini, bir kredi kullanan esnafa ikinci kredi kullanımında hakkı olmasına rağmen birinci kredinin kapatılmasına zorladıkları için aday olduğunu belirtti

24 OCAKTA YAŞANAN DEPREMDE KREDİLERİ KULLANDIRAMADIK

İlimizde 24 ocak depremde depremin yaralarını sarmaya çalışırken en fazla etkilenen kesim esnaf ve sanatkarlar kesimi olduğuna dikkat çeken Başkan Adayı Doğan; ”Hazine ve Maliye Bakanlığı muslukların tamamını açmıştı. Bakanlar esnafa 50 bin TL faizsiz destek kredileri verilmesi talimatın vermişti. Ancak esnaflarımızın %50 si bu kredileri kullanamadı. Biz bu sorunları ortadan kaldırabilmek adına esnaf ve sanatkara kredi hizmet etmek için aday olduk.Aday olurken de ilimizde ki Esnaf Odalarının Başkan ve Yöneticileri ile görüştüm.Bu görüşmelerimde, oluşturulacak yönetime kendilerinin de isim vermesini ve yönetimi birlikte oluyturmayı teklif ettim.Çünkü neticede biz bu çalışmaları odalarımızde ki esnaflarımız için yapacağız.Onların da yönetimde temsilcisinin bulunmnasını talep etmemiz son derece doğal bir harekettir.”dedi

KAYNAKLARI KULLANDIRMA, HİZMET EDİYORUM DİYEMEZSİN

Depremde ve sonrasında sağlanan kredileri esnafa kullandıramadıktan sonra ben hizmet yapıyorum denilemeyeceğini vurgulayan Başkan Adayı Ahmet Doğan; “ Esnaf ve Sanatkârların önemini bilmek lazım. Esnaf ve Sanatkârlar ekonomik büyümenin lokomotifi oluşturan bir sektördür. Esnaf ve Sanatkârlar istihdam ve vergi veren bir kesim. Katma değer üreten bir sektör. Siz, Hazine ve Maliye Bakanlığının vermiş olduğu kaynakları esnaf ve sanatkârlarla buluşturamadıktan sonra hizmet ediyorum diyemezsiniz.

İlimiz merkezde üç tane kooperatif var. Harput Esnaf ve Sanatkârlar kooperatifi 2014 yılında kredi vermeye başlamış. Bu gün gelinen noktada 4 bin üyesi bulunmakta 250 milyon kredi kaynaklarını esnaflarına aktarmış. 2019 yılında faaliyete başlayan Sanayi Sitesi Esnaf ve Sanatkârlar Kooperatifi 1000 üyesi var. 47 milyonluk bir desteği esnafının hizmetine sunmuş.

Bizim aday olduğumuz 56 yıllık kooperatif ise kredili üye sayısı 1250 kooperatiften 105 milyon kredi kullandırılmış” diyerek kendinden sonra kurulan kooperatfilerden ne kadar geri kaldığını açıkladı.

BİZ, ESNAFI KREDİLERDEN MAHRUM BIRAKMAYACAĞIZ

Esnafa hizmet etmek için göreve talip olduklarını dile getiren Doğan, “Hazine ve Maliye Bakanlığı verdiği kredilerinde faydalanması için açılan desteklerden Elazığ da 14 bin esnaftan ancak 7 bine yakın kesim faydalandırılmış olduğu görülüyor.

Seçim çalışmasında gördüğümüz tablo da esnaflarımız ihmal edilmiş gezilip bu kredilerden haberdar edilmediği gibi destek olunması konusunda çalışmada yapılmamış.

Düşünsenize, kredi kullandırılmayan 7 bin esnaf 50 bin kredi kullansaydı. 350 milyon bir kaynak Elazığ ekonomisine gelecekti. Daha 36 yıllık üyesine 10 bin tl kredi vermeyi çok gören bir anlayışın görev olmasının bir anlamı var mı? Orada oturmanızın bir anlamı var?  Kooperatiflerde, ticari iş yeri edindirme kredisi ve sıfır araç kredileri de var. Bunlardan esnaflar haberdar mı? Bilemiyorum. Söylediğimiz gibi göreve geldiğimizde en fazla iki yıl görev yapacağım. Kurumu kurumsallaştırarak daha çok esnafa ulaşmak istiyoruz. Küçük olsun benim olsun mantığı ile işler yürümüyor” diyerek hem hedeflerini hem de 56 yıllık kurumun geldiği durumu özetledi  

ÖZEL ÇALIŞMALAR YAPACAĞIZ

Başkan Adayı Ahmet Doğan; ”Yönetime seçilmemiz durumunda, esnaflarımızın lehine özel bazı projeler hazırlayacak ve bunları hayata geçirmenin çabasında olacağız. Burada kaynak oluşturma adına tabiki siyasilerimiz ile de biraraya gelecek talepte bulunacağız. Çünkü kooperatif aracılığı ile sağlayacağımız kayn8aklar hem esnaf ve sanatkârlarımızın sıkıntılarına çözüm getirme hem de bu paranın ilimiz ekonomnisine girmesini ve burada kalmasına yönelik önemli bir hamle olacaktır. Yani biz yönetime gelirsek hem mevcut plasmanlı kullanacak hem de bu plasmanı artıracak adımları atacağız. Bu konuda zamanı geldiğinde, şartlar oluştuğunda gerekli çalışmaları yapıp bu konuda da esnaflarımızı bilgilendireceğiz. Bizim amacımız esnaflarımızın sıkıntılarına gerekli çözümü getirmek, bunun içinde kaynak oluşturmak ve ilgili yasada ki hükümlüklerini yerine getiren esnaflarımızın taleplerini olumlu bir şekilde cevaplamak” dedi.

DOĞAN; “NEDEN ADAYIZ”

Bizim ESKK (Elazığ Esnaf ve Sanatkârlar Kredi Ve Kefalet Kooperatifi ) görev anlayışımız, az olsun benim olsun değil, çok olsun hepimizin olsun şeklindedir. Bu görevi yaparken insanların dinine, cinsiyetine, ırkına ve siyasi düşüncesine değil, ticari ahlakına bakarız. Hiç bir zaman zorlaştırmadan kolaylaştırarak, tüm imkanları zorlayarak esnaf ve sanatkârlarımızın yanında olacağız. Kooperatifi tek başımıza değil ortaklarımızla birlikte yöneteceğiz. Zaman, zaman ortaklarımızla toplantılar yapıp oluşacak sorunları istişare ederek ortak çözüm yolları bulacağız.  Yönetim giderlerini asgari düzeyde tutup sermayemizi sürekli artırıp Kooperatifimizin çıtasını yüksek kooperatif haline getirmek temel ilkemiz olacaktır. Esnafımızı fazla mevzuata boğmayacağız, bu konularda esnek olacağız. Esnaflarımız ile her türlü iletişim ağı kurarak otomasyon sistemi üzerinden gerekli konularda anında bilgilendirme yapacağız. Kredi dosyası oluşumunda kredi teminat dengesi oluşumunda katı kuralcı olmayıp o konuda esnek davranacağız.

Halkbank çalışanı olduğumuz için esnafımızın gerek plasman ve gerekse diğer mevzuatlar konusundaki sorunları üst düzey yetkililerle iletişim kurarak çözüm noktasına ulaşmak için çaba sarf edip esnaflarımızın işlemlerini en kısa sürede bitirme yoluna gidecegiz. Gereken her konuda esnafımızın hizmetkârı olacağız. Esnaflarımızın kredilere ulaşımında kolaylıklar sağlayacağız. İlimiz odaları ile daima birlik ve beraberlik içinde hareket edeceğiz. Elazığ da bulunan diğer 2 ESKK ile beraber hareket edeceğiz ve esnafımıza nasıl daha iyi katkı sağlarız diye istişareler ve toplantılar  yapacagız.Bizim amacımız daima bu koltukta oturmak degil yapılabilecek işleri yapıp gelecek nesillere bayragı teslim etmektir.

Kooperatiflerde banka gibi müşteri yoktur, ortak vardır, her esnaf kooperatifin müşterisi değil ortağıdır. Bunun bilincindeyiz.”