YEREL
Giriş Tarihi : 29-03-2021 15:55   Güncelleme : 29-03-2021 15:58

Deva Partisi İstanbul Sözleşmesi'nin feshi kararının iptaline yönelik dava açtı

Deva Partisi İstanbul Sözleşmesi'nin feshi kararının iptaline yönelik dava açtı

Demokrasi ve Atılım (Deva) Partisi İl Başkanlıkları Türkiye genelinde ortak bir basın açıklaması gerçekleştirdi. DEVA Partisi Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesine tepki gösterdi.

İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararına tepki gösteren DEVA Partili kadınlar kararın iptali için Danıştay’a dava açtı.

Türkiye genelinde eş zamanlı yapılan ortak basın açıklaması çerçevesinde Elazığ İl teşkilatı da Elazığ Adliyesi önünde toplanarak genel merkez tarafından hazırlanan basın metnin kamuoyuna duyurdu.

Demokrasi Ve Atılım (Deva) Partisi Elazığ Kadın Çalışmalarından Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Nihal Çiçek Aydın yapmış olduğu açıklamada; “Biz kadına yönelik şiddete sessiz kalmanın, şiddete ortak olmak anlamına geldiğini bilerek; şiddet sustukça çoğalır diyerek, şiddet karşısında susmayacağımızı kamuoyuna ilan ediyoruz. Şiddete uğrayan her bir kadının arkasında susmayan DEVA’lı kadınlar olarak duracağımızın bilinmesini istiyoruz. DEVA YAŞATIR diyerek, şiddetsiz bir Türkiye, şiddetsiz bir Avrupa ve şiddetsiz bir dünya için mücadelemizi sürdüreceğimizi kamuoyu ile paylaşıyoruz.” İfadelerini kullandı.

Avukat Şeyma Yüksel ise yaptığı açıklamada şöyle dedi:

 “Sayısını bilmediğimiz kadın ve çocuk da şiddete, istismara maruz kalıyor ve hayatları kararıyor. Cezaların yetersiz ve etkisiz kalması planlı kadın cinayetlerini arttırıyor. Bizler bir canı daha kaybetmemek için çabalarken devlet yükümlülüklerini yerine getirmesini destekleyen anlaşmadan çekilmiştir. İstanbul Sözleşmesi’nde de belirtildiği üzere şiddet mağdurunun korunması, devletin koruma mekanizmalarının harekete geçirilmesi, kadının maddi manevi yönden güçlendirilmesinin sağlanması, şiddet mağduruna psikolojik destek sağlanması, devletin tazminat yükümlülüğünü yerine getirmesi ve sığınma evlerinin sayısının anlaşmada yer alan şekilde arttırılmasını beklerken tek bir imza ile sözleşmenin feshedilmesi kararı vicdanlarımızı kanatmış, mevcut yasaların şiddet mağdurunu koruyacağına dair inancımızı kaybetmemize neden olmuştur.”