YEREL
Giriş Tarihi : 29-03-2021 16:35   Güncelleme : 29-03-2021 16:35

Sağlık Hak Sen’den vardiya tepkisi

Sağlık Hak Sen’den vardiya tepkisi

Sağlık Hak Sen Fırat Üniversitesi Temsilcisi Haluk Bal, Fırat Üniversitesi hastanesinde 23 Kasım 2020 tarihinden itibaren uygulanan üçlü vardiya sistemine ilişkin açıklama yaptı.

Elazığ’da Fırat Üniversitesi Hastanesi’nde çalışan bir grup sağlık personeli, Fırat Üniversitesi Hastanesi’nde Kasım 2020 tarihinden itibaren uygulanan üçlü vardiya sistemine tepki gösterdi. Hastane önünde toplanan sağlık çalışanları adına konuşan Sağlık Hak Sen Fırat Üniversitesi Temsilcisi Haluk Bal, yaptığı açıklamada şunları kaydetti;

“Bugün çalışma sistemimizin bizlere yaşattığı sıkıntıları kamuoyuna aktarabilmek için yeniden toplandık çünkü itirazımız var. Üçlü vardiya sistemi pandemi süresince canla başla çalışan sağlık çalışanlarının sinesine adeta bir ok gibi saplanmıştır.  Sağlık emekçileri bu sistemde her gece kan ağlarken, “Onların iyiliği için yaptık” denilmesine de üzülüyor ve sitem ediyoruz. Sağlık çalışanlarının büyük çoğunluğu, polis, asker ve sağlık çalışanı ile yuva kurmuşlardır. Haliyle iki tarafta nöbet usulü çalıştığı için haftada 5 gece çalıştığımızdan dolayı nöbet çakışmaları meydana gelmektedir. Arkadaşlarımız nöbete geldiklerinde, maalesef çocuklarına bakacak kimseleri olmadığından dolayı çocuklarını nöbete gelirken yanlarında getirmek zorunda kalmışlardır. Bu şekilde çalışmak aile bütünlüğümüze doğrudan zarar vermektedir.

 Bu sistemin sağlık çalışanlarını meslekten soğuttuğunu ve boyunlarını büktüğünü ne yazık ki ifade etmek durumundayız. Pandemi döneminde canını ortaya koyup çalışan bu emekçi arkadaşlarımızın yüklerinin hafifletilmesi gerekirken üçlü vardiya sistemi resmen ceza gibi tatbik edilmiştir. Altını çizerek söylüyorum ki, bu sistemde devam edecek gücümüz artık kalmamıştır.

Giydiğimiz koruyucu tulumdan akan alın terimiz, olmayan rahatımızın en büyük ispatı değil midir? Elazığ'ın en yoğun hastanesinde, en ağır hastalarına bakan sağlıkçıları olarak, hiçbir zaman rahat koşullarda çalışmadık. 

Tek isteği, diğer devlet hastaneleriyle aynı vardiya sistemiyle çalışmak olan bu kardeşlerinizin sesine lütfen kulak verin. Sendika olarak bu konuda üyelerimizin taleplerini her zaman dile getirmeye devam edeceğiz.”