YEREL
Giriş Tarihi : 29-03-2021 17:23   Güncelleme : 29-03-2021 17:23

Elazığ’da Kütüphane Haftası etkinliği

Elazığ’da Kütüphane Haftası etkinliği

57. Kütüphane haftası dolayısıyla İl Halk Kütüphanesi’nde açılışı gerçekleşen serginin ardından İl Kültür Ve Turizm Müdürlüğü tarafından öğrencilere, hediyeler verildi. İl Müdürü Ahmet Demirbağ amaçlarının çocuklara kitap sevgisini aşılamak olduğunu söyledi.

29 Mart ve 04 Nisan tarihleri arasında kutlanan, 57. Kütüphane Haftası dolayısıyla, İl Halk Kütüphanesi’nde çocuk kitapları sergisinin açılışı yapıldı.

Pandemi tedbirleri kapsamında gerçekleştirilen sergi açılışına Elazığ İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Demirbağ, İl Kütüphane Müdürü Ahmet Pirinçci, diğer yetkiler ile öğrenciler katıldı.

Ana teması pandemi ve kütüphanecilik olarak kutlanan bu haftada, Atatürk İlköğretim Okulu 3/B sınıfı öğrencilerine, pandemi süreci ve kütüphanecilik konulu yaptıkları resim çalışmalarından ötürü hediyeler verildi.

Elazığ İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Demirbağ, amaçlarının çocuklara kitap sevgisini aşılamak olduğunu söyledi.

Elazığ İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Demirbağ ‘’Bizim önceliğimiz çocuklarımızı, gençlerimizi kitapla buluşturabilmek, kitapla onları hemhal edebilmek. Kitap bizim yaşamımızın en kıymetli değeri. Bu değeri her zaman bizler yaşamımıza öncü kılmak zorundayız. Çünkü yaşamın kapılarını açmak kitaba dokunmakla mümkündür. Özellikle son dönemlerde internet bağımlılığı, sosyal medya bağımlılığı bizim çocuklarımızı, gençlerimizi ciddi anlamda etkilemekte. Bundan da kurtulmanın tek yolu kitaba tekrar sarılmak. Kitabın sayfalarına dokunabilmek kitapla iç içe yaşayabilmektir. Bu minvalde bizde hem gezici kütüphanede hem de il halk kütüphanemizde hem de çocuk gençlik kütüphanelerimizde vatandaşlarımıza okuyucularımıza hizmet vermeye çalışıyoruz.’’ Dedi.

İl Müdürü Demirbağ, Elazığ’ın ilçelerine yeni yeni kütüphanelerin açıldığını belirtti.

Elazığ İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Demirbağ ‘’İlçelerimizin birçoğunda kütüphanelerimizi yeniledik, yeni kütüphaneler açtık. Arıcak kütüphanemize oldukça modern bir kütüphane kazandırdık. Alacakaya ilçemizde yeni bir kütüphane açtık hakeza Sivrice depreminde yıkılan kütüphanemizi yeniledik yeni bir kütüphaneye kavuştuk. Karakoçan ilçemize yakışacak bir şekilde oldukça donanımlı bir kütüphane yakın zamanda inşallah faaliyet girecek. Baktığımız zaman hem kütüphanelerimizi hem kütüphanelerimizdeki ortamı yenileyerek vatandaşa daha sağlıklı ortamlarda kitaba ulaşmasını sağlamak için il müdürlüğü olarak bakanlık olarak elimizden gelen bütün gayreti sarf etmeye çalışıyoruz. Amacımız insanların kitaba ulaşımını daha da kolaylaştırmak. Özellikle gezici kütüphanemiz aracılığıyla uzak yerlerde kütüphaneye ulaşımı zor olan kütüphaneye ulaşmakta zorluk çeken öğrencilerimiz çocuklarımızı kütüphaneyle buluşturma noktasında önemli gayretler de sarf ediliyor. Ben bu minvalde bütün halkımıza seslenmek istiyorum. Lütfen kitaba tekrar dönelim kitapla buluşalım dijital ortamlardansa kitabın sayfalarına dokunarak kitabı hissederek kitapla tekrar buluşma noktasında onları kütüphanemize tekrar davet ediyorum.’’ İfadelerini kullandı.

İl Kütüphane Müdürü Ahmet Pirinçci ise hafta boyunca çeşitli kutlamaların yapılacağını söyleyerek, kütüphanelerde pandemi kurallarına uygun hizmet verildiğini söyledi.

İl Kütüphane Müdürü Ahmet Pirinçci ‘’Biz ana temaya uygun olarak halkımızla sivil toplum örgütleri ile iş birliğine gidilerek kütüphanemizde, köylerimizde, okullarımızda, meydanlarımızda çeşitli etkinliklerle kutlanılacak ve anlatılacaktır. Pandemi sürecinde 7’den 77’ye her yaştan okuyucularımızla her türlü temizliğe, sosyal mesafeye ve hijyene dikkat edilerek hizmet verilmiştir. Kütüphaneler basılı, görsel, elektronik materyallerin korunup saklandığı okuyucuların hizmetine sunulduğu yerlerdir. Kütüphanelerimiz sadece ders çalışılan kitap okunan yerler değil aynı zamanda sergilerin, seminerlerin, kursların, toplantıların, konferansların, panellerin, okur yazar söyleşilerinin kültürel etkinliklerin çok güzel vakit geçirilen mekanlardır. ‘’ şeklinde konuştu.