YEREL
Giriş Tarihi : 30-03-2021 09:48   Güncelleme : 30-03-2021 09:48

Eğitime 354 Milyonluk Dev Yatırım

Eğitime 354 Milyonluk Dev Yatırım

Müslüm Demirtaş

Elazığ’da deprem sonrası inşaatına başlanan ve yakın bir süre içerisinde yapımına başlanacak olan projelerle birlikte 593 derslik, 40 daireli öğretmen lojmanı, 1 spor salonu ve 1 öğretmen evi inşa edileceğini söyleyen İl Milli Eğitim Müdürü Feyzi Gürtürk, bu projeler için 354 milyon liralık dev bir eğitim yatırımı bütçesi ile deprem öncesinden çok daha güçlü ve kaliteli bir eğitim öğretim sunacaklarını ifade etti.

24 Ocak depreminden etkilenen eğitim ve öğretimi iyileştirme çalışmaları, yıkılan okulların yerine yenileri yapılmaya devam ediyor. 6.8 şiddetindeki deprem sonrası uzmanlar tarafından hazırlanan tahkik raporlarına göre, ilimizde 33 okul ve 4 eğitim kurumu için yıkım ve güçlendirme kararı çıkmıştı. Deprem sonrası yıkım kararı verilen okulların yıkım işlemleri hızlı bir şekilde tamamlanarak yerine yenileri yapılmaya başlanırken, güçlendirme yapılması gereken okullarda ise çalışmalar başladı. Yaşanan deprem sonrası her kesimin elini taşın altına koyarak dayanışma içerisinde olduğu Elazığ’da çoğunluğu hayırseverler tarafından yapılan, 223 derslikli 13 okulun inşaatı devam ederken, hayırseverler tarafından yapılan okulların Eylül ayı öncesi tamamlanması bekleniyor. Deprem sonrası yapımına başlanan ve başlanacak olan projelerin hayata geçirilmesi için sağlanan 354 Milyon liralık dev eğitim yatırım kaynağı ile eğitim ve öğretim kalitesinin en üst seviyeye çıkarılması amaçlanıyor. İşte, 24 Ocak depremi sonrası yapılan, yapımı tamamlanan okullara, ilimizde artan vakalara karşı okulların kapanma durumuna, pandemi nedeniyle uygulanan uzaktan eğitime ve daha birçok konuya ilişkin İl Milli Eğitim Müdürü Feyzi Gürtürk’ün Haberkent Gazetesi’ne yapmış olduğu açıklamaların detayları…

OKULLARIN KAPATILMASI ÇALIŞMASI YOK

Ülke genelinde olduğu gibi ilimizde de artan vakalara karşı okulların yeniden kapanmasıyla ilgili olarak konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Feyzi Gürtürk,”İçinde bulunduğumuz süreçte sadece ilimizde değil ülkemizin büyük bir kısmında maalesef vaka artışları devam ediyor. Bu artışların önüne geçmek için de yerelde büyük bir çaba sarf ediliyor. Uzun bir süre çocuklarımız okul ve öğretmenlerinden uzak kaldılar. Vaka sayılarının azalması ve yerinde karar uygulaması sonucu çocuklarımıza tekrar kavuşmanın mutluluğunu yaşadık.

Şu an için okulların tekrar kapanması yönünde bir çalışma yok. Biz haftalık olarak okullarımızdan salgın sürecinden etkilenen öğrenci veya öğretmen bilgilerini alarak bunu Valiliğimize rapor şeklinde sunuyoruz.  Sunduğumuz raporlar ve ilin genel durumuna bakılarak böyle bir karar alınacaksa bile ancak İl Hıfzıssıhha kararı ile alınabilir. Ancak dediğim gibi şu an için böyle bir durum söz konusu değil” dedi.

223 DERSLİKLİ 13 OKUL YÜKSELİYOR

24 Ocak depremi sonrası 33 okul ve 4 kurum için yıkım veya güçlendirme kararı alındığını belirten İl Müdürü Gürtürk, deprem sonrası okul binalarının yapımına başlandığını belirterek, “Yapımı devam eden çalışmalar kapsamında İl Yapım Kaynağından 1 okul, Devlet Yapım Kaynağından 1 okul ve 40 daireli öğretmen lojmanı (ilçelerimizde) , Hayırsever Desteği ile 11 okulumuzun inşaatı hızlı bir şekilde devam ediyor. İnşaatı devam eden 13 okulumuzun derslik kapasitesi 223. Yeni yapılan okullarımızın yanında 12 okulumuzda güçlendirme çalışmaları sürüyor. Yani bugün itibari ile 25 okulumuzda yeniden yapım ve güçlendirme çalışmalarımız ile Ağın, Alacakaya, Arıcak ve Karakoçan ilçelerimizde 40 daireli öğretmen lojmanı yapımı işlerimiz hızlı bir şekilde devam ediyor” diye ifade etti.

YAPIM ÖNCESİ İŞLERİ DEVAM EDEN PROJELER

İl Müdürü Gürtürk, “Yapımı devam eden okul inşaatlarımızın haricinde ihale süreci devam eden 370 derslikli 23 okulumuz ile ilgili tüm alt yapı çalışmalarımız da tamamlanmış durumda. Bu okulların 11’i TOKİ tarafından, 5’i Devlet Yapım Kaynağından, 7’si ise İl Yapım Kaynağından kısa bir süre içerisinde inşaata hazır hale getirilecek. Depremden sonra İyiliğe Uçanlar Derneği tarafından yaptırılan anaokulumuzu teslim alma aşamasına geldik, yine ÇABA İlkokulumuzu da aynı şekilde teslim alma aşamasına geldik” dedi.

EĞİTİME EN BÜYÜK DESTEK HAYIRSEVERLERDEN

Deprem sonrası, en büyük desteği hayırseverlerden aldıklarını belirten İl Müdürü Gürtürk, ”Süreç içerisinde birçok hayırseverimiz gerek bizi arayarak, gerek Sayın Valimizi veya o dönem ilimizde olan Sayın Bakanlarımızı arayarak okul yapımı konusunda destek sözü verdiler. Bizim en büyük şanssızlığımız depremden hemen sonra başlayan salgın süreci oldu. Küresel çapta dünyayı etkisi altına alan salgın nedeni ile birçok hayırseverimizin inşaata başlama süreleri yönetim kurullarının bir araya gelip karar alamamaları veya bazı ekonomik koşullar sebebiyle biraz uzadı.

OKULLARIN ÇOĞU EYLÜL AYI ÖNCESİ TAMAMLANACAK

 Ancak okul yapımı konusunda destek sözü veren hayırseverlerimizin büyük bir kısmı süreç içerisinde sözlerini tutarak belirlediğimiz arsalarda inşaat çalışmalarını hemen başlattılar. Görüşmeye devam ettiğimiz, sürece dâhil olacak olan hayırseverlerimiz de inşallah en kısa zamanda bu desteği ilimize sunacaklar. Hayırseverlerimizin yapımına başladığı okulların büyük kısmı da inşallah eylül ayından önce tamamlanarak müdürlüğümüze teslim edilecek.

Bugün itibari ile ilimizde inşaatına başlanan ve yakın bir süre içerisinde başlanacak olan projelerle birlikte 593 derslik, 40 daireli öğretmen lojmanı, 1 spor salonu ve 1 öğretmen evi için 354 Milyon liralık dev bir eğitim yatırımı bütçesi ile deprem öncesinden çok daha güçlü bir şekilde eğitim öğretim çalışmalarımıza devam edeceğiz” diye konuştu.

UZAKTAN EĞİTİMDE ELAZIĞ MODELİ

Covid-19 nedeniyle eğitimde uzun bir süre uygulanan Uzaktan eğitim sürecinde ilimizde gelişmeleri aktaran İl Müdürü Gürtürk, sözlerinin devamında ”Salgın süreci birçok alanda etkisini gösterirken, alışkanlıklarımızda, yaşam tarzımızda, çalışma alanımızda ve tabi eğitim alanında da farklılıklara, değişimlere neden oldu. 24 Ocak Elazığ depreminin ardından ilimizde öğrencilerimiz 3 hafta uzatılan tatil nedeniyle okula gidemediler. Bu 3 haftalık süreçte biz bazı okullarımızda öğretmenlerimiz aracılığı ile uzaktan eğitim çalışmaları gerçekleştirdik. Yaptığımız uzaktan eğitim çalışmaları ulusal basında da yer alınca Bakanlığımız tarafından ilimize gönderilen bir uzman ekip bu çalışmalarımızı inceleyerek hazırladığı raporu Sayın Bakanımıza sundular. İşte tam bu süreçte salgın nedeni ile okullar tatil olunca Elazığ tecrübesi Uzaktan Eğitime de ilham oldu ve Sayın Bakanımız bu konuyla ilgili açıklama yaparken Uzaktan Eğitimde Elazığ Modelini uygulayacağız diyerek süreci başlatmış oldu. Biz ülke olarak bu sürece çok iyi bir giriş yaptı. Kısa süre içerisinde 3 farklı TV kanalından EBA TV yayınları, EBA platformu, canlı dersler ve kaynak desteği ile öğrencilerimizin yanında olduk.

BAKANLIKTAN ELAZIĞ’A ÖZEL 100 BİN KİTAP

Uzaktan eğitim süreci zorlu bir süreç. İlimiz genelinde değerlendirdiğimizde internet erişimi olmayan, canlı derslere giremeyen öğrencilerimizin sayılarını tespit ettik. Öncelikle tespit ettiğimiz bu öğrencilerin hepsine Bakanlığımız tarafından özel olarak hazırlanan 100 bin kitabın dağıtımını gerçekleştirdik. Yine bu öğrencilerimizin bir kısmına interneti ile birlikte tablet dağıtımını gerçekleştirdik. Hayırseverlerimizin de sürece dahil olmasıyla dağıtılan tablet sayısını arttırma imkanı bulduk. 177 okulumuzda EBA Destek Noktası açarak, internet veya televizyon imkânı bulunmayan öğrencilerimiz için bu noktalarda bilgisayar laboratuvarlarımızı ve sınıflarımızdaki internet bağlantılı akıllı tahtaları derhal çocuklarımızın hizmetine sunduk. 7 adet Mobil EBA Destek Aracı hazırlayarak bu araçlarımızı internet ve bilgisayarlarla donattık. Araçlarımız her gün kırsal bölgelerimizde mobil bir şekilde dolaşarak öğrencilerimize hizmet vermeye başladı.

ELAZIĞ, TÜBİTAK’A 27 PROJE İLE KATILIYOR

Yine interneti olmayan öğrencilerimiz için birçok öğretmenimiz kapı kapı dolaşarak çocuklara hazırladıkları testlerle ödevlerini verdiler, kaynak desteğinde bulundular. Tüm bu çalışmalara rağmen uzaktan eğitimin yüz yüze eğitimin yerini tuttuğunu aynı orana verimli olduğunu söyleyemeyiz. Ancak şu da bir gerçek ki süreç böyle devam ederse uzaktan eğitimin bir süre daha devam edeceğini söyleyebiliriz. Bu nedenle Bakanlığımızın bu konudaki alt yapı çalışmaları aralıksız devam ediyor.  Ayrıca yaşadığımız tüm zorlu süreçlere rağmen Elazığ bu yıl TÜBİTAK 2204-A Lise Öğrencileri Arası Bölge Sergisine bu yıl proje sayısını ikiye katlayarak 27 projeyle katılacak.

TEKNOFEST 2021’E 164 PROJEYLE

Erasmus+ Akreditasyon başvurularında Türkiye Ulusal Ajansı tarafından 3 alanda 3 projesi kabul edilen 14 il arasında yer alarak büyük bir başarıya imza atmayı başardı. Yani zorluklar yaşadığımız elbette doğrudur ancak bu zorlukların öğrencilerimizi, öğretmenlerimizi ve ekibimizi yıpratmadığı da bu başarılı örneklerle kendini bir kez daha gösteriyor” dedi.

YÜZ YÜZE EĞİTİME KATILIM ORANI YÜZDE 70

Yeniden yüz yüze eğitime geçilmesiyle birlikte ilimizde yüz yüze eğitime katılım oranının yüzde 70 olduğunu aktaran İl Müdürü Feyzi Gürtürk, “Biz öğretmenler yaşadığımız bu zor süreçte öğrencilerimizi özledik. Onların da bizi özlediklerini, okullarını özlediklerini biliyor ve görüyoruz. Şu an zorunlu olmamasına rağmen ilimizde yüz yüze derse katılma oranı % 70’in üzerinde. Çocuklarımızın tekrar okullarından uzak kalmamaları için vatandaşlarımızdan kurallara uymalarını özellikle istirham ediyoruz. Bu salgın sürecini ancak hep birlikte kurallara uyarak el ele vererek aşabiliriz. Kaybettiğimiz bir canın yerini hiçbir şey tutamaz. Çocuklarımızın okuldan uzak kaldıkları bir günün telafisini hiçbir şekilde sağlayamayız.  Her vatandaşımız geleceğimiz için, çocuklarımız için salgın kurallarına uyması gerektiğinin bilincinde olmalı. Bu süreci ancak böyle aşabiliriz. Haberkent Gazetesine kendimizi vatandaşlarımıza anlatma imkânı sunduğu için ayrıca teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.