YEREL
Giriş Tarihi : 30-03-2021 14:45   Güncelleme : 30-03-2021 16:03

Yaya geçitlerine ‘Kırmızı Çizgi’ çekildi

Yaya geçitlerine ‘Kırmızı Çizgi’ çekildi

Müslüm DEMİRTAŞ

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun '30 Mart'ta kırmızı çizgimizi çekiyoruz' açıklamasının ardından Elazığ’da yaya geçitlerinde 'Kırmızı çizgi’ uygulamasına başlandı. Yayalara öncelik tanınmasına dikkat çekilen uygulama kapsamında, Vali Erkaya Yırık, yaya geçitlerindeki beyaz renkli şeritlerden bazılarını kırmızı renge boyadı.

İçişleri Bakanlığı yaya geçitlerinde önceliğin yayalarda olduğunu belirten farkındalık çalışmaların ardından bu kez de 'Kırmızı çizgimizi çekiyoruz' şeklinde yaya geçitlerinin kırmızı renkle boyanması için çalışma başlattı. Ülke genelinde başlatılan uygulama ile kavşak giriş ve çıkışlarıyla, yaya ve okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlama, geçmek üzere olan yayalara durarak ilk geçiş hakkı verilme farkındalığının oluşturulması hedefleniyor.

Ülke genelinde başlatılan uygulama kapsamında Elazığ’da valilik tarafından bugün yaya geçitlerinin beyaz renkli şeritlerinden bazıları kırmızı renge boyanmaya başladı. İlk Kırmızı şeridi, Elazığ Valisi Erkaya Yırık ve Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları, çocuklar ile birlikte boyadı.

Elazığ Valiliği binası önünde start verilen etkinliğe Elazığ Valisi Erkaya Yırık, İl Emniyet Müdürü Celal Sel, İl Jandarma Komutanı Ali Yıldız, Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları, Milli Eğitim Müdürü Feyzi Gürtürk ve Şoförler Odası Başkanı Şevket Toraman katıldı. Çocuklar da etkinliğe, ellerinde; ‘Yayalar Kırmızı Çizgimiz’, ‘Öncelik hayatın, öncelik yayanın’, ‘Dikkatinizi telefona değil, yola verin’ yazılı pankartlarla destek verdi.

“TRAFİK HAYATI ANLAYIŞINA KAVUŞMUŞ OLACAĞIZ”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan riyasetinde, İçişleri Bakanlığı tarafından ‘Yayalar bizim kırmızı çizgimiz’ mottosuyla yaya geçişlerinde farkındalık oluşturmanın hedeflendiğini belirten Elazığ Valisi Erkaya Yırık, yaptığı açıklamada, ”İnsan hayatını her şeyin üzerinde bilen bir dinin mensupları olarak tarihinde insanları, ‘insanları yaşat ki devlet yaşasın’ anlayışıyla devletler kurmuş tüm cihana hükmetmiş bir milletin evladı olarak, bundan sonraki süreçte, yayalarımızı, trafikteki sürücülerimizi de öncelemek suretiyle başta ‘yaya öncelikli trafik güvenliği’ ve ‘yayaların güvencesiyiz’ mottosuyla ‘öncelik yayanın öncelik hayatın’ anlayışıyla bu bilinçlendirmeyi, farkındalığı yaratmayı hedefliyoruz. İnşallah bu çalışmalar mutlak suretle sonuç verecek.

Yüzde 56’larda ölümle sonuçlanmış olan kaza oranları bugün itibariyle ciddi anlamda düşük rakamlara inmiş ve Avrupa Birliği standartlarına yaklaşmış bulunmaktadır. İnşallah bundan sonrada çocuklarımızın da bu eğitimle birlikte arzu ettiğimiz trafik hayatı anlayışı sürecine kavuşmuş olacağız. Uygulamanın hayırlı ve başarılı kılmasını Allah’tan niyaz ediyorum” ifadelerini kullandı.