YEREL
Giriş Tarihi : 31-03-2021 10:41   Güncelleme : 31-03-2021 10:41

DSİ Genel Müdürü Yıldız,"Palu ve Kovancılar'ın 2050 yılına kadar olan içme ve kullanma suyu ihtiyacı karşılanacak"

DSİ Genel Müdürü Yıldız,

DSİ Elazığ’a yaptığı yatırımlarla münbit toprakları su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Elazığ’da son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde önemli rol oynamaktadır.

Elazığ il merkezi, Palu, Kovancılar ilçeleri ile merkeze bağlı Yazıkonak, Mollakendi, Yurtbaşı ve Akçakiraz Belde Belediyelerinin içme ve kullanma suyunu karşılayacak olan Hamzabey Barajı ile Elazığ İçmesuyu İsale Hattı yapımları tamamlanarak hizmet vermeye başlamıştır.

İçmesuyu isale hattından branşmanla alınacak hamsu arıtılarak Palu ilçesine 20 l/s, Kovancılar ilçesine 25 l/s olmak üzere ilçelerimize yılda 1,42 milyon m³ içme ve kullanma suyu temini sağlanacaktır.

Palu – Kovancılar İçmesuyu Projesi;

Palu – Kovancılar İçmesuyu Tesisleri İnşaatı

Palu – Kovancılar İçmesuyu Arıtma Tesisi İşlerinden oluşmaktadır.

“2050 YILINA KADAR İHTİYAÇ KARŞILANACAK”

DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, Palu ilçesinde yapılacak olan Arıtma Tesisinin ihalesinin 24.02.2021 tarihinde gerçekleştirildiğini belirterek ihale sürecinin tamamlanmasına müteakip imalatlara başlanılacağını, Toplam 4 bin m³/gün kapasiteli arıtma tesisin tamamlanması ile Palu ve Kovancılar ilçelerinin 2050 yılına kadar olan içme ve kullanma suyu ihtiyacı karşılanacağını ifade etti.