YEREL
Giriş Tarihi : 02-04-2021 09:53   Güncelleme : 02-04-2021 09:53

HANGİSİ DOĞRU ?

HANGİSİ DOĞRU ?

İrfan ARSLAN-  24 Ocak 2020 tarihinde ilimizde meydana gelen 6,8 şiddetindeki depremin ardından ilimizde incelenen binalar arasında yer alan İzzetpaşa ve Saray Camiilerinde içinde olduğu 17 caminin güçlendirilmesi için rapor verilirken, bu rapora göre güçlendirilmesi yapılmayan İzzetpaşa Camii ibadete açılıyor.

KEMER KİRİŞİNDE EĞİLME ÇATLAĞI VE KUBBEYİ TAŞIYAN KASNAK KİRİŞİNDE KESME ÇATLAĞI VAR

Depremin ardından Fırat Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Fakültesi Öğretim Üyelerinden Doç.Dr. Muhammet Karaton, İzzetpaşa Camiinde yapılan incelemelerin sonucunda Ana kubbenin oturduğu alanda ve taşıyıcı durumdaki fil ayaklarında çatlakların oluştuğu, bununda orta hasar olarak değerlendirildiğini ve mutlaka güçlendirme çalışmasının yapılması yönünde Vakıflar Bölge Müdürlüğüne rapor yazdığı belirtiliyor. Vakıflar Bölge Müdürlüğü de konuyla ilgili olarak gerekli güçlendirme çalışmasının yapılması yönünde çalışmalar başlatıyor. İlgili çalışmalar, İzzetpaşa Cami Eski Eser Tescilli 1. Grup Yapı olarak geçmesi sebebiyle hazırlanan raporlar doğrultusunda Diyarbakır Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu ile yapılacak görüşmeler doğrultusunda hareket edilerek cami ve müştemilatı hakkında ona göre işlem tesis edileceği belirtilmişti.

Vakıflar Bölge Müdürü Kenan Doğan, konuyla ilgili olarak yaptığı değerlendirmede, “İzzetpaşa Camiinde yapılan İTÜ ve Çevre Şehircilik Müdürlüğü ekiplerince yapılan ikinci bir incelemede çatlakların oluştuğu ancak bunların hafif hasar olarak değerlendirilmesi sonucunda bu konuda gerekli çalışmaları başlattık. Bu çalışmalarımız şu anda ihale aşamasında. Büyük bir ihtimalle 2-3 aya kadar bu camiiminde gerekli güçlendirme çalışmalarına başlanacak. Bu arada şunu da belirtmekte fayda var. Saray Camiinde de aynı durum söz konusu. Ancak Saray Camiisi ibadete kapatılmadı. İzzetpaşa Camiinde ki güçlendirme çalışmaları tamamlandıkmtan sonra Saray Camiinde de güçlendirme çalışmalarına başlanacak.” Dedi

GÜÇLEDİRME ÇALIŞMALARI İLERİYE DÖNÜK OLUMSUZLUK YAŞANMASIN DİYE YAPILACAK

Vakıflar Bölge Müdürü Kenan Doğan, İzzetpaşa Camiinde ki güçlendirme çalışmalarının ileriye dönük olası bir depremde olumsuzluk yaşanmaması için yapılacağını belirterek” Burada şunu da belirtmek istiyorum. Bugün 2008 yılından sonra yapılan tüm binalarda inceleme yapılsa, Deprem Yönetmenliğine uymaması nedeniyle mutlaka güçlendirme çalışması raporu verilecektir. Deprem Yönetmenliğinde yapılan değişiklikler nedeniyle bugün binaların özellikle de 2008 yılından önce yapılan binaların çok büyük bir bölümü yönetemenliğin istediği şartlara uymamamaktadır. Bunun da göz önüne alınması gerekir.

İzzetpaşa Camiinin güçlendirilmesi konusunda yapılan çalışmalarda Elazığ Valimizi de gerekli bilgilendirme yapılmış durumda. Biz ilk raporun ardından İTÜ ve Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü ekiplerince yapılan incelemelerin sonuçlarında bu camiinin hafif hasarlı olduğunu göz önüne alarak ibadete açılmasında sakınca görmüyoruz. Saray camiinde de aynı sıkıntı söz konusu ancak bu camiimiz Pandemi süreci hariç, hiç ibadete  kapatılmadı. Zaten İzzetpaşa Camii de depremin ardından değil Pandemi süreci kapsamında 15 Nisan’da ibadete kapatıldı. Burada şunu tekrar belirtmem gerekiyor. İzzetpaşa Camiinde orta hasar değerlendirmesi söz konusu değil. Ancak biz bu camimizi, ileride yaşanabilecek bir depremde herhangi bir hasar görmemesi adına güçlendirme kapsamına aldık. Bölge Müdürlüğümüz çalışma sahasında 17 yapımızda ciddi hasarların olması nedeniyle Kurumumuz çalışmalarını acil onarım ihtiyacı olan yapılarda başlanmış olup bu yıl içerinde İzzetpaşa Camini güçlendirme işi dâhil tüm işlerimiz ile alakalı ihale işlemleri yapılacaktır.” dedi

CAMİNİN AÇILMASINA KARŞI DEĞİLİZ

Haberkent Gazetesi olarak İzzetpaşa Camiinin ibadete açılmasını bizlerde istiyoruz. Bu cami sadece ilimizin değil bölgenin önemli ibadethanelerinden biri. Ancak bu camiide, depremin ardından yapılan hasar tespit çalışmalarında, bilim adamlarının yaptığı inceleme sonucunda verdikleri raporlarda güçlendirme çalışması yapılması gerçeği ortada iken, bu gerçeği Vakıflar Bölge Müdürlüğü de kabul ederken, bu çalışmaların yapılmadan ibadete açılmasının doğru olmadığını belirtmek istiyoruz.

Bölgemizin ve ilimizin son bir yıldır deprem ile yaşadığı gerçeğini göz önüne alırsak, Aralık ayında yaşadığımız 5,4 şiddetindeki deprem gibi depremin yaşanması durumunda oluşacak olumsuz bir durumun sorumlusu kim olacak ?