YEREL
Giriş Tarihi : 02-04-2021 14:36   Güncelleme : 02-04-2021 14:36

Gündüz’den Kayısı Üreticilerine Destek Talebi

 Gündüz’den Kayısı Üreticilerine Destek Talebi

Müslüm DEMİRTAŞ

İl Genel Meclisi Nisan ayı toplantıları ikinci gününde devam etti. Toplantıda, Ak Parti Baskil Meclis Üyesi Mithat Gündüz, geçtiğimiz hafta etkili olan kar yağışı sonrası Baskil’de yaşanan zirai don nedeniyle olumsuz etkilenen kayısı ağaçlarını gündeme getirdi. MHP Meclis üyesi Aytunç Sunguroğlu’nun önergesiyle üretici zararlarının araştırılması adına konu Tarım Komisyonu’na havale edildi.

İl Genel Meclisi Nisan Ayı toplantılarının ikinci oturumu gerçekleşti. İl Genel Meclis Başkanı İbrahim Şerbet Başkanlığında gündem maddeleri görüşüldü. Gündem maddelerinin karara bağlanmasının ardından gündem dışı söz alan Ak Parti Baskil Meclis Üyesi Mithat Gündüz, Elazığ’ın Baskil ilçesinde 26-27 Mart'ta kar yağışı sonrası yaşanan zirai dondan olumsuz etkilenen 100 bin dekar alandaki kayısı ağacını gündeme getirdi. Gündüz, yaşanan zirai don nedeniyle kayısı üreticilerin ciddi anlamda zarar gördüğünü, bu nedenle çiftçilerin kredi ödemelerinin ertelenmesi talebi için çağrıda bulundu.

Yaşanan zirai donun çiçeklenme ve tomurcuklanma dönemindeki kayısı ağaçlarında verimin yüzde 90 oranında düştüğünü söyleyen Meclis Üyesi Mithat Gündüz, “Geçtiğimiz hafta yaşanan zirai don olayında kayısımız maalesef yüzde 90 oranında etkilenmiştir. Konuyla ilgili olarak yapılması gerekenler İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yapılmıştır. Kayısının yanma olayı da bir afettir. Buradan yetkililere sesleniyorum; konuyla ilgili olarak gerek çiftçi kardeşlerimizin Tarım Kredi Kooperatifi ve Ziraat Bankası’na olan borçlarının faizsiz olarak ertelenmesi hususunda, gerekse de daha önce sağlanan maddi desteklerin sağlanmasını büyüklerimizden bekliyoruz” dedi.

Bunun üzerine söz alan MHP Meclis Üyesi Aytunç Sunguroğlu, Baskil kayısının Elazığ ekonomisini ciddi anlamda etkileyeceğini belirterek konunun Tarım Komisyonu tarafından araştırılmasıyla ilgili sözlü önerge verdi.

İl Genel Meclisi Başkanı İbrahim Şerbet ise, Sunguroğlu’nun sözlü önergesini önce gündeme alınmasını daha sonra Tarım Komisyonu’na havale edilmesini meclis üyelerinin oylarına sundu. Önerge oy birliğiyle kabul edildi.