YEREL
Giriş Tarihi : 04-04-2021 08:28   Güncelleme : 04-04-2021 08:28

Diş Hastanesi İhalesi 10 Gün İçinde Yapılacak

Diş Hastanesi İhalesi 10 Gün İçinde Yapılacak

Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Göktaş, Diş Hekimliği Fakültesi ve Diş Hastanesi Projesi hakkında açıklamalarda bulundu.

DİŞ HASTANESİ 2 YIL İÇERİSİNDE BİTİRİLECEK

Yapılacak hastanenin ihalesini 10 gün içerisinde yapacaklarını söyleyen Rektör Fahrettin Göktaş; Değiş Hekimliği Fakültemizin projesi ilgili firma tarafından tamamlandı ama bizimde yapı işleri daire başkanlığı proje üzerinde bir takım kontrollerini bitirmesi üzerine inşallah 10 gün içinde ihaleye çıkacağız. Yasal bir ihale süreci var onun ardından inşallah bir buçuk ay içerisinde temel atacağız. Bütün devlet yatırımlarında öngörülen maksimum süre 3 yıl ancak bize ayrılan ödeneğin büyük bir kısmını bu sene ayırdıkları için inşaatın kaba inşaatını bu yıl bitireceğiz. Kalan kısmını da önümüzdeki yıl tamamlamayı planlıyoruz yani 2 yıl içerisinde bitirmiş olacağız. Bizim yakın illerdeki diş hekimliği hastanelerinin bir çoğu binaların yapısı ve imkanları açısından eski. Bizim hastanemiz tamamen yeni teknolojiye uygun kovid nedeniyle anladık ki hastanelerin havalandırma sistemlerinin de yeni teknoloji ile donatılması gerekiyor. Bütün bunlar düşünülerek projemiz hazırlandı çok maliyetli bir proje ve bittiğinde bölgenin en modern hastanesi haline gelecek ve şehrimize ciddi bir hizmet sunmuş olacağız.’’dedi.

ELAZIĞ SAĞLIK ALANINDA CAZİBE MERKEZİ HALİNE GELECEK

Doğu Anadolu’da sağlık turizmi açısından önemli iller arasında yer alan Elazığ’ın yapılacak olan yeni hastaneyle ekonomisine katkı sağlaması bekleniyor.

Rektör Göktaş; “Sadece diş hekimliği değil bizim hem üniversite hastanemiz hem de şehir hastanemiz hem de bundan sonra sağlık ile ilgili kurulacak bölümler ilimizi bölgede sağlık alanında cazibe merkezi haline getirecek. Tabi sağlığın cazibesi olmaz ama en azından sağlık anlamında tedavi olma ihtiyacı duyan insanlar kendilerine yakın olan Elazığ’ı tercih etmiş olacaklar. Bu anlamda Üniversitemizin de hem diş hem de genel sağlık alanında Üniversitemiz hem ilimizin hem de bölgemizin cazibe merkezi haline gelecek.” ifadelerini kullandı.

AKADEMİK KADRO SAYISI ARTACAK

Hastanenin bitirilmesi halinde akademisyen sayısını da artıracaklarının altını çizen Göktaş; “Hali hazırda 25 civarında akademisyenimiz var bu yıl gelecek yeni kadrolar ile muhtemelen 35-40 civarında olacak. Bazı bölümlerde tek hocamız var. O alanlara yapılacak takviyeler ile akademisyen sayımızı arttıracağız. Birkaç yıl içerisinde akademik altyapımız tıpkı tıp fakültemiz gibi o anlamda da ciddi bir artış olacak. Hocalarımız yavaş yavaş akademik unvanlarını da alıyorlar. İnşallah hastanemiz bittiği zaman hem akademik alt yapısı hem de fiziki alt yapısıyla gurur duyabileceğimiz bir hastane haline gelecek” dedi.