YEREL
Giriş Tarihi : 05-04-2021 09:51   Güncelleme : 05-04-2021 09:51

ELAZIĞ, SÜT ÜRETİMİNDE ZİRVEDE

ELAZIĞ, SÜT ÜRETİMİNDE ZİRVEDE

Müslüm DEMİRTAŞ

Tarım ve hayvancılığın gelişmesi adına üreticilere yönelik yapılan destekler ile bölgede en fazla süt üretiminin Elazığ’da yapıldığını ifade eden İl Tarım ve Orman Müdürü Turan Karahan, Elazığ'ın var olan kapasite ve potansiyelini daha da geliştirmek, üreticilerin daha fazla kazanç sağlamaları için paydaş kurumlarla gayret içerisinde çalışmalarına devam ettiklerini söyledi.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce hazırlanan, Tarım ve Orman Bakanlığınca desteklenen ve Bakan Yardımcısı hemşerimiz M. Hadi Tunç'un katkılarıyla hayata geçirilen "Hayvancılığı Geliştirme Projesi" ile bölgede en fazla süt üretimi Elazığ’da yapılıyor. İl Tarım ve Orman Müdürü Turan Karahan, çiftçilere, yüzde 75’i hibe olmak üzere dağıtılan 1 milyon 800 bin lira değerinde 17'si 1000 litrelik, 5'i 650 litrelik süt soğutma tankı, 71 süt sağım makinesi, 119 koyun kırkım makinesi ve 2 koyun banyoluğu ile Elazığ’ın süt üretiminde var olan potansiyelin daha da arttırılacağını ifade etti.

İl Tarım ve Orman Müdürü Turan Karahan, tarım ve hayvancılık kenti olan Elazığ’da üreticilere yönelik yapılan desteklere ilişkin gazetemize açıklamalarda bulundu. Çiftçileri bilinçlendirmek üzere düzenlenen Eğitim ve Kurslar hakkında bilgi veren İl Tarım Müdürü Karahan, ”2014-2019 yılları arası verdiğimiz İş-Kur’lu kurs sayısı İlimiz ve İlçelerde toplamda 2812 kursiyere 127 eğitim vermiş bulunmaktayız. Yaşadığımız pandemi nedeniyle 2020 yılı içerisinde sayımız ne yazık ki azalmış bulunmaktadır. Merkezde 2020 Yılında; İş-kursuz toprak işleme, arıcılık, ceviz yetiştiriciliği, tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliği ile sürü yönetimi elemanı kursları açılmıştır. İlçelerimizde ise Karakoçan’da süt sığırcılığında sağım hijyeni ve sanitasyon, Arıcak’ta sürü yönetimi elemanı, Maden’de ise arıcılık kursları açılmıştır. İlimiz ve İlçelerde toplamda 426 kursiyere 12 eğitim vermiş bulunmaktayız.  Merkezde 2020 yılında; İşkurlu uzatma ağı donatımı ve avcılığı kursu açılmıştır. İlçelerimizde ise; Arıcak' ta meyve ağaçlarında aşılama, ceviz yetiştiriciliği, seracı, Maden'de süt sığırı yetiştiricisi, besi sığırcılığı, bahçe bakım, Baskil'de sürü yönetimi elemanı, uzatma ağı donatımı ve avcılığı, Alacakaya'da kaz ve ördek yetiştiriciliği, Sivrice'de sürü yönetimi elemanı, ceviz yetiştiriciliği kursları açılmıştır.İlimiz ve İlçelerde toplamda 224 kursiyere 12 eğitim vermiş bulunmaktayız” dedi.

AVRUPA’YA ALABALIK İHRACATINA DEVAM

İl Tarım Müdürü Karahan, iç sularda Türkiye birincisi olduğumuz Balıkçılık alanında potansiyelin artmasına yönelik çalışmaların sürdüğünü belirterek, ”İlimiz, üç tarafı baraj gölleriyle çevrili olup, doğal ve baraj gölü alanı itibariyle çok büyük su potansiyeline sahiptir. Toplamı 100 bin hektarı geçen ve avcılık ile balık yetiştiriciliği bakımından büyük öneme sahiptir. İlimizde bulunan su kaynakları doğal göl olan Hazar Gölü ile Keban, Karakaya, Kralkızı, Kalecik, Özlüce, Pembelik, Seyrantepe, Tatar, Beyhan Baraj Göllerinden oluşmaktadır. Keban ve Karakaya Baraj Göllerinde alabalık yetiştiriciliği yapan toplam 161 adet işletme bulunmakta olup, su ürünleri yetiştiricilik kapasitemiz 35.530 ton/ yıldır. İlimizdeki su ürünleri yetiştiricilik tesislerinin tamamında, alabalık yetiştiriciliği yapılmaktadır.  TÜİK rakamlarına göre ülkemizde yetiştirilen toplam alabalık üretiminin %18`i İlimizde yapılmaktadır. 2020 yılı su ürünleri üretimi 23.000 ton  alabalık üretimi ile Türkiye’de 1. sırada yer almaktadır. 2020 yılı porsiyonluk balığa ödenen destek miktarı 7.070.711.88 TL`dir

Elazığ İlinde yetiştirilen alabalıklar; başta Karadeniz, İç Anadolu, Doğu Anadolu, Ege ve Güneydoğu Anadolu Bölgesindeki iller olmak üzere bütün Türkiye’ye pazarlanmaktadır. Ayrıca İlimizde özel sektöre ait balık işleme ve değerlendirme tesisinden işlenen balıklar, Polonya, Romanya, Almanya ve Almanya üzerinden Hollanda, İspanya gibi Avrupa ülkelerine ihraç edilmektedir” Diye ifade etti.

 “KÖYÜMDE YAŞAMAK İÇİN BİR SÜRÜ SEBEBİM VAR” PROJESİ YAKINDA

Hayata geçirilecek, Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Sebebim Var” projesiyle de çiftçilerin destekleneceğini söyleyen İl Müdürü Karahan, ”Köyden kente göçün azaltılması, küçükbaş hayvancılığının geliştirilmesi ve sayısının artırılması amacıyla "Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Sebebim Var" projesinin protokolü imzalandı. Daha önce 15 ilde başlatılan proje kapsamında Elazığ'da da küçükbaş hayvancılığın geliştirilmesi için çiftçilere destek verilecek. Köyümde Yaşamak İçin bir sürü sebebim var" adlı projenin protokolünü, Valilik ve T.C Ziraat Bankası ile imzalayarak, küçükbaş hayvancılığın gelişimi için çiftçilerimize desteği başlatıyoruz. Projenin takibini İl Tarım ve Orman Müdürlüğü gerçekleştirecek. Valilikler ve Ziraat Bankası iş birliğiyle uygulanan proje ile hâlihazırda koyun yetiştiriciliği yapan üreticilerin sürülerinin 100 baş ve üzerine çıkarılması hedefleniyor. Ziraat Bankası ise,  projeden yararlanacak üreticilere uygun koşullarla kredi veriyor. Bu kapsamda, damızlık koyun alımı amacıyla 7 yıla kadar vadeli yatırım kredisi ve yem giderlerinin karşılanması amacıyla da 18 aya kadar vadeli işletme kredisi kullandırılabiliyor. Proje kapsamda her üretici 150 bin TL'ye kadar kredi kullanabiliyor ve bu kredi için öz kaynak aranmıyor. Kullandırılacak kredilere Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından uygulanan sübvansiyonlarla üreticilerin 100 bin TL'ye kadar olan kredilerinin faizi sıfıra kadar düşebiliyor. Projemiz yakın zamanda ilimizde de uygulamaya geçecektir” dedi.

95 PROJEYE 2.122.418.61 TL HİBE ÖDEMESİ

Kırsal Kalkınma Yatırımları ile ilgili konuşan İL Müdürü Karahan,Ekonomik yatırımların desteklenmesi kapsamında Hibe sözleşme aşaması devam eden 13. Etap kapsamında 55 projeye 18.777.521,78 TL hibe ödemesi yapılacaktır. Bugüne kadar Ekonomik Yatırımlar kapsamında ise 150 projeye 37.820.796,5 TL hibe ödemesi yapılmıştır. Bunun dışında Bireysel Sulama Sistemleri Hibe Desteklemesi kapsamında 95 projeye 2.122.418,61 TL hibe ödemesi yapılmıştır” dedi.

855 BİN KÜÇÜKBAŞ 210 BİN BÜYÜKBAŞ HAYVAN MEVCUT

Hayvancılığı geliştirme kapsamında çiftçilere alet ve ekipman desteği sağlandığını söyleyen İl Müdürü Karahan, ”İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce hazırlanan, Tarım ve Orman Bakanlığınca desteklenen ve Bakan Yardımcımız Mehmet Hadi TUNÇ' un katkılarıyla hayata geçirilen "Hayvancılığı Geliştirme Projesi" kapsamında alınan alet ekipman desteğimiz olmuştur. Çiftçilere, yüzde 75'i hibe olmak üzere 1 milyon 800 bin lira değerinde 17'si 1000 litrelik, 5'i 650 litrelik süt soğutma tankı, 71 süt sağım makinesi, 119 koyun kırkım makinesi ve 2 koyun banyoluğu teslim edildi.

Hayvancılık ve tarımın gelişmesi için çiftçilere sürekli destek veriyoruz. İlimiz 855 bin küçükbaş hayvan ve 210 bin civarında da büyükbaş hayvan kapasitesine sahip bir ildir. Bölgede en fazla süt üretimini yapan il konumundayız. Elazığ'ın var olan kapasite ve potansiyelini daha da geliştirmek, günümüz teknolojisine uydurmak ve insanlarımızın ürettiği üründen daha fazla kazanç sağlamaları için bütün paydaş kurumlarımızla gayret içerisinde çalışıyoruz” dedi.

Genç Çiftçi Projesiyle 18-40 yaş arasındaki gençlerin girişimciliğinin desteklenmesi, tarımda sürdürülebilirliğin sağlanması, alternatif gelir kaynaklarının oluşturulması, kırsalda genç nüfusun istihdamına katkı sağlanması amaçlandığını söyleyen Karahan, ”2016-2018 yılları arasında gerçekleştirilen Genç Çiftçi Projesi kapsamında 669 projeye Toplam 20.070.000 TL hibe ödemesi yapılmıştır. Yine bunun gibi gençlerimize yönelik olan onların istihdamını sağlayacak ve tarımsal faaliyetlerde bulunmalarını sağlayacak projelerimizi hayata geçirmek için çalışmalarımız olacaktır” dedi.