YEREL
Giriş Tarihi : 05-04-2021 18:32   Güncelleme : 05-04-2021 18:32

Can: Milli Birlik ve Beraberliğe Zarar Veren Her şeyin Karşısındayız

Can: Milli Birlik ve Beraberliğe Zarar Veren Her şeyin Karşısındayız

İdareci ve Bürokratlar Birliği Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Yücel Can’dan darbe, muhtıra söylemlerine sert tepki gösterdi.

İdareci ve Bürokratlar Birliği Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Yücel Can yapmış olduğu açıklamasında “Her zamankinden daha fazla milli birlik ve beraberliğe ihtiyacımız var. İstişare, tavsiye, destek başka; gecenin karanlığında meydan okuma gibi darbe imasında bulunmak çok başka şeydir. Ortada Türkiye’yi yaralayan ve geriye götüren; insan hakları ve demokrasiye de darbe vuran darbeler, kalkışmalar, muhtıralar tarihe kara bir leke olarak geçmiş ve acıları da kalıcı olmuştur. Devleti idare edenler, yetkililer, kurumlar varken her önüne gelen hem de gecenin karanlığında her önüne gelenin muhtıra verme hakkı olmadığı gibi devlet adına bu şeklide yetkililerinin olmadığı da bilinmelidir.

Daha önce de “Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi’nin yayımladığı bildiriye sert tepki gösterdiklerini; öncesindeki 15 Temmuz Darbesinin de karşısında durduklarını, devletimize yönelik her türlü terör, darbe ve muhtıranın karşısında oldukların ve olmaya da devam edeceklerini, her önüne gelenin devletimize muhtıra hakkının olmadığını,  bu devletin ekmeğini yiyip, makamlar alıp, emekli olup devletimize meydan okumanın bir hak olmadığını, buna da kimsenin hakkı olmadığını, bu tür açıklamalar çok talihsiz bir açıklamadır ve tarihe sorgulanması gereken bir açıklama olarak geçecektir. Kimse devlete meydan okuyamaz…

Dernek Yönetim Kurulu Başkanı Yücel Can; Türkiye, yıllardır içte dışta yoğun ve çok yönlü saldırıların altında. Türkiye, terör örgütleri ve bunları destekleyen ülkelerle, başta komşu ülkelerimizle; özellikle de Akdeniz, Ege, Karadeniz Bölgesinde, komşumuz Yunanistan ve açık sulara açılma sevdası olan Rusya gibi ülkelerle; Fransa ve destekçileri ile sorun yaşarken muhtıra niteliğindeki açıklama tekrar belirtmek gerekirse oldukça talihsiz bir açıklamadır. Ordu bizim gözbebeğimizdir. Komutanlarımızın görevi ülkemizi her türlü hain saldırılara karşı ülkemizi korumak; gerekirse bunun için ölüme gitmektir. Oysa bazı amirallerin açıklamaları Türkiye’ye düşman devletleri, terör örgütlerini sevindirmektedir.

Yönetim Kurulu Başkanı Yücel Can, gerek Türkiye'nin gerekse dünyanın içinde bulunduğu en büyük problem insanlık problemidir. Bu anlamda Türkiye ve Türk ordusu mazlumların umudu ve ümididir. STK olarak bir daha hatırlatmak isteriz ki başka Türkiye yok, başka gidecek yer yok, vatansız ve hürriyetimizin sembolü olan bayraksız yaşayamayız. Milli birlik ve beraberliğimize katkı sağlayamak olmazsa olmazımız ve kırmızı çizgimizdir.

Amacımız STK olarak devletimizin, milletimizin, vatanımızın ve bayrağımızın yanında olduğumuzu haykırmaktır. Konu hukuka intikal etmişi ve hukuk da Anayasal ve yasal yetkiye dayanmayan ve milletin iradesini hedef alan hiçbir güç ve oluşum kabul edilemez fikri ile yargının üzerine düşeceğini açıklamıştır.” dedi.