YEREL
Giriş Tarihi : 07-04-2021 09:32   Güncelleme : 07-04-2021 10:20

Yentür: Mesleği yapamaz duruma geldik

Yentür: Mesleği yapamaz duruma geldik

İrfan ARSLAN

Elazığ Baro Başkanı Av.Mustafa Yentür, mesleklerini yapamaz duruma geldiklerini belirterek” Ülkemizde sürekli olarak Hukuk Fakülteleri açılıyor. Binlerce mezun veriliyor. Avukatların yaşadığı sorunlar çözüm bulmuyor. CMK’da görevlendirilen Avukatlara yapılan ödemeler yetersiz kalıyor.  Avukatların faturalarına KDV İndirimi yapılmadı. Bütün bunlar Avukatların yaşadığı sıkıntıların atrmasına ve mesleklerini yapamaz duruma gelmelerine neden oluyor” Dedi.

Elazığ Baro Başkanı Mustafa Yentür, CMK’da görevlendirilen Avukatların yaşadığı olayların tazeliğini koruduğunu belirterek “Suç işleyen kişileri savunmak için atanan Avkutalar duruşmalarda karşı tarafca savunduğu kişinin tarafında olduğu değerlendirmesi yapılıyor. Nitekim bu tür anlayışın son derece elim sonuçlarını görüyoruz. Bu tür düşünceler son derece yanlış. Buradaki Avukat Baro tarafından atandığı için görevini yapmak zorunda kalıyor. Ancak bu durum sıkıntılı süreçlerin yaşanmasına neden oluyor. Yapılan atamalara yapılan ücret son derece yetersiz. Avukatların aldığı ücret fotokopi parasına bile yetmiyor. Bunlara çözüm bulunması gerekiyor.

“KDV İNDİRİMİ YAPILMADI”

Birçok meslek grubunda ki çalışanların fatura kesimlerinda KDV Oranları yüzde 5-6 lara indirildi.  Avukatların faturalarında KDV İndirimi yapılmadı. Avukatlarımız halen yüzde 18 KDV kesiyorlar. Buna çözüm getirilmesi gerekiyor.  Hukuk Fakültelerinin sayısı giderek artıyor. Bunun farklı bir şekilde çözümü temin edilmeli. Pandemi sürecinde Avukatların sıkıntılarını gidermek adına kimse halimizi sormadı” dedi

“BARO EVİMİZ İHALE AŞAMASINDA”

Elazığ Barosu olarak başlatılan Baro Evi projesinde çalışmaların ihale aşamasına geldiğini de belirten Elazığ Baro Başkanı Av.Mustafa Yentür "Baro Evi çalışmamızda Barolar Birliği ile yaptığımız görüşmede proje hazırlandı." Hazırlanan proje kabul edildi ve onaylandı. Şimdi ihale aşamasına geldik. Bu konuda ki çalışma tamamen TBB tarafından yapılacak. Tahminime göre 15 güne kadar Elazığ Baro Evi’nin ihalesi yapılacak. İhalenin ardından gerekli süre beklenecek ve bu sürenin sonunda da inşaatına başlanacak. Baro Evimizin yapım süresi 600 gün olarak planlanıyor ancak bu süreden önce tamamlanması hedefleniyor.

Burada özellikle şunu belirtmek istiyorum. Elazığ Baro Evi projesinde Baromuzun kasasından harcama yapılmayacak. Bu proje tamamen Türkiye Barolar Birliği tarafından yapılarak ilimize kazandırılmış olacak. Elazığ Baro Evi’nden sadece Avukat arkadaşlarımız değil diğer meslek grupları da faydalanacaklar. Bu eseri ilimize kazandırmak adına bundan sonraki sürecide takip edeceğiz” dedi.