YEREL
Giriş Tarihi : 07-04-2021 14:36   Güncelleme : 07-04-2021 14:36

Gürsel Erol; “Bu Yasa Doğru Bir Yasa Değil”

Gürsel Erol; “Bu Yasa Doğru Bir Yasa Değil”

CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, TBMM’de Güvenlik soruşturması ve Arşiv araştırması kanun teklifi hakkında konuştu.

Erol yaptığı konuşmada şunları ifade etti:“ Ben bugünkü konuşmamı yalnızca AK Parti Grubuna dönerek yapmak istiyorum. Ciddiye alırsınız, almazsınız; nasıl değerlendirirsiniz bilmem ama dinlemenizde yarar görüyorum. Bir defa, tarihsel süreci şöyle bir değerlendirince ve bu kanun metnini okuyunca hakikaten sizinle ilgili hayrete düştüm, sanki bu ülkede hiç 28 Şubat süreci yaşanmamış, insanlar değerlerinden, kılıklarından kıyafetlerinden, inançlarından, annesinden, babasından dolayı yargılanmamış gibi, kamu hizmetlerinden mahrum edilmemiş gibi, okullardan atılmamış gibi şimdi onu biraz daha modernize ederek aynı faşist zihniyeti bu Parlamentonun gündemine getiriyorsunuz.

Erol sözlerine şöyle devam etti: “Şimdi, bakın, o dönem eğer devletin arşivleri, devletin organları ve devletin kurumları doğru çalıştırılmış olsaydı, ciddiye alınmış olsaydı sizin iktidarlarınız döneminde Türk Silahlı Kuvvetlerinin 356 general kadrosunun 150 tanesi FETÖ'den atılmazdı, 81 ilin 74 emniyet müdürü FETÖ'den dolayı tutuklanmazdı, Yargıtayın 133 üyesi FETÖ'den dolayı tutuklanmazdı, Yargıtay üyesi olamazdı, Danıştayın 43 üyesi, Anayasa Mahkemesinin 2 üyesi, emniyet teşkilatının yaklaşık 30 bin görevlisi -yargının- en az yaklaşık 5 bin civarında hâkim ve savcılar… Bunlar ne yaptılar? Bunlar aslında AK Parti'nin değil, devletin, kamunun düzeninin temeline dinamit koydular. Yani sizin verdiğiniz yanlış kararlar yalnızca sizi etkilemiyor. Sizin verdiğiniz yanlış kararlar… Devlet adına alınması gereken tedbirleri almadığınız zaman devlet liyakatini ve devlet geleneğini bozarsınız. Yarın yeni 28 Şubatların olmayacağının garantisi var mı? Peki, 28 Şubatta yaşananları sizin gibi düşünmeyenlere yarın yaşatmanızla ilgili bir hakkınız var mı? Yani bunun yarını da var.”dedi.

BU YASA TÜRKİYE CUMHURİYETİ'NDEKİ YURTTAŞLARIMIZIN YURTTAŞLIK HAKLARINI SINIRLAYAN VE KISITLAYAN BİR YASADIR

Gürsel Erol; “E, peki, şimdi, FETÖ'yle suçlanan ve FETÖ terör örgütünün darbe girişimine bizzat katılan kişilerin kardeşlerini bu ülkede devletin en önemli görevleri… Bakın, Büyükelçilik sıradan bir bürokratik bir görev değildir, Türkiye Cumhuriyeti'nde makam arabasında Türk Bayrağı'nı taşıyan makam vardır. Bunlardan birisi ilin valileri, birisi büyükelçiler; hem devleti hem hükûmeti temsil eder. Şimdi, hem devleti hem hükûmeti temsil eden birisinin kardeşi FETÖ'den yatacak ama o, devleti temsil edecek. Peki, bu, bir çelişki değil mi? Bunun içindir ki bu yasa doğru bir yasa değil, bu yasa Türkiye Cumhuriyeti'ndeki yurttaşlarımızın yurttaşlık haklarını sınırlayan ve kısıtlayan bir yasadır. Tabii ki grup olarak bu yasaya "hayır" diyeceğiz.” diye ifade etti.