YEREL
Giriş Tarihi : 08-04-2021 09:29   Güncelleme : 08-04-2021 09:29

“Elazığ Mutfak Günleri düzenlemeyi planlıyoruz”

“Elazığ Mutfak Günleri düzenlemeyi planlıyoruz”

İrfan ARSLAN

Ankara Elazığ Kültür ve Tanıtım Vakfı Başkanı Mehmet Çağlar, yapılan araştırmalar sonucunda 154 yemek çeşidi ile ülke genelinde iller sıralamasında ikinci sırada yen alan Elazığ’ın bu özelliğini ön plana çıkarmak ve bunun ilimize katma değer kazandırması adına Elazığ Mutfağı Günleri düzenlemeyi planladıklarını belirtti.

 Elazığ Kültür ve Tanıtım Vakfı Başkanı Mehmet Çağlar, Yapılan çalışma sonucu, çeşitlilik açısından Türkiye’nin en zengin mutfağına Gaziantep’in sahip olduğu ve Gaziantep mutfağının tam 291 çeşit yemek, tatlı ve içecekten oluştuğu açıklanmıştır. İkinci sırada Elazığ’ın geldiği ve Elazığ mutfağının 154 çeşit yemek, tatlı ve içecekten oluştuğu zengin bir mutfağa sahip iller arasında yer alındığının belirlendiğini ifade ederek şunları söyledi.

“Elazığ mutfağında yer alan pek çok yiyeceğin tarihi Oğuzlara kadar dayanmakta olup, varlıklarını halen günümüzde de sürdürmektedir. Doğu Anadolu’nun en önemli yemek kültürüne sahip şehirlerinden biri olan Elazığ, “Harput” yemekleri ile ünlüdür.  İklime ve üretilen ürünlere göre de yemek çeşitleri şekillenmektedir. Sahip olunan bu özellikle; Elazığ yöresine ait birçok yemek yalnızca Elazığ’a özgüdür.

Elazığ İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’ nün “Gezi Rehberi”nde, Elazığ mutfağının 200’eyakın yemek çeşidine sahip olduğu belirtilmektedir. Ayrıca Valiliğin “Elazığ Mutfağı” kitabında, Elazığ mutfağının 150-200 yemek çeşidi ile zengin ve köklü bir Anadolu mutfağı olduğu yer almaktadır.  Türkiye’nin önde gelen mutfakları arasında çeşitlilik açısından ikinci sırada yer aldığı açıklanan Elazığ mutfağında bulunan 154 çeşit arasında parmak ısırtan en meşhur yiyecekleri şu şekilde tanıtılmıştır.

Harput Çorba, Lobik Çorbası, Gömbe, İçli Köfte,  Sırın, Küncülü Köfte, Kibe Dolması,  Patile,  Harput Köftesi, Balakgazi Böreği, İşgene,  Orcik (Cevizli Sucuk), Pekmez, Bastık, Ağın Leblebisi, Çedene Kahvesi, Dolanger Tatlısı.”

GASTRONOMİDE ÖN PLANA ÇIKMALIYIZ

Başkan Çağlar, “Bugüne kadar tarihi ve kültürel zenginliğimizi, yöresel lezzetlerimizle birleştirerek bölgemizi öne çıkarmak ve tanımak konusunda ne yazık ki başarılı olamadık. İlginç olan mutfağımızı tanıtmada, bizim dışımızdakilerin bizden daha çok çaba göstermeleri ve mutfağımıza ilgi duymalarıdır.

Oysa, tarihi ve kültürel varlıklarımızla, doğal cazibe alanlarımızla, birbirinden ilginç ve özel yemeklerimizle buluşmak için bu zenginliklerimizi turizm programlarına sunabilirdik.

Elazığ Valiliğinin mutfak kültürümüzü ve yöresel yemeklerimizi gelecek kuşaklara aktarmak ve yok olmasının önüne geçerek kayıt altına almak amacı ileyaptığı çalışmaları önemsiyor ve kutluyoruz. Ancak bu çalışmalarının yeterli olmadığını özellikle belirtmek istiyoruz. Bu konuda farklı ve daha ileri adımlar atılarak bu zenginliğimizin öne çıkarılması ve iyi tanıtılmasının doğru olacağını düşünüyoruz.

Günümüzde farklı lezzet arayışları üzerine kurgulanmış gezi veya tur düzenlemeleri gittikçe daha fazla ilgi görmeye başlamıştır. Bu nedenle sahip olduğumuz zengin mutfak kültürümüzün de göz ardı edilmemesini, ilginç ve farklı lezzetlerinin yer aldığı mutfağımızın da tanıtılmasının zamanı geldiğini düşünüyoruz. Gastronomide Gaziantep ve Hatay’ın yaptıklarını ve başarılarını niye görmüyoruz ve örnek almıyoruz.  Daha ne bekliyoruz?

Bu nedenle vakit geçirmeden mutfak kültürümüzün tanıtımı için yeni projeler geliştirilmesini ve uygulamaya konulmasını öneriyoruz. Özellikle Elazığ ve çevresinde yetişen ve dünyaca ünlü “Öküzgözü” ve “Boğazkere” üzümlerini ve bunlardan üretilen şaraplarımızı tanıtmak için çaba göstermeliyiz.

(Ankara) Elazığ Kültür ve Tanıtma Vakfı 2011 yılında Ankara’ da derneklerimizle birlikte ilk “Elazığ Tanıtım Günleri”ni gerçekleştirmişti. Pandeminin yarattığı olumsuz ortamın kalkması ile Vakıf olarak şimdi de “Elazığ Mutfak Günleri” düzenleyerek bu tanıtımı da ilk kez yapmayı düşünüyoruz.

Öncelikle şehir merkezinde ve Harput’ta Elazığ yemekleri sunacak restoranların açılmasını ve bu konuda kadın girişimcilerin seçilerek, öne çıkarılmasını, teşvik edilmesini ve mutfağımızın doğru bir biçimde tanıtılmasını arzu ediyoruz” dedi.