YEREL
Giriş Tarihi : 08-04-2021 20:07   Güncelleme : 08-04-2021 20:07

TAM KAPANMA ŞART

TAM KAPANMA ŞART

MÜSLÜM DEMİRTAŞ

Türkiye genelinde artan Covid-19 vaka ve ölümlere ilişkin değerlendirmelerde bulunan Elazığ Tabipler Odası Başkanı Özcan Uçar, salgının kontrol altına alınmasının tam kapanmaya bağlı olduğunu ifade etti. 

Türkiye'de koronavirüs salgını daha önce görülmemiş boyutlara ulaştı. Günlük yeni vaka sayıları yükselişe geçerek 55 bine dayanırken özellikle büyükşehirler başta olmak üzere hastanelerdeki yoğun bakımdaki doluluk oranları yüzde 90’lara dayandı.  Son günlerde artış gösteren vaka ve ölüm sayılarının ardından Ramazan ayında tam kapanma olup olmayacağı merak edilirken, Elazığ Tabipler Odası Başkanı Özcan Uçar, tam kapanmanın vaka düşüşlerinde ciddi oranda etki edeceğini ifade etti. Elazığ’da salgına karşı alınan denetimlere de dikkat çeken Uçar, denetimlerin yetersiz olduğunun altını çizdi.

“BU TABLO ZATEN ÖNGÖRÜLÜYORDU”

Ülke genelinde olduğu gibi Elazığ’da da Korona virüs vaka sayılarında artış olduğunu söyleyen Uçar, Elazığ’ın çevre şehirlere göre daha iyi bir durumda olduğunu kaydetti.  Elazığ Tabipler Odası Başkanı Özcan Uçar, “Şu an ki Koronavirüs tablosundaki vaka artışları zaten öngörülüyordu. Salgının bu boyutlara ulaşacağı belliydi çünkü sokağa çıktığınız zaman sanki hiçbir şey yokmuş gibi insanlar rahat, bizi yönetenler rahat, denetimler yok, tedbirler de sözel olarak uygulanıyor. Elazığ özelinde de denetimlerin yeterli olduğunu düşünmüyorum. Örnek olarak Gazi Caddesi’nde polis memurları vatandaşların HES kodunu sorgulayarak geçişlerine izin veriyor. Ancak sadece bir taraftan bakılıyor. Caddeye girişi olan diğer sokaklardan insanlar rahat bir şekilde girip çıkıyor. Bu gereken denetim değil, ben yaptım denetimi oluyor” Dedi.

“14 VEYA 28 GÜN TAM KAPANMAYA GİDİLMELİ”

Korona virüse karşı çözümün tam kapanma olduğunu söyleyen Uçar, “Ülke genelinde vaka sayılarımız 12 bin iken şu an 50 binlere, ölü sayıları ise günlük 60’tan 250’ye çıktı. Yani Korona virüse karşı tam kapanma olmadan muhtemelen bu sorun çözülemeyecek. En azından 14 gün veya 28 gün ülke genelinde tam kapanma olacak ki salgın kontrol altına alınabilsin. Belki de Ramazan ayında insanların oruç tutmaları,  evden çıkmamaları vaka sayılarının düşüşünde etkili olabilir ama aynı aktivitasyonlar devam ettiği sürece istenilen düzeyde düzeleceğini düşünmüyorum” diye konuştu.

“COVİD 19 VAKALARINDA HIZLI ARTIŞ VAR”

Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Erol Keleş de Elazığ’da koronavirüs vakalarında ciddi bir artış olduğuna dikkat çekerek, vatandaşların tedbirlere uyarak sağlık çalışanlarına yardımcı olmaları konusunda çağrıda bulunmuştu.  Sağlık çalışanları olarak salgına karşı mücadeleyi sürdürdüklerini vurgulayan Prof. Dr. Keleş sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, hastane olarak önlemlerini arttırdıklarını aktardı. Başhekim Keleş, “Bu hafta Covid 19 vakal-arında hızlı artış var. Fethi Sekin Şehir Hastanesi olarak önlemlerimizi artırdık, olası senaryolara göre hazırlanıyoruz. Tüm ekibimiz elinden gelen gayreti göstermektedir. Lütfen sizlerde bizlere yardımcı olun” ifadelerini kullanmıştı.

ETKİLİ KARARLAR ALINMALI

Geldiğimiz noktada, Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre Türkiye'de son 24 saatte yapılan testler sonucuna göre 7 Nisan 2021 tarihi itibariyle 2 bin 203 kişinin septomlu, 54 bin 740 kişinin semptomsuz olarak koronavirüse yakalandığı belirlendi. 7 Nisan verilerine göre 276 kişi daha koronavirüsten yaşamını yitirdi.

Yeniden etkili olan salgın ile vaka ve ölüm sayılarının tırmanışa geçmesinin ardından uzmanlar uyarılarını yinelerken, başlatılan ‘yerinde karar’ uygulamasıyla il bazlı alınan tedbirlerin arttırılması gerektiği belirtiliyor. Ülke genelinde vaka ve ölüm sayılarının korkunç seviyelere ulaşması nedeniyle Başhekim Keleş’in ifadesine göre Fethi Sekin Şehir Hastanesi’nde gerekli önlemlerin arttırıldığı gibi kent genelinde salgına karşı önlemlerin alınması gerekiyor.  Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan 27 Mart – 2 Nisan tarihlerine ait haritaya göre vaka sayısının 100 bin kişi de 153’e yükselen Elazığ’da yapılan denetimlerin daha da sıkılaştırılması,  bu konuda İl Hıfzıssıhha Kurulu’nun da salgına karşı daha etkili kararlar alması gerektiğinin kaçınılmaz olduğu ifade ediliyor.