YEREL
Giriş Tarihi : 09-04-2021 13:33   Güncelleme : 09-04-2021 13:47

Tarımsal sorunlar masaya yatırıldı

Tarımsal sorunlar masaya yatırıldı

Müslüm DEMİRTAŞ

Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı hemşerimiz M. Hadi Tunç başkanlığında Elazığ ili Tarım ve Orman Sektörü Değerlendirme Toplantısı düzenlenerek ilimizin tarımsal sorunları masaya yatırıldı. Toplantıda konuşan Tunç, Elazığ’da tarımsal gelişimi arttırmak ve üreticilerin gelirlerini arttırmak adına çalışmaların sürdürüleceğini belirtti.

Tarım ve hayvancılık alanında Elazığ’a yönelik öncelikli çalışmalar yapan ve bakanlık nezdinde de Elazığ’a pozitif yaklaşan Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı hemşerimiz Mehmet Hadi Tunç bir dizi program ve ziyaretler kapsamında Elazığ’a geldi. Tunç program kapsamında ilk olarak Elazığ ili Tarım ve Orman Sektörü Değerlendirme Toplantısı gerçekleştirdi. Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı M.Hadi Tunç başkanlığında Kültür Park Mamüratül Aziz toplantı salonunda gerçekleşen değerlendirme toplantısına Ak Parti MKYK Üyesi Metin Bulut, Ak Parti Elazığ İl Başkanı Şerafettin Yıldırım, İl Tarım ve Orman Müdürü Turan Karahan, Elazığ TSO Başkanı Asilhan Arslan, DSİ 9.Bölge Müdürü Mahmut Dündar, Orman Bölge Müdürü M.Salih Çetiner, Elazığ Ticaret Borsası Başkanı M.Ali Dumandağ, TKDK Elazığ İl Koordinatörü Sertaç Yılmaz, Meteoroloji 13. Bölge Müdürü Taner Erdoğan ve tarım ve orman sektörü kurum ve kuruluşların temsilcileri katıldı.

Elazığ’da tarım ve hayvancılık konusunda yaşanan sorunların ele alındığı toplantıda, Bakan yardımcısı Tunç, Elazığ’da tarımsal üretimi geliştirmek ve üreticilerin gelirlerini arttırmak adına bakanlığa bağlı müdürlükler ile birlikte hareket ederek çalışmaların yapılacağını aktardı. Bakan yardımcısı hemşerimiz M.Hadi Tunç, tarım sektörünün dünyanın da kabul ettiği gibi stratejik bir sektör olduğunu belirterek, Türkiye’nin her zaman tarıma önem verdiğini ve vermeye devam edeceğini ifade etti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde önümüzdeki dönemde gelişme alanı olarak, savunma sanayi sektörü,  turizm sektörü ve tarım sektörü olarak 3 sektöre önem verileceğini belirten Tunç, bu noktada tarım sektörünü geliştirmek ve üreticilerin gelirlerini arttırmanın öncelikleri arasında olduğunu kaydetti.

“TARIMA STRATEJİK OLARAK BAKIYORUZ”

Bakan Yardımcısı Tunç konuşmasında, “Tarım ve gıda güvenliği günümüz dünyasında, pandemi ile beraber en büyük problemler arasında yer almıştır. Türkiye bu sorunun çözümü için tüm dünyada hem insani hem de teknik olarak elinden gelen desteği sunmaktadır. Bu konuda Türkiye aldığı inisiyatif tüm dünya ülkeleri arasında da takdir edilmektedir. Tarım bizim için hem iktisadi hem de sosyal bir sektördür. Biz ülke olarak bu meseleye strateji olarak bakıyoruz. Bu konuda gerekli çalışmaları da yapmaya devam ediyoruz. Pandemi sonrasında gelişmiş birçok ülkede hep beraber takip edip gördük ki gıda krizlerinin yaşandığı için raflar boşaldı ve insanlar temel gıda ürünlerine erişmekte zorluk çektiler. Allah’a hamd olsun ki ülkemiz; çiftçilerimizin gayretleri, yöneticilerimizin süreçteki iyi yönetimi sayesinde bu dönemde büyük sorunlarla karşılaşmadık ve raflarda gıda ürünlerine erişmekte bir sorun yaşamadık” dedi.

“AMACIMIZ ELAZIĞ’DA ÇİFTÇİLERİMİZİN GELİRİNİ ARTTIRMAK VE İSTİHDAMA KATKIDA BULUNMAKTIR”

Türkiye genelinde tarım ve hayvancılıkta elde edilen büyümede Elazığ’ın büyük payı olduğuna dikkat çeken Tunç, “Bizler çalışmalarımızı büyük bir titizlikle yürütmeye devam ederken bu kapsamda 2021 yılı içerisinde tarımsal destekleri 24 milyar TL’ye çıkardık. Bu destekler önümüzdeki dönemlerde artacak ve üreticilerimizin risklerden korunması, sektörümüzün kalkınması için neticemizin refahı için kullanılacaktır. Bu destekler üreticilerimizin emekleri sayesinde bugün toplam bitkisel üretimimizi 124 milyon tona çıkardık. Cumhuriyet tarihinin rekoru oldu. Hayvancılıkta ise büyükbaş hayvan sayımız 18.2 milyon, küçükbaş hayvan sayımız ise 54 milyona çıktı. Hedefimiz küçükbaş hayvan sayısını nüfusumuz kadar arttırmak için çaba sarf etmektir. Bu bizim yeterli değil, büyümeye devam etmemiz ve üreticilerimizin gelirini arttırma konusunda daha fazla çalışma yapmamız gerekecektir. Bu büyüme ve gelişme içerisinde Elazığ’da önemli bir paya sahiptir. Bizler mülki idare amirlerimiz, mahalli idare amirlerimiz, milletvekillerimiz, yerel teşkilatlarımız, siyasetteki temsilcilerimizle beraber koordinasyon içerisinde ilimizi daha etkin bir noktaya getirmek için hep birlikte çalışmaya devam ediyoruz. Burada öncelikli amacımız ilimizde yaşayan ve tarımsal üretimi yapan çiftçilerimizin gelirini arttırmak ve tarımsal istihdama katkıda bulunmaktır. Bunun için ilimizdeki tarımsal müdürlükler ile birlikte tarımsal üretimi geliştirmek adına yoğun bir şekilde çalışmaya devam etmemiz gerekecektir” ifadelerini kullandı.

MÜDÜRLÜKLER SUNUM GERÇEKLEŞTİRDİ

Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı hemşerimiz M. Hadi Tunç’un konuşması sonrası İl Tarım ve Orman Müdürü Turan Karahan, DSİ 9. Bölge Müdürü Mahmut Dündar, TKDK Elazığ İl Koordinatörü İ. Sertaç Yılmaz ve Orman Bölge Müdürü M. Salih Çetiner Tarım ve Orman Bakanlığı destekleriyle Elazığ’da yapılan çalışmalara ilişkin bir sunum gerçekleştirdi. Sunumların ardından Tarım ve orman sektörüne bağlı STK Temsilcilerinin sorunlarını dinleyen Bakan Yardımcısı Tunç, ele alınan sorunların çözümüne ilişkin müdürlüklere gerekli talimatları verdi.