YEREL
Giriş Tarihi : 13-04-2021 18:00   Güncelleme : 13-04-2021 18:00

Güneşin Kadınları Kooperatifi Elazığ’da

Güneşin Kadınları Kooperatifi Elazığ’da

İYİ Partinin Kadın Politikaları Başkanlığınca, kadın istihdamına destek için başlatılan proje Adana, Aydın, Muğla, Düzce, Balıkesir ve Çanakkale’den sonra Elazığ’da da uygulanmaya başlandı.

Kooperatif başkanı Mesude Cömert yaptığı açıklamada; “İlk güneşin kadınları kooperatifi yaklaşık 1 yıl önce Adana’da Güneşin Kadınları Çukurova Kooperatifi adıyla kuruldu. Daha sonra Aydın Nazilli Düzce Bodrum Muğla İzmir Balıkesir Çanakkale ve en son Elazığ’da kuruldu.”dedi.

Projenin amacını anlatan Cömert; “projeye göre tüm illerde kurulması amaçlanan kooperatiflerle kadınların üretim yapabilmesi için gerekli organizasyonun oluşturulması ve küçük yatırımlarla ciddi katma değer elde etmeleri sağlanacak. Güneşin kadınları Elazığ ise 22 Şubat 2021 tarihinde 7 girişimci kadının kurduğu bir kooperatiftir. Kooperatifimiz kadınlarımızın el emeği göz nuru işlerini değerlendirip ev ekonomilerine destek olmaları ve iş emek istihdamını sağlamaya yönelik bir kooperatifdir.”

Tüm kadınları kooperatife beklediklerini söyleyen Cömert; “Bizler ürünlerimizin organik, doğal ve el emeği olmasına dikkat ediyoruz. Örneğin pekmez, reçel, turşu, kurutmalıklar, el işleri, doğal oyma işler süs eşyaları ve daha birçok ürünün yer aldığı kooperatifimiz Türkiye’nin 9.kooperatifidir. Bizden sonra 10.ve 11.kooperatifler kurulmuştur. Elazığ’daki hemşehrilerimizi Nailbey Mahallesi Akın sokaktaki dükkanımıza bekliyoruz’’ dedi