YEREL
Giriş Tarihi : 14-04-2021 12:00   Güncelleme : 14-04-2021 12:00

Gıda İşletmelerine Sıkı Denetim

Gıda İşletmelerine Sıkı Denetim

Ramazan ayı ile birlikte gıda denetimlerini artıracak olan İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Gıda ve Yem Şubesi ekipleri özellikle bu dönemde tüketimi artan tatlı, ekmek, unlu mamuller, et ve süt ürünlerine yönelik işletmelerin denetimlerini yoğunlaştırdı.

Gıda ve Yem Şubesi Müdürü Cemal Çetinkaya ve ekibi ile birlikte denetime çıkan İl Tarım ve Orman Müdürü Turan Karahan, Ramazan ayı boyunca gıda işletmelerinde oluşacak olumsuzlukları en aza indirmek için sıkı denetimlerin gerçekleşeceğini kaydetti.

Özellikle Ramazan paketlerinde yer alan gıdaların son tüketim tarihlerinin kontrol edileceğini aktaran   İl Müdürü Karahan, denetimler ile ilgili olarak şunları söyledi;

“KONTROLLERE AĞIRLIK VERECEĞİZ”

 “Ramazanla birlikte beslenme alışkanlıklarında oluşan değişiklikler göz önünde bulundurularak tüketimi artacak, süt ve süt ürünleri, et ve et ürünleri, unlu mamuller, tatlı gibi gıda ürünlerini üreten ve satan işletmelerin kontrollerine ağırlık vereceğiz.

Başta gıda satış yerleri olmak üzere gıda işletmelerinde oluşacak olumsuzlukları en aza indirmek için, sosyal mesafenin korunması, çalışan personelin maske takması, mekâna kısıtlı sayıda müşteri alınması, hijyen için dezenfektan kullanılması, maske takmayan müşterilerin içeriye alınmaması yönünde her türlü tedbirlerin alınması için işletmeler bilgilendirilecektir.

“ÜRÜNLERDEN NUMUNE ALINACAKTIR”

Denetimler esnasında “Ramazan Paketi” adı altına birçok gıdanın bir arada yer aldığı paketlerin son tüketim tarihi ve etiket bilgileri kontrol edilecek, gerekli durumda analiz edilmek için ürünlerden numune alınacaktır” dedi.