YEREL
Giriş Tarihi : 14-04-2021 15:52   Güncelleme : 14-04-2021 16:01

Milletvekili Erol: İçişleri Bakanlığı ve Adli Merciler Derhal Soruşturma Başlatmalıdır

Milletvekili Erol: İçişleri Bakanlığı ve Adli Merciler Derhal Soruşturma Başlatmalıdır

Malatya'da “çevre eğitimi” kapsamında Yeşilyurt Belediyesi’nin Almanya'ya gönderdiği 45 kişiden 43'ünün geri dönmediği iddialarıyla ilgili açıklama yapan CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, ”İçişleri Bakanlığı ve adli merciler derhal soruşturma başlatmalıdır” dedi.  

Milletvekili Erol konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “ Son birkaç gündür ulusal medyada gündeme gelen, belediyeler aracılığıyla yurtdışına gönderilen ve geri dönmeyen kişilerle ilgili sorgulanması gereken bir kaç yönü var.                   

Bir anlamda “insan kaçakçılığı” olan bu iş için çevre konusunda Almanya’da eğitim alma kılıfı uydurularak kamu kurumu olan belediyeler aracı yapılmış, bu kişilere belediyeler üzerinden “Gri/Hizmet Pasaportu” alınması sağlanmıştır.

İddialarla ilgili İçişleri Bakanlığı ilgili belediyelere derhal soruşturma ve inceleme başlatmalı, aynı zamanda bu konuya muhatap belediye başkanları görevden alınarak haklarında adli işlemlere başlanmalıdır.

Aylardır gizlenen bu olaya dair sorulması gereken asıl soru,  kamu kurumu olan belediyelerin  bu kadar basit ve sıradan gerekçelerle belediye personeli bile olmayan bu sayıda insanı Türkiye Cumhuriyeti’nin Hizmet Pasaportu ile yurt dışına nasıl gönderebildiği, ilk Malatya Yeşilyurt Belediyesi’nde ortaya çıkan ve başka belediyelerde de görülen bu olaya dahil kişilerin FETÖ gibi terör örgütleriyle bağlantısı olup olmadığı araştırılmalıdır” dedi.