YEREL
Giriş Tarihi : 14-04-2021 16:43   Güncelleme : 14-04-2021 16:43

Dr. Harman: Türkiye’de ölüm nedenleri arasında ilk sırada yer alıyor

Dr. Harman: Türkiye’de ölüm nedenleri arasında ilk sırada yer alıyor

12-18 Nisan kalp sağlığı haftası dolayısıyla Kardiyoloji Uzman Doktor Murat Harman, kalp hastalıklarının tüm dünyada olduğu gibi ülkede de ölüm nedenlerinde ilk sırada yer aldığını söyledi.

Mediline hastanesi Kardiyoloji Uzman Doktor Murat Harman 12-18 Nisan “Kalp Sağlığı Haftası” kapsamında yaptığı açıklamada kalp hastalıklarının tüm dünyada olduğu gibi ülkede de ölüm nedenlerinde ilk sırada yer aldığına dikkat çekti.

Doktor Harman, Kalp ve damar rahatsızlıklarının ortaya çıkmasına sebep olan etkenleri sıraladı.

Mediline hastanesi Kardiyoloji Uzman Doktor Murat Harman ‘’Bazen soğuğa maruz kalma, klima çarptı, omzum tutuldu, kolum tutuldu veya yediklerim çok fazla gaz yaptı, nefesimi daraltıyor gibi hiç düşünmediğimiz ihmal edebileceğimiz bazı şikayetlerle de kendini bize hatırlatıyor olabilir. Tüm dünyada kalp ve damar hastalıkları ölüm nedenler sırasında ilk sırada gelmekte. Ve bu ölüm nedenlerinde kalp ve damar hastalıklarının ortaya çıkmasına sebep olan çok önemli risk faktörleri var. Bu risk faktörlerinin engellenmesiyle, önlenmesiyle, kontrol altında tutulmasıyla bu ölümlerin yüzde 80 oranında azaltılabileceği ön görülmektedir” dedi.

Ayrıca Harman, Kalp sağlığı için tüketilmesi gereken besinlerden bahsetti.

Mediline hastanesi Kardiyoloji Uzman Doktor Murat Harman ‘’Değiştirilemeyen, önlenemeyen risk faktöreler var. Örneğin yaş. Yaş arttıkça kalp ve damar hastalıkları riskinin arttığını bilmekteyiz. Cinsiyet; erkek hastalarda kadınlara göre kalp ve damar hastalıkları riskinin biraz daha fazla olduğunu bilmekteyiz. Aile öyküsü; özellikle birinci derece yakınlarında anne, baba, kardeş gibi birinci derece yakınlarda kalp ve damar hastalığı riski olanlar kalp ve damar hastalığı riski arttığı ve bu hastalıklara yakalanma olasılığının daha yüksek olduğunu bilmekteyiz. Tuz tüketimi, şeker tüketimi, hayvansal ve katı yağların tüketimi, özellikle doymuş yağ asitleri içeren katı ve hayvansal yağların tüketimi obezite gelişimine, şeker hastalığı gelişimine ve sonuç olarak da kalp ve damar hastalıkları riskinin artmasına sebep olabilmektedir. Akdeniz tipi beslenme dediğimiz daha çok yeşil sebze ve meyve ağırlıklı beslenme tipi kalp sağlığı açısından kalp dostu bir beslenme şeklidir” şeklinde konuştu.