YEREL
Giriş Tarihi : 19-04-2021 09:24   Güncelleme : 19-04-2021 09:28

ELAZIĞ’DA YIKIMLAR NE ZAMAN BİTECEK?

ELAZIĞ’DA YIKIMLAR NE ZAMAN BİTECEK?

İRFAN ARSLAN

Elazığ’da 24 Ocak 2020 ve 27 Aralık 2020 tarihlerinde meydana gelen 6,8 ve 5.3 şiddetindeki depremlerin neden olduğu ağır hasarlı binaların yıkım çalışmaları devam ediyor. Depremin üzerinden 15 ay gibi bir süre geçmesine karşılık ağır hasarlı olduğu belirlenen 16 bin 773 binanın bugüne kadar yapılan çalışmalar kapsamında 5 bin 664’nün yıkımının tamamlandığını, yapılacak çalışmalar kapsamında 11 bin 109 binanın yıkımının yapılacağı belirlendi.

Geçen yıl başlayan ve halen devam eden yıkım çalışmaları kapsamında yıkım kararı verilen binaların ancak 3’te birinin yıkımının tamamlandığını belirten vatandaşlar “Biz artık bu çalışmanın daha hızlı ve seri bir şekilde yapılmasını, ilimizde depremin izlerinin tamamen kaldırılmasını istiyoruz. Depremlerde yaşanan kayıplar ve yaşadığımız olumsuzlukların yıkımlar ile birlikte ortadan kalkmasını arzuluyoruz.” Diyerek şunları belirttiler;

FİRMA SAYISI ARTIRILMALI

“İlimiz gerçekten depremin ardından çok büyük bir kayıp yaşadı. Can kayıplarımızın yanında maddi ve manevi kayıplarımız oldu. Devletimiz ilk deprem ile birlikte yanımızda yerini aldı ve gerekli çalışmaları başlattı. Hasar tespit çalışmaları ilimizde meydana gelen depremlerin ne kadar hasar verici olduğunu ortaya koydu. Ocak ve Aralık ayındaki depremler ilimizde 16 bin 773 binanın ağır hasırlı olmasına neden olmuş durumda. Devletimiz bu konuda gerekli çalışmaları yaparak yıkım çalışmalarına başladı. Bu çalışmaların zor ve dikkatli olması gerektiğini biliyoruz. Ancak bizler de artık depremin izlerini çevremizde görmek ve o anlara geri gitmek istemiyoruz. Yapılan çalışmaların ivme kazanmasını sağlayacak adımların atılmasını arzuluyoruz. Yıkımı yapan firmaların sayısının artırılması ile bu yıkımlar daha kısa sürede tamamlanacak önlemlerin alınmasını istiyor ve bekliyoruz.

İL YÖNETİCİLERİNE ÇAĞRI

Çevremize baktığımız da bugüne kadar yapılan hasar tespit çalışmaları sonucunda yıkımı yapılacak olan binaların ancak üçte birinin yıkım işlemi tamamlanmış durumda. 15 ayda bu sayıda yıkım yapılmış ise kalan binaların yıkım çalışmalarının da bu günkü yıkımı yapan firma sayısı artırılmaz ise iki yıl daha devam edecek gibi görülüyor. Bu süre gerçekten uzun bir zaman dilimi olur. Valilik, Çevre ve Şehircilik il Müdürlüğü, Özel İdare Genel Sekreterliği bu konuda yeni bir çalışma yapıp yıkım çalışmasını yapacak firma sayısının arttırılmasını sağlayacak çalışma yapmalı ve bu yılın sonuna kadar binaların yıkım çalışmalarını tamamlamalarını bekliyoruz. Yıkım çalışmaları yapıldığında çevreye olumsuzluk yaşatıyor. Toz ve gürültünün yanında trafikte olumsuz etkileniyor. Beklentimiz başta Milletvekillerimiz olmak üzere diğer yetkililerimizin de bu konuda gerekli girişimleri yapmaları ve yıkım çalışmalarının yeni olumsuzluklara neden olmadan bu yılın sonuna kadar tamamlanması.”