YEREL
Giriş Tarihi : 19-04-2021 20:13   Güncelleme : 19-04-2021 20:38

Görgün: Kendileri mi pasaportlarımı geldi?

Görgün: Kendileri mi pasaportlarımı geldi?

Malatya Baskilliler Derneği Başkanı Yunus Görgün Baskil Belediye Başkanı İhsan Akmurat'un Belediyeler eli ile yapılan insan kaçakçılığı iddiaları ile ilgili yaptığı açıklamadan sonra yeni bir açıklama yaparak 'Bu projede Baskilli yoksa sen kimin başkanısın?' dedi.

Malatya Baskilliler Derneği Başkanı Yunus Görgün Belediyeler eli ile yapılan insan kaçakçılığı iddialarında adı geçen Baskil Belediye Başkanı İhsan Akmurat ile ilgili yeni bir açıklama yaptı.

Başkan Görgün  açıklamasında Baskil Belediye Başkanı İhsan Akmurat'a yönelik eleştirilerini ifade ederek Akmurat’a yönelik sorular yöneltti.

İşte Başkan Görgün’ün Akmurat'a yönelttiği sorular;

“1- Kamuoyunu ve özellikle Baskilli hemşerilerimizi rahatsız eden insan kaçakçılığı iddiası ile ilgili yaptığınız açıklamalara baktığımızda; Söze “ kamuoyunu gereksiz meşgul eden bir konu” diye başlamanız tamamen talihsiz bir açıklamadır. Bahse konu proje ve insan kaçakçılığı iddiaları ulusal basına yansımış ve içişleri Bakanlığınca Müfettiş görevlendirilmek suretiyle soruşturma kapsamına alınmıştır. Hal böyle iken “ kamuoyunu gereksiz yere meşgul eden konu” ifadeniz olayın ciddiyeti ile bağdaşmamaktadır. Konuyu neye göre değerlendiriyorsunuz?

2. Siz Baskil Belediye Başkanısınız. Sizin göreviniz Baskil'e ve Baskilliye hizmet etmektir. 90 kişilik bir projede birkaç kişinin ( henüz net bir ifadeniz olmadığından) Baskilli olması akla şu soruları getiriyor: Siz Baskilliler dışındaki kişilere proje yapma yetkisini nerden alıyorsunuz. Sizin hizmet alanı Baskil haritası ile sınırlıdır. Genel bütçeden Baskil’de yaşayan her bir kişi için ayrı, ayrı ödenek geliyor. Bu paralar sadece ve sadece Baskil'de yaşayan hemşerilerimizin ihtiyacı için kullanılması yasal bir zorunluluk değil midir?

3. Konuşmanızda bu proje  eğitim ve çevre temalı bir proje  ve projeyi belediyede hazırladık diyorsunuz.  Şimdi soruyorum yolladığınız 55 isim eğitimci mi, mühendis mi, çevreci mi, teknik eleman mı, bu konuda ihtisas ve eğitime ihtiyacı olan  birileri mi yoksa Baskilli muhtarlar mı ,gençler mi, esnaflar mı, belediye çalışanları mı, öğrenciler mi, köylüler mi? Madem projeyi belediyede hazırladınız projenizde  Baskilli kimse neden yok?  Baskil’in haritada yerini bilmeyen adamları  yakinen tanıyorum diyorsunuz bu kişileri Almanya ya göndermenizin Baskil’e nasıl bir katkı sunacağını nasıl, planladınız  Sayın Başkan ...

4-Alternatif Açılım Derneğini ne kadar zaman önce tanıdınız? Size bu kadar güven vermesinin sebebi nedir? Baskil için proje yapılacaksa Baskil'de veya Baskil ismi ile hiç mi dernek yoktu? Bu derneklerle şimdiye kadar hiç proje yaptınız mı?

5. Malum dernekle yaptığınız projede devlet katkısı yoksa sizler neye dayanarak iş birliği yaptınız? Onlar sizi ve siz onları nasıl ikna ettiniz? Konuşmanızda Projemizin arkasındayız dediniz. Baskil’e ve Baskilliye hiçbir faydası olmayan bu projenin nasıl arkasında duruyorsunuz?

6. Akçakiraz Belediye Başkanı kendi belediyelerine 100 bin  TL yardım etti dernek diyor, size böyle bir şey teklif edildi mi?

7. Almanya’ya gönderdiğiniz kişileri yakinen tanıyorum dediniz, bu kişilerin size yakınlığı nedir? Baskil’de bu tür projelere ihtiyacı olan yok mu? Gerekli ilan ve duyuru yaptınız mı? Baskil’de yaşayan hemşerilerimizden önce bu kişileri proje kapsamına alınacak kadar bu kişilerin ne tür bir yakınlığı var size?

8. Almanya’ya Gönderdiğiniz Kişilerin kendileri mi geldi, pasaportları mı geldi? Pasaportları giden kişiler mi teslim etti yoksa kargo ile mi geldi?

9. Almanya makamları tarafından da konunun soruşturulması, sizi Türkiye Cumhuriyetinin bir vatandaşı ve hatta hukukçu bir belediye başkanı olarak rahatız ediyor mu? Yasal boyutu bir tarafa, Baskil ismini böyle bir sansasyonel olaya bulaştırdığınız için vicdanen rahat mısınız?

10. Fethi Sekin’leri yetiştiren, vatanını ve bayrağını namusu gibi gören bir ilçenin insan kaçakçılığıyla anılması ve buna sebep olmanız “ yaptık bir hata” ifadeleri ile geçiştirilmeyecek kadar önemli bir konu olduğunun farkında mısınız?

11. Baskil İlçesi ve halkına hizmet için seçilmiş biri olarak 90 kişi arasından kaç tanesi Baskil halkından. Yabancı isimleri Yurt dışına götürmek sizin göreviniz mi? Baskil Halkından Özür Dilemeyi ne zaman düşünüyorsunuz?”

Günlerdir kamuoyunu rahatsız eden Almanya skandalı üzerine Baskil Belediye Başkanı İhsan Akmurat’ın iddiaları yalanlayarak ‘Almanya’ya gönderilen kişiler geri dönmüştür’ demişti. Tüm bu iddiaları çürütmek ve kamuoyunu aydınlatması amacıyla Başkan Akmurat’ın Türkiye’ye geri dönen kişilerle birlikte kameraların karşısına geçerek iddiaların gerçekdışı olduğunu açıklaması elzem oldu. Bu nedenle Baskil Belediye Başkanı İhsan Akmurat’ın geri dönen kişiler ile birlikte bir basın toplantısı yapması bekleniyor.