YEREL
Giriş Tarihi : 21-04-2021 14:04   Güncelleme : 21-04-2021 14:08

TC kimlik numarası kuyruk oluşturdu

TC kimlik numarası kuyruk oluşturdu

Elazığ’da Korana virüs tedbirleri kapsamında 3 ana caddenin araç trafiğine kapatılması kararı sonrası vatandaşlar uzun kuyruklar oluşturdu. Elazığ Esnaf Odaları Başkanları, karar sonrası vatandaşların mağdur olması nedeniyle Vali Erkaya Yırık ile görüşerek sorunları ileteceklerini kaydetti.

İl Hıfzıssıhha Kurulu tarafından Covid-19’a karşı alınan karar doğrultusunda vatandaşların yoğun olarak kullandığı Gazi, Vali Fahribey ve Hürriyet Caddesi araç trafiğine kapatıldı. Barikatlarla kapatılan cadde ve bağlantılı sokak aralarında vatandaşlar HES kodu ve TC Kimlik numarası ile alınırken uzun kuyrukların oluşmasına neden oldu. Uygulama nedeniyle uzun süre oluşan bekleyen vatandaşlar mağdur olurken Elazığ Esnaf Odaları Başkanları da duruma tepki gösterdi. Oda Başkanları yaşanan mağduriyetin giderilmesi adına Elazığ Valisi Erkaya Yırık ile görüşeceklerini kaydetti.

Uygulama nedeniyle vatandaşların mağdur olduğunu söyleyen Elazığ Tuhafiyeciler ve Konfeksiyoncular Esnaf Odası Başkanı Mitat Ulaş, “Bugün Valimizin başkanlığında İl Hıfzıssıhha Kurulu kararıyla şehrimizin belli bölgelerinde özellikle Gazi caddesi, Vali Fahribey ve Hürriyet Caddesi’nin girişlerinde vatandaşların HES kodu ve Türkiye Cumhuriyet Kimlik numarası alındığını gördük. Elazığlılar olarak çok sıkıntılar yaşadığımızı defaten dile getirdik. Bu konu hakkındaki taleplerimizi de valimize iletmek üzere oda başkanlarımızla birlikte görüşeceğiz. Bizim taleplerimiz şu olacak; ana caddelere alımlar olsun ancak HES kodu ve Türkiye Cumhuriyet Kimlik numarası da sorulsun” dedi.

“ DAHA FAZLA GİRİŞ NOKTASI SAĞLANSIN”

Konuyla ilgili olarak Vali Erkaya Yırık ile görüşeceklerini kaydeden Elazığ Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Cemil Erdem ise, “Gazi caddesi, Vali Fahribey ve Hürriyet Caddesi’nin araç trafiğine kapatıldığını öğrendik. Bununla ilgili olarak caddenin üst tarafından gelen vatandaş içeri alınmıyor. Biz diyoruz ki HES Kodu ve TC Kimlik Numarası kontrolü yapılarak vatandaşların mutlaka girmesi gerekiyor. Yani esnafımızın dükkanı açıksa vatandaş buraya giremeyecekse bunlarında kalmasının bir anlamı yok. Ramazan ayıdır, bayram yaklaşıyor milletin giyim, gıda ihtiyacı var. Oda başkanları ile birlikte Valimizle kesinlikle görüşmek istiyoruz. Sadece bu alanlarda daha fazla giriş noktası sağlamalarını istiyoruz.  Uygulamaya bir şey demiyoruz da iki üç yerden giriş sağlanmadığı için sıkıntı oluyor. Vatandaşlar sıraya girmiş, yazık işkence ediliyor” dedi.