YEREL
Giriş Tarihi : 21-04-2021 15:50   Güncelleme : 21-04-2021 15:50

Araç değil insan trafiği engellenmeli

Araç değil insan trafiği engellenmeli

Müslüm DEMİRTAŞ

İl Hıfzıssıhha Kurulu tarafından Covid-19’a karşı alınan karar doğrultusunda vatandaşların yoğun olarak kullandığı Gazi, Vali Fahribey ve Hürriyet Caddesi araç trafiğine kapatıldı. Barikatlarla kapatılan cadde ve bağlantılı sokak aralarında HES kodu kontrolü devam ederken alınan kararı değerlendiren vatandaşlar ise karara sıcak bakmıyor. Salgının yayılmasını önlemek amacıyla ana caddelerin araç trafiğine kapatılması kararının etkili olmayacağını savunan vatandaşlar, vaka sayısında düşüşün ancak bu caddelerde insan trafiğinin engellenmesiyle sağlanacağını öne sürüyor.

Ülke genelinde olduğu gibi Elazığ’da da Korona virüs vaka sayılarının artış göstermesiyle kent merkezinde salgına karşı yeni kararlar alındı. Elazığ Valisi Erkaya Yırık başkanlığında toplanan İl Hıfzıssıhha Kurulu’nda, vatandaşların yoğun olarak kullandığı kent merkezinde cadde ile bağlantılı sokakları araç trafiğine kapatılması kararlaştırıldı. Alınan karar sonrası araç trafiğine kapatılan Gazi Caddesi, Valifahri bey Caddesi ve Hürriyet Caddesi’nde polis barikatları kuruldu. Üç ana cadde araç trafiğine kapatılırken bağlantılı cadde ve sokaklarda ise vatandaşlar HES kodu ve Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numaraları ile alındı. 

Ülke genelinde başlayan Yeniden Normalleşme süreci kapsamında, Elazığ’ın Şubat ayındaki rakamları ümit verici iken, sonraki haftalarda yaşanan sürekli yükseliş sonucunda risk kategorisinde sarı renkten turuncuya ardından da kırmızıya dönen iller arasındaki yerini aldı. Buradaki en önemli adım, yapılan denetim ve kontrollerin yetersiz kalması, vakalardaki yükselişi önleyecek adımların atılmaması, kırmızıya dönüşte etkili olduğu belirtildi. İlimizdeki hastanelerde Yoğun bakım doluluk oranı rakamları da ilimizdeki tablo ve vakalardaki artışın en önemli göstergesini oluşturuyor.

 Özellikle sağlık sektöründeki Yöneticiler de, ”Virüs silah değiştirdi. Çocuk hastalarımız da artıyor. Yoğun bakımlar alarm veriyor. 15 gündür kırmızı alarm çanları çalıyor. Yoğun bakımlar hastanelerin sigortasıdır, tamamen dolduğu an o sigortayı kaybedersiniz ve sistem kilitlenir. Birinci dalgada adeta bir seferberlik hali vardı ve vaka sayıları zirvede 13 bin 300’lerdeydi. Yoğun bakımlara yansıması da 1980 hasta oldu. İkinci yukarıya gidişte, vaka sayısı 33 bin 500, yoğun bakımlara yansıması ise 5 bin 970’lerde olmuştu (maksimum). Biz, tam kapanmaya gitmeden, müthiş bir sağlık altyapısının yanında üstyapı diyebileceğimiz yoğun bakım ekiplerinin inanılmaz özverili mücadelesi ile bunun da üstünden gelmiştik ve ağır hasta sayılarımız 500’lere kadar inmişti. Fakat şimdi durum farklı. Yukarıya doğru gidiyoruz. Son 15 gündür kırmızı alarm çanlarının çaldığı görülüyor” şeklinde uyarılarda bulunuyor.

HES KODU ETKİLİ OLMADI

Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan il il haftalık vaka haritasında 20-26 Şubat tarihleri arasında; 100 bin kişide 39,68 oranında vakanın tespit edildiği Elazığ’da vaka sayıları yükselişe geçerek son hafta’da 100 binde 311,93’e ulaştı. Elazığ’da 20 Şubat 2021 tarihinden bu yana düşüş göstermeyerek Korona virüs vaka sayılarının yükselmesi de ilimizde Korona virüse karşı etkili kararların alınmadığının gösterdiği oldu.

UZUN KUYRUKLAR OLUŞTURDU

İl Hıfzıssıhha Kurulu tarafından Covid-19’a karşı alınan kararı değerlendiren vatandaşlar, caddelerin araç trafiğine kapatılmasının etkili olmayacağını öne sürdü.  Daha önce de vatandaşların, HES kodları sorgulanarak ana caddelere alınmasının salgına karşı etkili olmadığı ifade eden vatandaşlar bu tür kararların göstermelik olduğu, artan vaka sayılarını etkilemeyeceğini belirtiyorlar.

İkinci bir emre kadar her gün saat 09.00 ile 19.00 arasında uygulanacak olan karar ile ana caddelere giriş yapmak isteyen vatandaşlar bağlantılı sokaklarda uzun kuyruklar oluşturdu. Gazi Caddesi ve Hürriyet Caddesi’nde bulunan bankaların önünde oluşan sosyal mesafesiz manzaralara henüz herhangi bir çözüm bulunamazken vatandaşlar ana caddelere bağlantısı olan sokaklarda da uzun kuyruklar oluşturdu.

İNSAN TRAFİĞİNE DE KAPATILSIN

Salgının yayılmasını engellemek amacıyla caddelerin araç trafiğine kapatılmasının yerinde ve doğru karar olmadığını ifade eden vatandaşlar, Yerinde Karar uygulamasıyla İl Hıfzıssıhha Kurulu’nun alacağı etkili kararlar ile salgın seyrinin değişebileceğini öne sürüyor. Elazığ’da rekor seviyelere ulaşan vaka sayılarına karşılık alınan önlemlerin yetersiz olduğunu belirten vatandaşlar, insan yoğunluğunun fazla olduğu caddelerin tamamen insan trafiğine kapatılması gerektiğini ifade ediyor. Ülke genelinde olduğu gibi ilimizde de vaka sayılarının korkunç seviyelere ulaşması nedeniyle kurtuluş yolu olarak kent genelinde denetimlerin arttırılması ve mutlak tedbirlerin alınması gerektiği ifade ediliyor.