YEREL
Giriş Tarihi : 22-04-2021 09:21   Güncelleme : 22-04-2021 09:21

Tarhan: Giderlerimiz bile karşılanmıyor

Tarhan: Giderlerimiz bile karşılanmıyor

MÜSLÜM DEMİRTAŞ

Elazığ’da paket servisi kültürünün olmadığını söyleyen Elazığ Lokantacılar ve Tatlıcılar Esnaf Odası Başkanı Zülfü Tarhan, Korona virüs tedbirleri kapsamında lokanta işletmelerinde uygulanan paket servis sisteminin esnafın giderlerini dahi karşılayamadığını belirtti.

Elazığ Lokantacılar ve Tatlıcılar Esnaf Odası Başkanı Zülfü Tarhan, Korona virüsü nedeniyle Ramazan ayında faaliyetlerini kısıtlanan lokanta ve tatlıcı esnafın mağduriyetini dile getirdi. Elazığ’da paket servisi kültürünün olmadığını belirten Başkan Tarhan, esnafın bu süreçte giderlerini dahi karşılayamadığını ifade etti.

Salgının en çok yeme içme sektörünü etkilediğini ifade eden Elazığ Lokantacılar ve Tatlıcılar Esnaf Odası Başkanı Zülfü Tarhan, “Malum Korona virüs kısıtlamaları getirildiğinde, bu kısıtlamalara tabii tutulan ilk meslek grubunun başında geliyoruz.  Sektörümüz pandemi nedeniyle uygulanan kısıtlamalardan ciddi anlamda olumsuz etkilendi. Ancak salgının başından beri söylüyoruz; bu virüsün kaynağı esnafın lokantası, işletmesi değildir.

Şu anda sadece paket servis sistemiyle çalışabiliyoruz bu da maalesef giderlerimizi dahi karşılayamıyor. Zaten Ramazan ayında vatandaşlarımızın oruçlu olması sebebiyle gündüz vakitleri lokantalarımızda iş yapamıyoruz. Ramazan ayında ancak yoğunluk yaşanan iftar saatlerinde giderlerimizi karşılayabiliyorduk. Özellikle esnaf arkadaşlarımız Ramazan ayında uygulanan Ramazan Menüsünden faydalanabiliyordu. Ancak son zamanlarda korona virüste artan vaka ve ölüm sayıları nedeniyle toplu iftar ve sahur organizasyonları, programları da yasaklandı. Buda bizim en çok mağduriyete yol açan durum oldu” dedi.

İŞLETMELERİMİZ PAKET SERVİNE UYGUN DEĞİL

Uzun bir süredir yeme içme sektöründe uygulanan paket servis sisteminin giderlerini karşılayamadığını belirten Başkan Tarhan, “Paket servisi kültürü ilimizde ve bölgemizde yaygın olan bir kültür değil. Yaygın olsa bile işletmelerimizin çoğu buna uygun değil. Çünkü kapsamlı paket servis sistemi için online şirketlere üye olmak, buna göre hazırlık yapılması aynı zamanda çalışan sayısının arttırılması gerekiyor. Çoğu esnafımız buna uygun olmadığı için ciddi anlamda sıkıntı çekiyor.  Ramazan ayında çoğu esnafımız; paket servis kültürü giderlerimizi karşılayamadığı için tamamen kapalı kalmayı tercih etti. Çünkü gerçekten gelirler giderleri karşılayamıyor, her gün hesap kitapta içeri girmektense kapatmak daha iyi. Şu anda esnafımızın yarısına yakın kapalı durumda. Geriye kalan esnafımızın da kayda değer ticari bir kazanç elde edemiyor” ifadelerini kullandı.

TATLICI VE PASTANECİ ESNAFI AYNI DURUMDA

Tatlıcı ve pastaneci esnafının bir sene boyunca bu ayı beklediklerini belirten Başkan Tarhan, “Bizim kültürümüzde dini bayramlar veya diğer özel günlerde tatlı olmazsa olmazdır. Sektörümüze bağlı tatlıcı ve pastaneci esnafımız da 12 ay boyunca Ramazan ayı ve dini bayramları beklerler. Dolayısıyla tatlıcı ve pastaneci esnafımızın yoğun olarak en çok iş yaptığı dönemler ramazan ayı ve dini bayramlardır. Ama maalesef pandemi nedeniyle 2 yıldır bu dönemlerde esnafımızın istediği gibi geçmiyor” dedi.

KAMPANYAYA VATANDAŞTAN DESTEK

Elazığ’da “İftarınız iftarımız olsun, bu bayram esnafın olsun” sloganıyla başlatılan kampanya ile pandemi sürecinde en çok zarar gören esnafın desteklenmesini teşvik ettiklerini söyleyen Başkan Tarhan, “Bizler de bu süreçte esnafımızın yanında yer almaya devam ediyoruz. Esnafımızın desteklenmesi için başlattığımız kampanya şu anda iyi gidiyor. Esnafımızın toplumdan destek gördüğüne şahitlik ediyoruz. Elazığ Lokantacılar ve Tatlıcılar Esnaf Odası olarak başlattığımız bu kampanyayı gören çok sayıda ildeki esnafta aynı slogan ile kampanyayı uygulamaya başladı. Netice itibariyle kampanyayı ilimizden ziyade Türkiye geneli başlatmış olduk. Bu zorlu süreçte esnafın kesinlikle desteklenmesi gerekiyor. Esnafın bir şekilde ayakta tutulması gerekiyor, çünkü biliyoruz ki esnaf bir şehrin yapısında mihenk taştır. Dolayısıyla ülkemizin ve ilimizin yöneticilerinden esnafın desteklenmesini bekliyoruz” ifadelerini kullandı.