YEREL
Giriş Tarihi : 25-04-2021 15:48   Güncelleme : 25-04-2021 15:48

Tepkiler Çığ Gibi

Tepkiler Çığ Gibi

MÜSLÜM DEMİRTAŞ

ABD Başkanı Joe Biden'ın 1915 olaylarına ilişkin yayımladığı mesajındaki skandal ‘soykırım’ ifadesine ülke genelinde tepki yağdı. Biden’ın küstah açıklamasına karşı ilimiz siyasi, bürokrasi, eğitimci iş dünyası gibi kesimler sert tepki göstererek kararı kınadı.

ABD Başkanı Joe Biden, 24 Nisan'da 1915 olaylarının yıldönümüyle ilgili yaptığı yazılı açıklamada yaşananları 'soykırım' olarak tanımladı. Biden'ın skandal "soykırım" sözlerine Türkiye'den tepki yağdı. Kanlı tarihiyle soykırımlara imza atarak hafızalara kazınan ABD’nin son başkanı Biden’ın küstah açıklamalarına devlet zirvesi ilk tepkiyi gösterdi. Devlet zirvesinin tepkisinin ardından Biden’ın açıklaması ilimizde de milletvekilleri, siyasiler, Fırat Üniversitesi, İş dünyası, eğitimciler ve çeşitli Sivil Toplum Kuruluşları tarafından tepkiyle karşılık buldu. İşte o tepkiler.

BULUT: SOYKIRIMCI KENDİLERİDİR

Skandal karara tepki gösteren Ak Parti MKYK Üyesi ve Elazığ Milletvekili Metin Bulut, “Türkiye’nin bizim tarihimizde soykırım asla yoktur; gelin arşivleri açalım ve bu işi tarihçilere bırakalım çağrısına kulak tıkayanların ve destekçilerinin ABD Başkanına soykırım dedirtmiş olmalarının bizim açımızdan bir hükmü yoktur. Soykırımcı kendileridir. Kadim birlikteliklerin parçalanması ve halkların birbirine düşmanlaşmasının, yabancılaşmasının en temel aktörü soykırımcı, sömürgeci ABD, Batı ve lobileridir. Emperyal ataklarıyla dokunulmadık halk ve toprak bırakmadılar. Yer yer kadim halkları yok ettiler. Sömürgecilerin ve soykırımcıların binbir yüzü var. Ama en bilinen yüzleri kendilerini gizlemek için sürekli gürültü çıkararak başkalarını suçlamalarıdır. ABD ve Batı soykırım ile suçlarken sözde insan hakları, sözde demokrasi makyajlı bu çirkin ve eğreti yüzü kullanıyor” dedi.

BALIK: MESNETSİZ 'SOYKIRIM' İFADESİNİ KINIYORUM

Biden’ın sözlerine tepki gösteren Ak Parti Elazığ Milletvekili Sermin Balık, “Batı medeniyeti, dünyaya sömürgecilikten başka birşey vadetmemiş; sadece savaş, zulüm ve baskı amaçlamıştır. Tarihi boyunca mazlumlara ensar olan Milletimizin şanlı tarihine çamur atmak isteyenlerin mesnetsiz 'soykırım' ifadesini şiddetle kınıyorum” diye ifade etti.

AĞAR: SOYKIRIM YALANI BÜYÜK BİR İFTİRADIR

Ak Parti Elazığ Milletvekili Tolga Ağar, aziz milletimize atılan bir iftira olduğunu belirterek, “ABD Başkanı’nın 1915 Olayları ile ilgili soykırım iftirasını şiddetle kınıyorum. Soykırım yalanı aziz milletimize atılmış büyük bir iftiradır. Biden’ın sözleri bizim nazarımızda yok hükmündedir” dedi.

DEMİRBAĞ: KABUL ETMİYOR VE ŞİDDETLE KINIYORUZ

Kararı şiddetle kınayan Ak Parti Elazığ Milletvekili Zülfü Demirbağ da, “Siyasi beklentileri uğruna, tarihi ve hukuku hiçe sayarak, kendi geçmiş tarihine bakmadan ve utanmadan, ABD Başkanı Biden'ın 1915 Olayları ile ilgili Türkiye için yok hükmünde olan açıklamasını, kesinlikle kabul etmiyor ve şiddetle kınıyoruz” ifadelerini kullandı.

EROL: SUÇLAMAYI ŞİDDETLE KINIYORUM!

Karara tepki gösteren CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, “ABD Başkanı Joe Biden’ın, emperyalistlerin 100 sene evvel bu topraklardaki emelleri yüzünden 1915’te yaşanan olayları “soykırım” olarak nitelendirmesi ne evrensel hukuka ilkelerine ne de tarihsel gerçekliğe sığmaktadır. Ülkemize yönelik böylesine bir suçlamayı şiddetle kınıyorum!” diye konuştu.

PROF. DR. GÖKTAŞ SÖZDE SOYKIRIM İFTİRASINI REDDEDİYORUZ!

Soykırım iftirasının aleni bir yalan olduğunu söyleyen Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Göktaş ise yayınladığı tepki mesajında, “Sözde Ermeni soykırımı iftirası bilimsel ve hukuki hiçbir dayanağı olmayan, tarihi gerçeklere aykırı aleni bir yalandır.  1915 olayları ile ilgili kirli siyasi hesap peşinde koşanların, tarihi gerçekleri çarpıtarak kin, nefret ve nifak tohumları ekme yönündeki açık bir gayret içerisinde olmalarını şiddetle kınıyoruz. Birçok medeniyete ev sahipliği yapan şanlı tarihimiz hakkında kimseden ders alacak değiliz. 1915 olaylarıyla ilgili yapılan talihsiz açıklamayı tümüyle reddediyoruz” dedi.

YILDIRIM: KİRLİ PROPAGANDAYI KINIYORUM

Biden’ın skandal sözlerini propaganda olarak değerlendiren Ak Parti Elazığ İl Başkanı Şerafettin Yıldırım, “İki yüzlü ve menfaat odaklı politikalarla tarihin gerçeklerini değiştiremeyeceksiniz. Tarihi gerçeklerle çelişen, deliller yerine lobiler üzerinden yürütülen 1915 olaylarına ilişkin bu kirli propagandayı kınıyorum” dedi.

İL BAŞKANLARINDAN TEPKİ

İlimiz siyasi parti il başkanlarından MHP İl Başkanı Semih Işıkver,  İYİ Parti İl Başkanı Mevlüt Or, Saadet Partisi İl Başkanı Abdullah Akın, Yeniden Refah Partisi İl Başkanı Erhun Karakuş ve Deva Partisi İl Başkanı Mehmet Kangal da sosyal medya hesabı üzerinden yayınladığı mesajlar ile Biden’ın kararına tepki gösterdi.

ARSLAN: ELAZIĞ İŞ DÜNYASI OLARAK KARARI TELİN EDİYORUZ

Tepki gösteren Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Asilhan Arslan da, “ABD bu karar ile ne kaybedip ne kazanacağını iyi değerlendirmeli ve mantık ölçüleri içerisinde hareket etme durumundadır. 85 milyonluk nüfusu ile bugün bulunduğu coğrafyanın denge unsuru konumunda olan Türkiye böyle dayatmalara ve oldu-bittilere meydan verecek bir ülke değildir. Bu düşüncelerle, Elazığ iş dünyası olarak, hükümetimizin atacağı ve alacağı her kararın sonuna kadar arkasında ve destekçisi olacağımızı belirtmek isterim” ifadelerini kullandı.

BAHŞİ: 15 MİLYON KIZILDERİLİNİN KANI ABD'NİN ELLERİNDEDİR

ABD’nin kanlı tarihinde birçok soykırım gerçekleştirildiğini söyleyen Eğitim Bir Sen Elazığ Şube Başkanı İbrahim Bahşi ise tepki mesajında, “ABD soykırım görmek istiyorsa kendi kanlı tarihine bakmalıdır. 15 milyon Kızılderilinin kanı ABD'nin ellerindedir. Vietnam, Kore, Afganistan, Hiroşima, Nagazaki, Irak ve Suriye'de milyonların katili ABD'dir. Bizim şanlı tarihimizde imha değil ihya ve imar  vardır. Bizim şanlı tarihimiz kan ve gözyaşı üzerine değil, sevgi, hoşgörü, İslam ahlakı üzerine yazılmıştır. Bu nedenle ABD gibi yeni yetme, sabıka kaydı bayağı kabarık, eli kanlı bir devletin hiçbir sözü de kararı da bizim için bağlayıcı değildir. Ülkemiz her hayati meselede olduğu gibi bu meselede de kenetlenmiştir. Devletimizin ABD'ye karşı alacağı kararların ve yaptırımların arkasındayız ve devletimizin yanındayız” dedi.

ÇERKEZ: ART NİYETLİ BİR YAKLAŞIMDIR

Türkiye Kamu-Sen İl Temsilcisi Atilla Çerkez de yaptığı açıklama ile tepki gösterdi. Çerkez açıklamasında, “Osmanlı Devleti’nin 1915 yılında Ermenilere soykırım yaptığı yolundaki asılsız iddiaları reddediyor, bu doğrultuda açıklama yapan Amerika Birleşik Devletleri başkanı Joe Biden’ı şiddetle kınıyoruz.  "Suçlamak için değil, tekrarlanmasın diye bu ifadeyi kullanıyoruz" diyen ABD başkanı Biden'in bu açıklaması tarihi gerçeklerle asla bağdaşmamaktadır. Soykırım gibi insanlık suçu içeren ağır bir itham; hiçbir geçerli delil, bilgi ve belgeye dayanmayan siyasi bir karar değil arşiv kayıtlarıyla, somut bilgi ve belgelere dayalı tarihi ve bilimsel bir karar olmak zorundadır. Dolayısıyla bütün ülkelerin arşivleri açıkken ve bu yönde herhangi bir bilgi ve belgeye rastlanmamışken I. Dünya Savaşı esnasında Türklerle Ermeniler arasında yaşanan olayları soykırım olarak nitelemek tamamen taraflı ve art niyetli bir yaklaşımdır” dedi.

DABAK: BU ACİZ SUÇLA KARALAMA YOLUNU BULMUŞTUR

Türk Ocakları Elazığ Şube Başkanı Vahit Dabak ise yayınladığı tepki mesajında, “Haksızlığının farkında olan ve bir tarihi olmayan hadsizce üzüm yemek yerine bağcı dövmeye kalkan ABD tarih sayfalarının incelenmesine yanaşmamış kolayına kaçarak hadsizce hüküm verme yoluna gitmiştir. Soykırımcılar ülkemizi bu aciz suçla karalama yolunu bulmuştur. En son 2. Karabağ savaşında büyük devlet olarak ülkeleri birbirine düşürebileceğini ancak sonuçların her zaman kendi isteklerine göre olamayacağını görenler ayrı sokak başlarında önümüzü kesmeye çalışacaktır” dedi.

SARAÇ: KOCA BİR YALAN, POLİTİK BİR İFTİRA

Tepki gösteren Ekonomi Platformu Dönem Başkanı ve Enerji Verimliliği Artırma Derneği Başkanı Ahmet Saraç yaptığı açıklamada, “Milletimiz Tarih boyunca kurduğu devletlerde, adaletle hükmetmiş, İslam dininin ve kültürünün yansıması olarak özgür ve refah içinde yaşamak isteyen toplumlar için rol model olmuştur. ABD Başkanı Biden'ın Milletimizi itham ettiği Ermeni soykırımı, koca bir yalan, politik bir iftiradan öteye gitmeyen, mesnetsiz bir iddiadır. Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan defalarca, arşivlerin açılıp, Uluslararası komisyonlar kurulup, konunun objektif bir şekilde araştırılmasını teklif ettiği halde, malum müfteri devletler buna yanaşmamışlardır zira bu yalanın hiçbir tarihi belgeye ve bilgiye dayanamadığını çok iyi bilmektedirler. Ülkemize yönelik olarak ortaya atılan Ermeni soykırımı iftirası karşısında, Türkiye Cumhuriyeti Devletimizin alacağı her türlü kararın ve uygulayacağı politikaların, sonuna dek yanında ve destekçisi olmayı, milletimizin ve devletimizin onurlu bir mensubu olarak şeref kabul etmekteyim” dedi.