YAŞAM
Giriş Tarihi : 25-04-2021 20:21   Güncelleme : 25-04-2021 20:21

Baro Başkanı Yentür: 1915 olayları soykırım değildir!

Baro Başkanı Yentür: 1915 olayları soykırım değildir!

ABD’nin sözde Ermeni Soykırımı iddialarını kabul etmesinin ardından gelen tepkilerin ardı arkası kesilmiyor. Tüm Türkiye’de olduğu gibi Elazığ’dan da tepkiler çığ gibi geldi.

Elazığ Baro Başkanı Mustafa Yentür’de yaptığı açıklama ile sözde soykırım iddialarını sert bir dille eleştirdi.

Yentür açıklamasında, ABD Başkanının 1915 olaylarına ilişkin yapmış olduğu ve Ermeni soykırımı iftiralarını kabul eden 24 Nisan tarihli açıklamasını kabul etmiyor ve en güçlü şekilde kınıyoruz dedi.

Açıklamasının devamında, 1915 olayları nedeniyle suçlanan Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve Milletimizdir. Bilinmelidir ki bu Milleti de hepimiz oluşturmaktayız ifadelerini kullanan Yentür; “Bu vatan ve devlet hepimizin. Asıl olan vatanımız ve milletimizdir. Bu topraklarda, bin yıldır birlikte yaşıyoruz. Acımız, sevincimiz, derdimiz ve mutluluğunuz ortak. Siyasi görüşlerimiz, etnik kökenlerimiz ve inanç farklılıklarımız bu durumu hiçbir şekilde değiştiremez.

1915 OLAYLARI SOYKIRIM DEĞİLDİR!

1915 olayları soykırım değildir! Milletimizin tarihinde hiçbir zaman soykırım olmamıştır. Uluslararası ve yabancı mahkemelerde Türkiye’nin ve Türk tezinin haklılığı ortaya konulmuştur. Balkanlar’da, Kafkaslarda, Arabistan’da ve Anadolu’nun işgalinde yaşanan olaylar, katliam ve soykırımın bize karşı yapıldığının açık ve tartışmasız kanıtlarıdır. Ermeni çetelerinin; Maraş, Bitlis, Erzurum, Van, Trabzon ve Anadolu’nun birçok yerinde yaptığı katliamlarda binlerce masum insan, çocuk, kadın, yaşlı şehit edilmiştir. Ermeni mezalimlerinde katledilen şehitlerimizi rahmet ve saygıyla anıyoruz. Ruhları şad, mekanları cennet olsun. Elleri kanlı batının, tarihsel süreç içerisinde; Güney ve Kuzey Amerika’da, Afrika’da, Asya’da, Vietnam’dan Irak’a, Suriye’den, Filistin’e dünyanın her yerinde binlerce yıldır yaptıkları katliamlar ve insanlık dramları ortadadır, milyonlarca masum insan katledilmiştir.   ABD Başkanının, Ermeni ve Yahudi lobilerinin de etkisi altında kalarak, 1915 olaylarını "Ermeni Soykırımı" olarak nitelendirilmesini ve bu iftirayı soykırım olarak tanımasını kabul etmiyor ve şiddetle kınıyoruz.” Dedi.